Eskalacja retoryki w sporze między Chinami a Filipinami o Morze Południowochińskie | Wiadomości z Morza Południowochińskiego

Eskalacja retoryki w sporze między Chinami a Filipinami o Morze Południowochińskie |  Wiadomości z Morza Południowochińskiego

Chińskie media państwowe ostrzegają Filipiny, że „prowokacje” na Morzu Południowochińskim są „niezwykle niebezpieczne”.

Chińskie media państwowe ostrzegły Filipiny przed „powodowaniem zamieszania i chaosu” na Morzu Południowochińskim ze względu na utrzymujące się napięcie na spornych wodach.

Kontrolowany przez państwo „People's Daily” w opublikowanym w poniedziałek komentarzu wydał wezwanie, w którym stwierdził, że Filipiny wielokrotnie naruszyły chińskie terytorium w regionie i ryzykowały wydaniem poważnej „błędnej oceny”.

W komentarzu zwrócono uwagę na działania Filipin w pobliżu Second Thomas Shoal, bogatej w zasoby drogi wodnej, którą zajmuje Manila, ale którą Chiny rości sobie jako swoje terytorium.

Chiński dziennik People's Daily oskarżył Stany Zjednoczone o zachęcanie Filipin do „prowokacyjnych” działań w regionie, które jego zdaniem „nieodpowiedzialnie eskalują napięcia regionalne”.

„Filipiny polegają na wsparciu sił zewnętrznych, ignorują dobrą wolę i powściągliwość Chin oraz wielokrotnie prowokują chińskie zasady i wnioski” – napisano w artykule redakcyjnym. W tym felietonie, pisanym pod pseudonimem Zhong Sheng, czyli „Głos Chin”, często przedstawia się jastrzębie poglądy na kwestie polityki zagranicznej.

„To zachowanie jest niezwykle niebezpieczne i poważnie zaszkodziło pokojowi, stabilności, dobrobytowi i rozwojowi w regionie” – stwierdzono w artykule.

Te ostre oświadczenia wydano po miesiącach napięcia, gdy Pekin i Manila wymieniały się oskarżeniami w związku z serią starć na morzu.

W ostatnim incydencie, który miał miejsce 10 grudnia, Filipiny oskarżyły Chiny Łódź zaopatrzeniowa została staranowana Który wiózł szefa sztabu Manili w pobliżu drugiego Thomasa Scholla.

Chińska straż przybrzeżna stwierdziła jednak, że filipińska łódź „celowo zderzyła się” z chińskim statkiem po „zignorowaniu naszych wielokrotnych ostrzeżeń na rufie”.

Pekin rości sobie prawa do Drugiej Ławicy Thomasa i prawie całego Morza Południowochińskiego w oparciu o „linię dziewięciu kresek”. Znak w kształcie litery U pojawił się na nowej wersji mapy kraju na początku tego roku.

Mapa zdenerwowała kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Malezję, Filipiny i Wietnam, ponieważ zagraża roszczeniom Chin do wód w pobliżu ich wybrzeży.

READ  Co najmniej 6 osób zginęło w wielkim kolizji po tym, jak kierowcy zostali złapani w głęboką burzę piaskową na autostradzie w Illinois

W 2016 roku międzynarodowy sąd orzekł, że mapa nie daje podstawy prawnej dla roszczeń Chin, Pekin jednak zignorował tę decyzję i w dalszym ciągu upiera się przy legalności tej linii.

„spokojnie”

W niezwykle bezpośrednim ostrzeżeniu chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w zeszłym tygodniu, że jakakolwiek błędna ocena w sporze z Filipinami wywoła zdecydowaną reakcję Chin, i wezwał Manilę do „ostrożnych działań”.

Pogorszenie stosunków dwustronnych zbiega się z zacieśnianiem przez Manilę przez siedem dekad swoich więzi wojskowych z Japonią i Stanami Zjednoczonymi, byłą potęgą kolonialną i jej sojusznikiem w dziedzinie obronności.

Chiny wyraziły w tym miesiącu swój gniew na Stany Zjednoczone za wysłanie okrętu wojennego na wody w pobliżu spornego obszaru.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *