Były pułkownik zostaje oskarżony o ujawnienie amerykańskich tajemnic na zagranicznym portalu randkowym

Były pułkownik zostaje oskarżony o ujawnienie amerykańskich tajemnic na zagranicznym portalu randkowym

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Emerytowany pułkownik armii amerykańskiej został oskarżony w Nebrasce o przesłanie poufnych informacji innej osobie za pośrednictwem zagranicznego portalu randkowego.

David Franklin Slater (63 l.) do 2022 r. służył w Dowództwie Strategicznym USA (STRATCOM), które nadzoruje amerykański arsenał rakiet nuklearnych.

Został zatrzymany w sobotę, a we wtorek stanie przed sądem.

Urzędnicy twierdzą, że nielegalnie przekazał dokumenty, które „mogły zostać wykorzystane do wyrządzenia szkody Stanom Zjednoczonym”.

Opublikowane w poniedziałek dokumenty oskarżenia mówią, że pan Slater przekazał informacje, których dowiedział się z tajnych odpraw Stratcom, związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę osobie, którą uważał za kobietę na Ukrainie.

Prokuratorzy powiedzieli w poniedziałek, że był wielokrotnie pytany w wymianach o tajemnice obrony narodowej USA.

Jedna z wiadomości wysłanych 11 marca brzmiała: „Kochanie, co wyświetla się na ekranach w prywatnym pokoju? To bardzo interesujące”.

„Jesteś moim tajnym agentem. Z wyrazami szacunku” – powiedziała ta osoba 23 marca po zażądaniu informacji na temat konkretnego kraju. Śledczy zredagowali konkretny kraj, o który pytał rozmówca.

„Drogi Dave, dziękuję za cenne informacje” i „Jesteś moim ukochanym poufnym informatorem!” Kontakt wysłany w innych wiadomościach.

W dokumentach nie wskazano, z kim kontaktował się pan Slater, ani nie podano nazwy zagranicznego portalu randkowego.

Sprawę badało FBI i Biuro Dochodzeń Specjalnych Sił Powietrznych.

„Pewne obowiązki spoczywają na osobach mających dostęp do ściśle tajnych informacji” – stwierdziła prokurator okręgu Nebraska Susan Lear.

„Zarzuty stawiane panu Slaterowi kwestionują, czy dopuścił się on swoich obowiązków”.

Postawiono mu jeden zarzut udziału w spisku i dwa przypadki nieuprawnionego ujawnienia informacji dotyczących obronności narodowej. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia ogłoszono kilka godzin po tym, jak pilot Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych w Massachusetts przyznał się do sześciu zarzutów nielegalnego przechowywania i przekazywania informacji dotyczących obronności narodowej.

Jackowi Teixeirze grozi do 16 lat więzienia.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *