Historia 1000 śrub i 60 ton

Trzech astronautów w Chinach Nowa stacja kosmiczna Ty masz właśnie wystąpiłem Pierwszy spacer kosmiczny w kraju i są zajęci formowaniem jednostki dla przyszłych załóg.

Nazwana na cześć Tiangong („Niebiański Pałac”), stacja jest Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna”Autorski projekt mający na celu rozwinięcie chińskich ambicji posiadania ludzi na orbicie Ziemi przez długi czas

W planowaniu od końca lat 90. podstawowa jednostka stacji Tiangong, Tianhe („Niebiańska Rzeka” i stara chińska nazwa Drogi Mlecznej), Uruchomiona 29 kwietnia.

Ale to jeszcze nie jest ukończone. Yang Liuyi, główny projektant programu lotów kosmicznych w Chinach Astronauci powiedzieli „Po wejściu do jednostki podstawowej masz wiele zadań do wykonania. W przypadku samych śrub do usunięcia jest ponad 1000.”

Bardzo podobny do byłej rosyjskiej stacji kosmicznej ja i Międzynarodowa Stacja KosmicznaCały projekt jest zbyt duży, aby można go było wynieść na orbitę jednym startem.

Tianhe, ważący 22,5 tony, został wyniesiony na orbitę 400 km nad Ziemią w krótkim czasie Pocisk Long March-5B Z miejsca startu Wenchang na wyspie Hainan w Chinach. Dla kontekstu Long March-5B to rakieta o dużym udźwigu z ciągiem między rakietami od SpaceX Sokół 9 A Sokół ciężki.

29 kwietnia Chiny wystrzeliły rakietę Long March-5B niosącą główny moduł chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. VCG / Visual China Group / Getty Images

Jednostka podstawowa zawiera wszystko, co jest potrzebne do utrzymania ludzi przy życiu w kosmosie. To zawiera:

  • systemy podtrzymywania życia
  • kuchnia
  • Strefy sypialne i sanitarne
  • Zarządzanie energią elektryczną
  • wyposażenie przeciwpożarowe

Aby pomóc trzem astronautom przetrwać sześciodniowy tydzień pracy, kuchnia jest obecnie dobrze zaopatrzona w ponad 120 różnych rodzajów żywności.

Jednostka bazowa jest również wyposażona w porty dokujące. Te przyszłe moduły, loty astronautów i zrobotyzowane kapsuły z zaopatrzeniem ładunku umożliwią dokowanie.

READ  Okazuje się, że należący do NASA helikopter marsjański był o wiele bardziej rewolucyjny, niż nam się wydawało

Aby przygotować się do Tiangong, Chiny uruchomiły dwie testowe stacje kosmiczne – Tiangong-1 i Tiangong-2

Pierwszą z nich, zwodowaną w 2011 roku, kilkakrotnie odwiedzali chińscy astronauci, którzy testowali procedury dokowania ze statkami towarowymi. Jednak po zamknięciu stacji w 2016 roku CNSA straciła z nią kontakt. Nie był w stanie kontrolować punktu ponownego wejścia na stację – kulminując w powrót ognia do ziemi Krytycy oburzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tiangong-2, uruchomiony w 2016 roku, był krótkotrwałą stacją testową zaprojektowaną do oceny warunków życia na orbicie, w tym: uprawiać jedzenie i mierzyć poziomy promieniowania. Ta stacja miała kontrolowany zjazd, palić się Nad Oceanem Spokojnym w 2019 roku.

Tiangong, w pełni zmontowany raz. Jednostka podstawowa znajduje się pośrodku, a po bokach dwie jednostki laboratoryjne.Alejo Miranda/Shutterstock

Oprócz jednostki bazowej, kompaktowe moduły obecnej Stacji Kosmicznej Tiangong będą składać się z dwóch laboratoriów: Mingtian („Niebiańskie sny”) i Wentian („Niebiańskie poszukiwanie”), które zostaną wystrzelone w ciągu najbliższych kilku lat. Projekt każdej z tych jednostek laboratoryjnych będzie oparty na obiektach Tiangong-2.

W przeciwieństwie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie większość energii elektrycznej dla wszystkich jednostek jest dostarczana przez duże panele słoneczne na specjalnie zbudowanych mostach, każda jednostka wystrzelona w Tiangong ma własny panel słoneczny.

Po ukończeniu Tiangong będzie ważyć ponad 60 ton, będzie w stanie gościć trzech astronautów przez dłuższy czas w kosmosie i będzie miał potencjał, aby wspierać przyszłe spacery kosmiczne i eksperymenty naukowe. Może być instalowany w kompaktowych jednostkach lub na rozkładanych stojakach na zewnątrz w przestrzeni.

Co dalej z Tiangong?

Ważną częścią projektu jest współpraca międzynarodowa.

Na przykład astronauci z Europejskiej Agencji Kosmicznej trenuj z Chińscy astronauci w przetrwaniu oceanów. Jeśli astronauci będą musieli opuścić orbitującą stację kosmiczną i szybko wrócić na Ziemię, istnieje duża szansa, że ​​wylądują w wodzie i będą musieli przetrwać do czasu ratunku.

READ  Przestrzeń mediów i rozrywki zyskuje nowy fundusz PE; IMEF podnosi Rs 500 crore

Długoterminowym celem Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach tego szkolenia będzie umożliwienie astronautom latania na chińskich misjach kosmicznych.

W ostatnim czasie przeprowadzono dziewięć międzynarodowych eksperymentów naukowych wyznacznik Przez CNSA do zainstalowania na pokładzie Tiangong w nadchodzących latach. Agencja otrzymała 42 zgłoszenia z wielu różnych krajów.

Wśród wybranych, doświadczenia obejmują: Polarny 2, czujnik zaprojektowany do badania światła z rozbłysków gamma, które są jednymi z najpotężniejszych we wszechświecie.

Drugim projektem jest Tumors in Space, projekt prowadzony przez naukowców w Norwegii które będą Patrzeć na Jak mikrograwitacja i środowisko promieniowania w kosmosie wpływają na wzrost guzów.

Mamy nadzieję, że dzięki kolejnej platformie dla ludzi do długotrwałego życia na orbicie, niesamowity sukces Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powtórzy się na stacji Tiangong. Nie ma wątpliwości, że doświadczenie zdobyte przez astronautów będzie nieocenione przy planowaniu przyszłych eksploracji Księżyca i Marsa.

Ostatnio Rosja i Chiny Ujawniono mapę drogową dla Międzynarodowej Stacji Badań Księżyca. Projekt ten obejmie kilka robotycznych orbiterów i lądowników, a jego kulminacją będzie obiekt badawczy obsadzony przez człowieka, na orbicie księżycowej lub na powierzchni.

Ten projekt, jeśli się powiedzie, może zobaczyć chińskich i rosyjskich astronautów polegających na Księżycu z lat 30. XX wieku.

Tiangong to jeden ze znaczących sukcesów chińskiego programu kosmicznego w ostatnich latach. Należą do nich pierwsza misja powrotu na Księżyc od lat 70. oraz misja państwowa Pierwszy zautomatyzowany statek desantowy Na Marsie w komplecie z łazikiem, któremu się udało wylądował W maju br.

W nowym kosmicznym wyścigu Chiny są wyraźnie prawdziwym konkurentem.

Ten artykuł został opublikowany w Rozmowa przez Gareth Dorian na Uniwersytecie w Birmingham i Ian Whitaker Na Uniwersytecie Nottingham Trent. Przeczytać Jej oryginalny artykułmi.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *