Wyjazd z Chin jest coraz trudniejszy, mimo że rekordy zmierzają w kierunku wyjazdów

Pracownik przenosi bagaż na płytę lotniska międzynarodowego Wuhan Tianhe w chińskim mieście Wuhan 14 lipca.STRINGER / REUTERS

Kiedy chiński kanadyjski miliarder Xiao Jianhua Zostali porwani z hotelu w Hongkongu w 2017 rokuW połowie świata w Polsce zaczął dzwonić telefon Davida Lesperance’a.

Pan Lisperance, pochodzący z Ontario, specjalizuje się w pomaganiu bogatym osobom w zabezpieczeniu alternatywnych paszportów oraz przenoszeniu swoich firm i pieniędzy za granicę, poza zasięg potencjalnie wrogich rządów. Lub, jak to ujął, „chroń swój tyłek i swój majątek”.

Dla wielu bogatych Chińczyków pan Xiao, którego fortunę w momencie porwania oszacowano na 4,5 miliarda dolarów, stał się najbardziej przestrogą.

Przeniósł większość swojej fortuny z kraju, trzymając dwa paszporty kanadyjskie i Antigua i unikając Chin kontynentalnych, pracując zamiast tego z nominalnie niepodległego Hongkongu. Ale ostatecznie nic z tego nie wystarczyło, by uchronić go przed Pekinem.

kiedy Polak Wreszcie w tym miesiącu został osądzony w SzanghajuPan Lesperance powiedział, że widział kolejny wzrost zapytań ze strony bogatych Chińczyków, którzy chcieli uniknąć jego losu, obawiając się, że ich plany ucieczki nie były adekwatne do celu.

Odkąd chiński prezydent Xi Jinping doszedł do władzy w 2012 roku, wiele elitarnych postaci, które kiedyś uważały, że są nietykalne, zostało złapanych w jego szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną lub niedawne represje wymierzone w sektor technologiczny i finansowy.

Odnosząc się do założyciela giganta handlu elektronicznego Alibaba, który w dużej mierze zniknął z widoku publicznego po publicznej sprzeczce z Pekinem pod koniec 2020 r., Lisbrance powiedział.

Jack Ma, dyrektor generalny chińskiego giganta e-commerce Alibaba, przemawia podczas wizyty na Vivatech Startup and Innovation Show w Paryżu, 16 maja 2019 r.PHILIPPE LOPEZ / AFP / Getty Images

A surowa chińska polityka „żadnego koronawirusa”, która doprowadziła do drakońskich zamknięć w Szanghaju i dziesiątkach innych miast, sprawiła, że ​​wielu Chińczyków – bogatych lub nie – rozważa przeprowadzkę gdzie indziej.

READ  Rekordy spadają, gdy bezprecedensowa fala upałów dociera do północno-zachodniego Pacyfiku

W zeszłym miesiącu Huang Yiming, miliarder współzałożyciel firmy hazardowej XD Inc. Mieszka w Szanghaju i przygotowuje się do wyjazdu z Chin, powołując się na powody rodzinne. Ogłoszenie było szeroko dyskutowane w Internecie, a wielu wskazywało na osobiste doświadczenie pana Huanga w zamykaniu Szanghaju, a także na rządowe represje w branży gier.

Według firmy doradczej Henley & Partners, w tym roku Chiny i Hongkong opuści około 13 tys. osób o wysokich dochodach netto, a około 15 tys. opuści Rosję. Zabiorą ze sobą miliardy dolarów w aktywa, z Portugalią, Singapurem i wieloma krajami karaibskimi w czołówce, dzięki hojnym programom rezydencyjnym lub obywatelskim.

„Zamożni ludzie są niezwykle mobilni, a ich ruchy mogą stanowić wczesny sygnał ostrzegawczy dla przyszłych kierunków rozwoju kraju” – powiedział Andrew Amwells, szef badań w New World Wealth, firmie konsultingowej z siedzibą w RPA.

„Exodus bogactwa zaczyna boleć w Chinach” – napisał w niedawnym raporcie. „Wzrost bogactwa publicznego kraju spowolnił w ciągu ostatnich kilku lat. [high-net-worth individuals] Może to być bardziej szkodliwe niż w przeszłości”.

Być może dlatego Pekin stawia bariery dla tych, którzy próbują wyjechać.

Chiny mają jedne z najsurowszych kontroli walutowych na świecie, a obywatele mogą przesyłać tylko 50 000 dolarów rocznie, a także surowe wymagania dotyczące sprawozdawczości w przypadku większości transakcji zagranicznych. Podczas gdy osoby z obcym obywatelstwem mogą łatwiej wyprowadzać pieniądze z kraju, robienie tego w obecnym klimacie może postawić ich po złej stronie rządu.

„Musisz zaplanować, aby spróbować wydostać się tak dużo, jak tylko możesz, ponieważ będziesz miał tylko jedną szansę, aby to zrobić” – powiedział pan Lesserance. Być może zostawiasz więcej niż pieniądze, dodał, odnosząc się do tego, co wydarzyło się w Chinach Użyj zakazu wyjścia Ukarać członków rodziny tych, którzy uznali, że uciekli za granicę.

W 2018 roku amerykańscy bracia Victor i Cynthia Liu znaleźli się w pułapce w Chinach po podróży tam, aby zobaczyć się z chorym dziadkiem. Ich ojciec, były urzędnik Banku Komunikacji, Liu Changming, opuścił kraj w 2007 roku, stając w obliczu zarzutów o oszustwo, ale jego dzieci utrzymywały, że nie mają kontaktu z panem Liu i nie ma możliwości sprowadzenia go z powrotem do Chin.

READ  Weather Network - Meteorolodzy nadal uważnie obserwują wyjątkowy wpływ na Florydę we wschodniej Kanadzie

Zostali ostatecznie zwolnieni w zeszłym roku, najwyraźniej w ramach ugody, której świadkami byli amerykańscy prokuratorzy Rozwiąż sprawę przeciwko dyrektorowi generalnemu Huawei Meng Wanzhouco również doprowadziło do uwolnienia zatrzymanych Kanadyjczyków Michaela Kovriga i Michaela Spavora.

Nawet samo fizyczne opuszczenie kraju staje się coraz trudniejsze.

Na początku tego roku Pekin ogłosił surowe ograniczenia dotyczące wszystkich „nieistotnych” podróży wychodzących. Choć pozornie w imię walki z COVID-19, ograniczenia zbiegły się ze wzrostem podróży zagranicznych i Szeroka dyskusja w internecie na temat „nauki biegania”, Termin używany zarówno dla chęci odejścia, jak i praktycznych wskazówek i strategii, jak to zrobić.

Według National Immigration Administration w 2021 r. Chiny wydały tylko 630 000 paszportów, około 2 procent liczby wydanych w 2019 r. Wnioskodawcy muszą teraz wykazać pilną potrzebę podróży, taką jak oferta pracy lub miejsce na zagranicznej uczelni.

Pojawiły się również doniesienia o tym, że urzędnicy imigracyjni obcinali rogi paszportów chińskich podróżnych po powrocie do domu, uniemożliwiając im ponowny wyjazd, chociaż Narodowa Agencja Wywiadu zaprzeczyła istnieniu takiej polityki.

Eva Lee, 27-letnia mieszkanka Szanghaju, powiedziała The Globe and Mail, że próbowała odnowić paszport w czerwcu, ale odmówiono jej.

„Powiedziałam im, że mój paszport wygaśnie i chcę uzyskać nowy” – powiedziała. „Miałem 10-letnią wizę [for the U.S.] W związku z tym, powiedzieli, nie można odnowić paszportu z wizą turystyczną, ponieważ obecnie obowiązuje zasada, że ​​ludzie powinni unikać niepotrzebnego wyjazdu za granicę”.

Pani Lee powiedziała, że ​​obawia się, że wyjazd z kraju „może być tylko marzeniem w przyszłości”.

„Chcę więcej podróżować” – powiedziała. „Szczerze mówiąc, chciałbym jutro wyjechać, ale jak?”

Pliki od Alexandry Lee i Reuters

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

READ  Po znalezieniu ciała nadal trwają poszukiwania przyjaciela Gabi Pettito, Briana Laundry'ego

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top