Czy szkło jest kluczem do podróży w czasie? Nowe badanie ujawnia „wewnętrzny zegar” materiałów

Czy szkło jest kluczem do podróży w czasie?  Nowe badanie ujawnia „wewnętrzny zegar” materiałów

Zbliżenie próbki, wiązki lasera stosowanej do badania dynamiki molekularnej i pomiaru światła rozproszonego.

Niemieccy fizycy w Darmstadt zrujnowali nasze rozumienie czasu. Zmierzyli wewnętrzny zegar wewnątrz szkła, który tyka niezależnie od naszego zegara, i odkryli, że w specjalnych warunkach może on odwrócić swój kierunek. Ten „czas fizyczny” podważa ideę czasu jako ulicy jednokierunkowej.

Do czasu badań Böhmera i Thomasa Blochowicza Odwrócenie czasu podczas starzenia się materiału, Opublikowane w fizyka przyrody, Sugeruje, że cząsteczki szkła i plastiku pod pewnymi warunkami mogą powtórzyć swój chaotyczny taniec. Wyobraź sobie rozbity wazon, który w magiczny sposób składa się na nowo. To niesamowite odkrycie otwiera drzwi do materiałów, które mogą same się leczyć, a nawet przechowywać informacje w zupełnie nowy sposób.

To odkrycie podważa nasze rozumienie samego czasu. Jeśli materia może mieć swój własny zegar wewnętrzny, a nawet go ponownie uruchomić, co to oznacza dla wielkiego planu naszego wszechświata? Czas może nie jest tak nieubłaganym marszem, jak sądziliśmy, ale jest to złożona symfonia z ukrytymi warstwami, które nie zostały jeszcze rozwiązane.

„To było duże wyzwanie eksperymentalne” – mówi Till Boehmer.

„Niewielkie fluktuacje cząsteczek trzeba było dokumentować za pomocą bardzo czułej kamery wideo. Nie można po prostu patrzeć, jak cząsteczki wibrują” – powiedział profesor Thomas Plochowicz.

Według początekNaukowcy z Darmstadt uważają, że odnosi się to bardziej ogólnie do materiałów nieuporządkowanych, ponieważ zbadali dwie klasy materiałów – szkło i plastik – i przeprowadzili symulacje komputerowe typowego materiału z tymi samymi wynikami.

Sukces fizyków to dopiero początek. „Pozostawia to górę pytań bez odpowiedzi” – mówi Błochowicz. Na przykład pozostaje do wyjaśnienia, w jakim stopniu obserwowana odwracalność w odniesieniu do czasu fizycznego wynika z odwrócenia fizycznych praw natury lub w jaki sposób tykanie wewnętrznego zegara zmienia się w zależności od materiału. Naukowcy chcą prowadzić dalsze badania, aby móc dokonać jeszcze bardziej ekscytujących odkryć.

READ  Obserwacja Ziemi z kosmosu skupia się na intensywnych pożarach

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *