Erdogan popiera kandydaturę Ukrainy do NATO i mówi, że Putin odwiedzi Turcję w przyszłym miesiącu – POLITICO

Erdogan popiera kandydaturę Ukrainy do NATO i mówi, że Putin odwiedzi Turcję w przyszłym miesiącu – POLITICO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin odwiedzi Turcję w przyszłym miesiącu i podkreślił swój entuzjazm dla rozmów pokojowych, w których Ankara mogłaby odegrać decydującą rolę.

O tym powiedział podczas wizyty w Stambule prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który nazwał go swoim „drogim przyjacielem”.

Po ponad dwugodzinnych rozmowach w pałacu Vahiddin w Stambule Erdogan poparł również członkostwo Kijowa w NATO i zaoferował twardą obronę niepodległości Ukrainy, oświadczając, że rosyjska inwazja naruszyła prawo międzynarodowe.

Zauważając, że Turcja podjęła „największy wysiłek” ze wszystkich krajów w poprzednich próbach dyplomatycznych i podkreślając rolę Ankary w porozumieniu zezwalającym Ukrainie na eksport zboża znad Morza Czarnego, Erdogan podkreślił, że Turcja ma „najszczersze pragnienie” zobaczenia Kijowa i Moskwa wraca do stołu negocjacyjnego

Zełenski zaznaczył też, że „Turcja jest gotowa do objęcia wiodącej roli” w kijowskim planie pokojowym.

Zarówno Erdoğan, jak i Zełenski mieli nadzieję, że umowa eksportowa zboża zostanie wkrótce przedłużona, a turecki przywódca dodał, że sensowne byłoby rozpoczęcie jej odnawiania na okresy dłuższe niż co dwa miesiące. Erdogan powiedział, że początkowo będzie rozmawiał z Putinem o pomyśle przedłużenia umowy do trzech miesięcy, ale potem zasugerował, że pełny program ma być na dwa lata, aby pomóc w walce z głodem w biednych krajach.

Prezydent Turcji dokonał strategicznej równowagi w trakcie wojny. jednocześnie szeroki Potępia bezprawność inwazji Putina Dostarczając ukraińskim siłom drony Bayraktar, Turcja okazała się również kluczową drogą do uniknięcia sankcji i nie może sobie pozwolić na alienację Moskwy ze względu na jej silną zależność energetyczną od Rosji.

Erdogan szybko okazał swoje poparcie dla Putina podczas nieudanej rebelii Jewgienija Prigożyna w zeszłym miesiącu, podobnie jak Putin poparł go podczas wciąż tak tajemniczej próby zamachu stanu w Turcji w 2016 roku.

READ  Ponad połowa nieszczepionych funkcjonariuszy policji w San Francisco stara się o zwolnienie religijne, aby uniknąć zapotrzebowania miasta na szczepionkę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *