Australijski stan Wiktoria przechodzi do blokady COVID-19 po wybuchu „wysoce zaraźliwej” epidemii

Australijski stan Wiktoria przechodzi do blokady COVID-19 po wybuchu „wysoce zaraźliwej” epidemii

Pomnik odważnej dziewczyny patrzy na znak „proszę zostań w domu” na pustym Union Square pierwszego dnia pięciodniowej blokady wdrożonej w Wiktorii w odpowiedzi na epidemię koronawirusa (COVID-19) w Melbourne, Australia 13 lutego 2021 r. Reuters / Sandra Sanders

Victoria, drugi najbardziej zaludniony stan Australii, wejdzie w tygodniową blokadę COVID-19, zmuszając prawie siedem milionów ludzi do pozostania w domu, z wyjątkiem podstawowych firm, ponieważ władze walczą o powstrzymanie wybuchu wysoce zaraźliwej infekcji.

„Mamy do czynienia z wysoce zaraźliwym szczepem wirusa i jest to inny rodzaj problemu, który postępuje szybciej niż kiedykolwiek odnotowaliśmy” – powiedział dziennikarzom w Melbourne James Merlino, pełniący obowiązki premiera Wiktorii.

„O ile nie wydarzy się coś drastycznego, sytuacja wymknie się spod kontroli”.

Merlino powiedział, że osoby śledzące kontakty zidentyfikowały ponad 10 000 głównych i drugorzędnych kontaktów, które będą wymagały kwarantanny, przetestowania i samoizolacji, dodając, że „ta liczba będzie nadal rosła i zmieniała się”.

Grupa nowych infekcji w Melbourne odkryta na początku tego tygodnia wzrosła do 26 w czwartek po 12 nowych przypadkach z dnia na dzień, podczas gdy liczba miejsc narażonych na wirusa wzrosła do ponad 150.

Dyrektor ds. Zdrowia stanu Victoria, Brett Sutton, powiedział, że spodziewa się pojawienia się większej liczby pozytywnych przypadków w najbliższych dniach, ponieważ wariant, po raz pierwszy odkryty w Indiach, prawdopodobnie będzie bardziej zjadliwy niż oryginalne szczepy.

Merlino powiedział, że obecny szczep może zająć jeden dzień, aby zarazić inną osobę w porównaniu do poprzednich szczepów, co może zająć około pięciu lub sześciu dni.

W ramach blokady, od godziny 23:59 czasu lokalnego (1359 GMT) w czwartek do 3 czerwca, ludzie będą mogli opuszczać swoje domy tylko w celu wykonania podstawowej pracy, opieki zdrowotnej, zakupów spożywczych, ćwiczeń lub szczepionki przeciwko koronawirusowi.

READ  Kanadyjczyk opowiada o wstrząsającej podróży z Chartumu

Wiele zarażonych kontaktów odwiedziło zatłoczone hotspoty, do których należały stadiony sportowe i jedno z największych centrów handlowych w kraju, budząc obawy przed dużym wybuchem choroby przed zimowymi dniami.

Nowa Zelandia w czwartek przedłużyła przerwę w ustaleniach dotyczących podróży bez kwarantanny z Victorią do 4 czerwca ze względu na wysokie ryzyko nowych przypadków, podczas gdy stany i terytoria Australii zareagowały na blokadę, ustanawiając surowsze przepisy graniczne dla podróżnych z Wiktorii.

Minister ds.odpowiedzi na COVID-19 Nowej Zelandii, Chris Hipkins, powiedział, że wszyscy, którzy odwiedzili Melbourne od 20 maja, będą musieli izolować się w domu, dopóki nie uzyskają negatywnego wyniku COVID-19.

Australia Zachodnia i Tasmania zamknęły w czwartek swoje granice dla mieszkańców Wiktorii po tym, jak Australia Południowa przeprowadziła się poprzedniego dnia. Dystrykt Północny i Queensland będą wymagać od podróżnych poddania się obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie hotelowej.

Nowa Południowa Walia, najbardziej zaludniony stan Australii graniczący z Wiktorią, wezwał mieszkańców do odroczenia niepilnych podróży do Melbourne.

Zamknięcie następuje zaledwie kilka dni po tym, jak władze zwróciły ograniczenia koronawirusa do stolicy stanu, Melbourne, ograniczając wielkość tłumów i wprowadzając obowiązkowe maski w restauracjach, hotelach i innych pomieszczeniach zamkniętych do 4 czerwca. Czytaj więcej

Urzędnicy wyśledzili ostatnią grupę, pierwszą w tym stanie od ponad trzech miesięcy, do podróżnika zagranicznego zarażonego wariantem znalezionym po raz pierwszy w Indiach, chociaż ścieżka przenoszenia wirusa pozostaje niejasna.

Bezimienny mężczyzna z Wiktorii uzyskał wynik negatywny po zakończeniu kwarantanny w sąsiedniej Australii Południowej i udaniu się do Melbourne w tym miesiącu, ale wynik testu był pozytywny sześć dni po przybyciu.

Victoria doznała jednej z najsurowszych i najdłuższych blokad na świecie w zeszłym roku, aby stłumić drugą falę COVID-19, która zabiła ponad 800 osób w stanie, co stanowi 90% wszystkich zgonów w Australii od początku pandemii.

READ  TikTok: Donald Trump dołącza do aplikacji pomimo wcześniejszej krytyki

Szybkie śledzenie kontaktów, nagłe blokady i surowe zasady dystansowania społecznego pomogły Australii utrzymać stosunkowo niską liczbę COVID-19, z nieco ponad 30000 przypadków i 910 zgonami.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *