IKEA ostrzega, że ​​ataki na Morzu Czerwonym mogą zakłócić dostawy i dostawy | IKEA

IKEA ostrzega, że ​​ataki na Morzu Czerwonym mogą zakłócić dostawy i dostawy |  IKEA

IKEA ostrzegła, że ​​zakłócenia w światowym handlu spowodowane atakami jemeńskich rebeliantów na Morzu Czerwonym mogą opóźnić dostawy i wpłynąć na dostępność niektórych produktów.

Największy na świecie producent mebli oświadczył, że „analizuje inne opcje dostaw, aby zapewnić dostępność naszych produktów” po tym, jak kilka dużych przedsiębiorstw żeglugowych zaprzestało wysyłania statków przez Kanał Sueski w odpowiedzi na ataki i protesty bojowników Houthi przeciwko wojnie między Izraelem a Gazą.

W poniedziałek koncern naftowy BP dołączył do firm żeglugowych Evergreen, OOCL, Maersk, CMA CGM, Hapag-Lloyd i Mediterranean Shipping Company, zawieszając działalność na kluczowej drodze wodnej łączącej Ocean Indyjski z Europą.

Do środy ponad 100 kontenerowców zostało przekierowanych wokół Republiki Południowej Afryki, aby ominąć ten region, co oznacza dodanie około 6000 mil morskich do typowej podróży z Azji do Europy i około trzech lub czterech tygodni do czasu dostawy produktów.

„Sytuacja w Kanale Sueskim spowoduje opóźnienia i może spowodować ograniczenia dostępności niektórych produktów IKEA” – powiedział sprzedawca. „Prowadzimy ścisły dialog z naszymi partnerami transportowymi, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym w łańcuchu wartości IKEA i podejmujemy wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby zapewnić im bezpieczeństwo”.

Problemy nie dotkną dostaw przedświątecznych, które nadeszły ponad miesiąc temu, ale jeśli nie zostaną szybko rozwiązane, mogą wywrzeć presję na wiosenny handel.

.

Wielu sprzedawców detalicznych stwierdziło, że nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób i czy wpłynie to na dostawy. Istnieją obawy, że problemy te mogą ponownie wywrzeć presję na inflację, która w Wielkiej Brytanii spadła do 3,9%. Zawirowania spowodowały już wzrost cen ropy.

Helen Dickinson, dyrektor naczelna Brytyjskiego Konsorcjum Detalistów, powiedziała:
„Chociaż ostatnie wyzwania na Morzu Czerwonym mogą oznaczać pewne opóźnienia w dostawach produktów pochodzących z Dalekiego Wschodu, nie będą one miały wpływu na prezenty świąteczne, które są już w Wielkiej Brytanii.

READ  GoFundMe odmawia zbierania datków na wsparcie ofiar trzęsienia ziemi

„W nadchodzących miesiącach wysyłka niektórych towarów będzie trwać dłużej, ponieważ są przekierowywane na dłuższe trasy, co może mieć wpływ na dostępność i ceny w wyniku wyższych kosztów transportu i ubezpieczenia frachtu”.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

Każdego roku przez Kanał Sueski przepływa około 19 000 statków, co czyni go jednym z głównych szlaków handlowych na świecie, zwłaszcza służących do transportu ropy, gazu i towarów między Azją a Europą. Zakłócenia te mają jednak miejsce w czasie, gdy wiele fabryk jest tymczasowo zamkniętych ze względu na Boże Narodzenie, co daje dodatkowy czas na dostarczenie niezbędnych dostaw.

Stany Zjednoczone oświadczyły we wtorek, że spróbują poprowadzić koalicję morską w celu ochrony żeglugi w kanale.

Maersk powiedział, że tymczasowo zatrzymał około 20 statków płynących w rejon Morza Czerwonego, aby chronić bezpieczeństwo ich załóg, statków i ładunku, oraz że zostaną one przekierowane wokół Afryki przez Przylądek Dobrej Nadziei „tak szybko, jak będzie to operacyjnie możliwe”. Powiedziała, że ​​pilne przesyłki kierowane do Europy mogą zostać przekierowane drogą lotniczą lub kolejową.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *