CPPIB sprzedaje udziały w menadżerze największych wyścigów motocyklowych na świecie za 1,9 miliarda dolarów

Otwórz ten obraz w galerii:

Wydarzenia z Grand Prix Portugalii MotoGP w Portimão w Portugalii, 24 marca 2024 r.Rodrigo Antunes – Reuters

Rada Inwestycyjna Canada Pension Plan sprzedaje swoje udziały w największym na świecie organizatorze wyścigów motocyklowych za 1,9 miliarda dolarów firmie, która zapewniła światowy sukces wyścigom Formuły 1.

CPPIB sprzeda swoje 39 procent udziałów w Dorna Sports SL, hiszpańskiej spółce będącej właścicielem praw do serii wyścigów MotoGP, spółce Liberty Media Corp. Zarządzający funduszem emerytalnym otrzyma 75 procent wpływów w gotówce, a pozostała część w postaci zapasów monitorujących Series C Liberty Formula One.

Liberty Media przejmie także udziały w Dornie należące do brytyjskiej grupy private equity Bridgepoint Group PLC, za łączny udział wynoszący 86%. W ramach transakcji wartość naszej roli na giełdzie szacuje się na 3,5 miliarda euro (5,1 miliarda dolarów), nie licząc zadłużenia. Liberty Media jest właścicielem Formuły 1, a także dostawcy radia satelitarnego Sirius XM i firmy eventowej Live Nation.

Transakcja umożliwia CPPIB zbycie inwestycji dokonanej przez jej oddział private equity w wyścigi motocyklowe. Dorna to firma zajmująca się zarządzaniem sportem, mediami i marketingiem, która organizuje najlepsze na świecie wyścigi motocyklowe, w których zawodnicy osiągają prędkość ponad 360 kilometrów na godzinę.

„Od czasu naszej pierwszej inwestycji w Dornie w 2013 roku firma rozszerzyła zasięg, zakres i bazę fanów wyścigów motocyklowych na całym świecie” – powiedział w komunikacie prasowym Hafez Lalani, globalny szef direct private equity w CPPIB.

Lalani stwierdziła, że ​​inwestycja „przyniosła funduszowi doskonałe zwroty”, nawet po tym, jak borykał się z trudnościami podczas pandemii, ale CPPIB nie podał szczegółów dotyczących zysków finansowych z inwestycji.

CPPIB zarządza aktywami o wartości 591 miliardów dolarów dla ponad 22 milionów akcjonariuszy i beneficjentów Kanadyjskiego Planu Emerytalnego. Dział private equity posiada aktywa o wartości 146 miliardów dolarów, co stanowi 26 procent funduszu.

READ  Dlaczego Red Wings zwolnili Philipa Zadnę i czy Detroit może jeszcze dodać czołowego strzelca? Dania na wynos Steve'a Yzermana

Liberty Media nadzorowało renesans zainteresowania Formułą 1, której popularność wzrosła dzięki serialowi telewizyjnemu zza kulis dokumentującym jej zespoły i kierowców w serwisie Netflix. W podobny sposób będzie starał się zwiększyć atrakcyjność MotoGP.

W oświadczeniu dyrektor generalny Liberty Media, Greg Maffei, powiedział, że dyrektor generalny Dorny, Carmelo Ezpeleta, który będzie nadal kierował firmą z Madrytu, „stworzył niesamowity krajobraz sportowy, który możemy rozszerzyć na szerszą publiczność na całym świecie”.

Firma liczy na niedostatek aktywów lig sportowych, takich jak MotoGP, w której odbywa się 21 wyścigów w 17 krajach, a także wysokie ceny płacone za prawa medialne i sponsoring sportowy. W 2023 roku MotoGP wygenerowało przychody w wysokości 486 milionów euro (711 milionów dolarów).

Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku, pod warunkiem uzyskania zgód i warunków regulacyjnych.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *