Zobacz, jak NASA rozpoczyna w ten weekend wyjątkową misję „kolonizacji księżyca” na Księżyc

Poniedziałek otwiera okno startowe do 22 czerwca dla rakiety RocketLab Electron, która wyśle ​​mały statek kosmiczny na kluczową misję NASA na orbitę Księżyca.

zwane operacjami technologii autonomicznego systemu pozycjonowania księżycowego i eksperymentem nawigacyjnym (zwieńczenie), malutkie kostki – wielkości kuchenki mikrofalowej – po kilku opóźnieniach ukażą się dopiero 25 czerwca 2022 roku.

Wchodząc na zupełnie nową eliptyczną ścieżkę orbitalną, nigdy wcześniej nie próbowaną wokół Księżyca, CAPSTONE będzie służył jako odkrywca w dwóch najważniejszych misjach kosmicznych NASA – Lunar Gateway Space Station i Artemis Lunar Crew Program.

gdzie CAPSTONE będzie start z

RocketLab wystrzeli CAPSTONE na swój elektroniczny statek kosmiczny rakietowy i fotoniczny z miejsca startu LC-1 B na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Możesz śledzić aktualizacje (i być może więcej opóźnień) w godzinach uruchomienia Kanał RocketLab na Twitterze.

Gdy działa CAPSTONE

Okno uruchamiania zostanie otwarte 25 czerwca 2022 r. Docelowy czas uruchomienia zmieni się kilka minut każdego dnia przed oknem uruchomienia.

CZTERY MIESIĘCZNA PODRÓŻ CAPSTONE

Po sześciu dniach na niskiej orbicie okołoziemskiej, zaczynając od około 102 mil/165 kilometrów i powoli osiągając 37 000 mil/59 500 kilometrów, CAPSTONE zostanie wystrzelony w kierunku Księżyca z prędkością 24 500 mph/39 500 km/h.

Mimo to, CAPSTONE zajmie cztery miesiące, aby osiągnąć swoją osobliwą orbitę, najpierw osiągając wysokość 810 000 mil/1,3 miliona kilometrów od Ziemi – daleko od Księżyca – zanim zostanie przyciągnięty w jej kierunku.

Co zrobi CAPSTONE?

CAPSTONE przetestuje stabilność nowej orbity wokół Księżyca. znany jako Półprosta liniowa orbita halo, jest to zasadniczo eliptyczna, prostokątna orbita zlokalizowana w dokładnym punkcie równowagi między grawitacją Ziemi i Księżyca. Orbita przeniesie CAPSTONE na odległość 1000 mil od jednego bieguna księżycowego w jego bliskim przejściu i 43 500 mil od drugiego w punkcie kulminacyjnym co siedem dni.

NASA chce dla niej wykorzystać tę orbitę Księżycowa Brama Stacja kosmiczna, którą planuje zmontować w ciągu najbliższych kilku lat, aby wesprzeć lądowanie załogi Artemidy na Księżycu.

Nowa orbita daje niezakłócony widok Ziemi i dobre pokrycie południowego bieguna Księżyca, gdzie Artemis III ma wylądować dwóch astronautów w 2024/2025 i ostatecznie zbudować bazę księżycową.

„CAPSTONE będzie precyzyjnie kontrolowany i utrzymywany i będzie czerpał duże korzyści z quasi-stabilnej fizyki swojej prawie prostej orbity w pobliżu korony” – powiedział Elwood Agassid, zastępca dyrektora Programu Technologii Małych Statków Kosmicznych w NASA Ames Research Center w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. . „Wypalenia zostaną zsynchronizowane, aby dać statkowi kosmicznemu dodatkowe przyspieszenie, ponieważ naturalnie nabiera pędu – a to wymaga znacznie mniej paliwa niż bardziej kołowa orbita”.

Cubesat zademonstruje również nowy system nawigacji, który pozwoli statkom kosmicznym określić swoją pozycję względem Księżyca bez polegania na komunikacji ze stacjami naziemnymi na Ziemi.

„Ta orbita ma tę dodatkową zaletę, że pozwala Gateway na optymalną komunikację z przyszłymi misjami Artemis działającymi na powierzchni Księżyca, a także z powrotem na Ziemię” – powiedział Agasid. „Może to otworzyć nowe możliwości dla nauki o Księżycu i przyszłych wysiłków eksploracyjnych”.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Oczekuje się, że światowy przemysł świadomości kosmicznej osiągnie 1,8 miliarda dolarów do 2026 r

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top