Aleksiej Nawalny skazany na dożywocie. Donald Tusk, Unia Europejska na rzecz Rosji na rzecz Wyzwolenia, komentuje międzynarodową reakcję

Unia Europejska (UE) ponowiła w środę apel o „natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie” od Aleksieja Nawalnego. W dokumencie wezwano rosyjskich urzędników do „poszanowania ich zobowiązań krajowych i międzynarodowych”, ale nie określono żadnych możliwych sankcji. Wcześniej Donald Dusk, obecny lider Europejskiej Partii Ludowej, skomentował polityczną reakcję w tej sprawie.

Moskiewski sąd skazał go we wtorek na 3,5 roku więzienia Alexei Navalny, Zwolniony w 2014 r., Zamienił wyrok na pełną egzekucję, czyli pozbawienie wolności. Działaczowi opozycji grozi do 2 lat i 8 miesięcy więzienia w kolonii karnej w ramach normalnego reżimu, ponieważ był dumny, że spędził 10 miesięcy w areszcie domowym w 2014 roku.

Oglądaj TVN24 w Internecie w TVN24 >>>

Zwrócili się do rządu rosyjskiego o uwolnienie Aleksieja Nawalnego Światowi przywódcy.

Alexei NavalnyPAP / EPA / MOSCOW CITY COURT PRASA PRZEKAZANIE OBSŁUGI

UE „potwierdza swoje wezwanie do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Nawalnego”

Joseph Borel, szef unijnej dyplomacji, wydał oświadczenie w imieniu UE w tej sprawie. „UE w dalszym ciągu apeluje do władz rosyjskich o przestrzeganie ich krajowych i międzynarodowych zobowiązań dotyczących poszanowania i zapewnienia praw człowieka i równości wobec prawa, w tym prawa do rzetelnego procesu sądowego” – napisał.

Gmina ponawia apel o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Nawalnego, a także wszystkich obywateli i dziennikarzy zatrzymanych za korzystanie z prawa do pokojowego zgromadzania się i wolności słowa – dodał. „Wydarzenia te potwierdzają utrzymujący się negatywny system ograniczania przestrzeni dla opozycji, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych głosów w Federacji Rosyjskiej” – czytamy w oświadczeniu.

Dodał, że UE „powróci do tej kwestii na następnym posiedzeniu Rady Zagranicznej, aby omówić jej konsekwencje i dalsze działania”. Choć tytuł pojawił się w rozmowach państw członkowskich w Brukseli, w dokumencie nie ma wzmianki o sankcjach wobec Rosji.

Przypomnijmy jednak, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w 2017 roku, że wyrok Nawalnego był wcześniej arbitralny i wyraźnie nieuzasadniony.

READ  Polska vs Wyspy Owcze Typy bukmacherskie i typy bukmacherskie

Borel wyjeżdża w czwartek do Moskwy. Wycieczka kończy się 6 lutego. Będzie to pierwsza wizyta dyplomatyczna UE w Rosji od 2017 roku.

Joseph Borel, przewodniczący dyplomacji UEPAP / EPA / JOHN THYS / POOL

Zadanie: wydaje się, że niektóre państwa członkowskie boją się nawet użyć słowa „ograniczenia”

Wcześniej w czwartek lider UE Donald Tusk, były premier Polski i były szef Rady Europejskiej, skomentował sytuację wokół lidera rosyjskiej opozycji.

Czytaj więcej: Rosyjskie gazety o przyczynach wyroku Nawalnego >>>

„Niektóre państwa członkowskie (zgadnij co) boją się nawet użyć słowa„ środki kontroli ”w przypadku Nawalnego. Wstydzisz się!” – On napisał. Innymi słowy, „środki kontroli” to sankcje.

Dusk nie napisał, do jakich krajów ma na myśli, ale Tomas Pelecki, korespondent brukselskiej Gazety Viborza, „Politica” i Deutsche Valle, pisał bezpośrednio o Niemczech i Francji.

Zwolennicy Nawalnego wyszli na ulice. Zatrzymano ponad 1400 osób

Po skazaniu Nawalnego jego zwolennicy wyszli na ulice w proteście. Podczas demonstracji Zatrzymano ponad 1400 osób.

Sześć lat temu Navalny został skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszonej kolonii więziennej za defraudację funduszy francuskiej firmy Yves Rocher. Współoskarżonym w tym procesie był jego brat Oleg Nawalny, który nie został zawieszony przez sąd i przebywał w kolonii karnej. Obaj nie przyznali się do winy.

Kluczowe źródło zdjęć: PAP / EPA / MOSKWA MIASTA SĄD PRASOWY

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *