Corina Llores: Wenezuelskiej kandydatce opozycji zakazano startu w wyborach

Corina Llores: Wenezuelskiej kandydatce opozycji zakazano startu w wyborach
  • Napisane przez Vanessę Buchschlotter
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Corinna Joris została w piątek nominowana jako kandydatka DUP, ale nie mogła się zarejestrować

Główna koalicja opozycyjna w Wenezueli poinformowała, że ​​jej kandydatowi zakazano startu w wyborach prezydenckich zaplanowanych na lipiec przyszłego roku.

Opozycyjna Partia Platformy Unionistycznej stwierdziła, że ​​nie może uzyskać dostępu do strony internetowej Rady Wyborczej w celu zarejestrowania swojej kandydatki, Corinny Joris.

To kolejna porażka Partii Jedności Narodowej, której liderka Maria Corina Machado została pozbawiona prawa kandydowania na prezydenta.

Sondaże wskazują, że jeśli wybory będą wolne i uczciwe, Machado może pokonać prezydenta Nicolasa Maduro.

Prezydent Maduro nie miał żadnych problemów z zarejestrowaniem swojej kandydatury na trzecią kadencję z rzędu.

Macron świętował wiec w stolicy, Caracas, gdzie został powitany przez zwolenników ubranych w czerwony kolor kojarzony z jego Zjednoczoną Partią Socjalistyczną.

Skomentuj zdjęcie,

Nicolas Maduro zorganizował masowy wiec po zarejestrowaniu swojej kandydatury na trzecią kadencję

Dwanaście osób z różnych małych partii również mogło wystawić kandydatów, z których część jest sprzymierzona z rządem i żaden z nich nie jest uważany za poważnego konkurenta prezydenta Maduro.

Wśród tych, którym udało się zarejestrować, był gubernator stanu Zulia Manuel Rosales z partii Un Tiempo Nuevo (Nowa Era).

Wielu zaskoczył, gdy przedstawił się w ostatniej chwili, najwyraźniej bez wiedzy koalicji Unii na rzecz Jedności i Demokracji, której częścią jest Un Tiempo Nuevo.

Zapytany, czy opozycyjna Partia Demokratyczno-Unionistyczna (UDP) zbierze się teraz wokół Rosales, Machado po prostu odpowiedział: „Moją kandydatką jest Corina Llores”.

Pani Machado stwierdziła, że ​​uniemożliwiając pani Llores rejestrację, prezydent Maduro w rzeczywistości „wybrał”, przeciwko komu będzie kandydował. „Oni nie są [free] „Wybory mają miejsce wtedy, gdy reżim wybiera kandydatów” – powiedziała.

Machado (56 l.) trafiła na pierwsze strony gazet w październiku, kiedy podzielona opozycja zjednoczyła się za nią. W prawyborach zorganizowanych przez opozycję uzyskała ponad 90% głosów.

Rząd prezydenta Maduro potępił prawybory jako nielegalne, a władze zaatakowały panią Machado i członków jej wenezuelskiej partii od czasu jej miażdżącego zwycięstwa.

W ciągu ostatnich miesięcy wielu urzędników kampanii regionalnej przebywało w więzieniach.

Zaledwie w zeszłym tygodniu wydano nakazy aresztowania jej menadżera kampanii i ośmiu innych pracowników oskarżonych o udział w spisku mającym na celu obalenie prezydenta Maduro.

Sama María Corina Machado została objęta zakazem ubiegania się o stanowiska publiczne, co potwierdził pełen zwolenników rządu Sąd Najwyższy.

Prezydent Maduro, sprawujący władzę od 2013 r., oparł się międzynarodowej presji, aby umożliwić pani Machado start w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 28 lipca.

„Wygramy hakiem czy oszustem, zawsze wygramy” – powiedział kibicom w zeszłym miesiącu.

W obliczu zbliżającego się terminu rejestracji kandydatów i utrzymującego się zakazu Machado Demokratyczna Partia Unionistów wybrała w piątek na jej miejsce Corinę Llores.

Joris, 80-letni pracownik naukowy, jest stosunkowo nieznany nawet w kręgach opozycji. Koalicja uznała fakt, że jest nowicjuszką w polityce, za atut i stwierdziła, że ​​utrudnia to jej przeciwnikom dyskredytację.

Jednak musiała już odeprzeć twierdzenia, jakoby urodziła się poza Wenezuelą, co pozbawiłoby ją praw do prezydentury.

Kiedy jednak w poniedziałkowy wieczór doszło do zarejestrowania jej kandydatury, koalicja opozycji znalazła się w impasie.

W filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych PYD pokazała, jak wielokrotnie bezskutecznie próbowała zalogować się na stronę internetową komisji wyborczej w celu zarejestrowania kandydatury pani Joris.

Osobisty wniosek do Rady Wyborczej o przedłużenie terminu został odrzucony.

Pani Joris stwierdziła, że ​​jej prawa jako obywatelki Wenezueli zostały „naruszone” poprzez odmowę rejestracji.

READ  Sędzia z Nowego Jorku odrzucił wnioski Trumpa o oddalenie pozwu wartego 250 milionów dolarów

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *