Hamas odrzuca reakcję Izraela na zawieszenie broni i podtrzymuje swoje główne żądania

Palestyński Islamski Ruch Oporu (Hamas) odrzucił izraelską propozycję zawieszenia broni, stwierdzając w sobotę, że przekazał mediatorom w Egipcie i Katarze swoją odpowiedź na propozycję, którą otrzymał w ubiegły poniedziałek.

Po ponad sześciu miesiącach wojny z Izraelem w Gazie negocjacje pozostają w ślepym zaułku, a Hamas podtrzymuje swoje żądania, zgodnie z którymi jakiekolwiek porozumienie musi zakończyć wojnę.

„My… potwierdzamy nasze przywiązanie do naszych żądań i żądań narodowych naszego narodu. Ruch stwierdził w swoim oświadczeniu: „Wraz z trwałym zawieszeniem broni, wycofaniem armii okupacyjnej z całej Strefy Gazy, powrotem wysiedleńców na ich tereny i miejsca zamieszkania, intensyfikacją napływu pomocy i wsparcia oraz początek odbudowy.” .

Izrael chce zapewnić powrót zakładników wziętych przez Hamas w ataku z 7 października, który wywołał wojnę, ale twierdzi, że nie przestanie walczyć, dopóki Hamas nie zostanie zniszczony jako siła militarna. Mówi także, że nadal planuje przeprowadzić atak na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy, gdzie schroniło się ponad milion cywilów.

Hamas oświadczył w sobotę, że jest gotowy zawrzeć z Izraelem porozumienie w sprawie wymiany więźniów jako zakładników, które wymagałoby uwolnienia 133 zakładników, którzy prawdopodobnie nadal są przetrzymywani w Gazie, w zamian za uwolnienie setek Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu.

Nie było oficjalnego izraelskiego komentarza na temat reakcji Hamasu.

Oświadczenie Hamasu nadeszło kilka dni po tym, jak Izrael zabił w Gazie wielu członków rodziny przywódcy ruchu Ismaila Haniyeha, wzbudzając obawy wśród rodzin zakładników, że utrudni to wysiłki mające na celu uwolnienie ich z Gazy.

Dzień po jego zabójstwie Haniyeh powiedział agencji Reuters w Katarze, że jego grupa w dalszym ciągu stara się osiągnąć porozumienie, oskarżył jednak Izrael o zwlekanie i uchylanie się od odpowiedzi na żądania grupy.

Gdy wojna wkroczyła w siódmy miesiąc, nasiliły się ogólnoświatowe wezwania do zawieszenia broni, ale w rozmowach było niewiele oznak postępu.

READ  Trudeau wykorzystuje nękane epidemią łańcuchy dostaw na arenie wolnego handlu z ASEAN

Hamas żąda zaprzestania izraelskiego ataku, wycofania sił izraelskich i umożliwienia wysiedlonym Palestyńczykom w Gazie powrotu do swoich domów.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *