UE podejmuje działania prawne przeciwko prawom osób LGBTQ w Polsce i na Węgrzech Wiadomości LGBTQ

Sprawy prawne mogą ostatecznie doprowadzić oba państwa członkowskie do obozowego Sądu Najwyższego.

Komisja Europejska (KE) wszczęła postępowanie prawne przeciwko członkom Unii Europejskiej (UE) oraz rządom Węgier i Polski w odpowiedzi na domniemaną dyskryminację obywateli LGBTQ.

Jako „strażniczka traktatów”, jednocząca UE, Komisja, będąca władzą wykonawczą Sojuszu, może wszczynać postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Taka procedura obejmuje kilka etapów i może trwać latami, ale ostatecznie trafia do Europejskiego Trybunału, który może nałożyć kary finansowe.

Zarówno Węgry, jak i Polska są rządzone przez prawicowe, społecznie konserwatywne rządy, których polityka rodzi pytania prawne.

Węgierska ustawa o „antypedofilii” zakazująca „promowania” homoseksualizmu i zmiany płci dla 18-latków weszła w życie w zeszłym tygodniu pomimo kilku ostrzeżeń z Brukseli i sprzeciwu ze strony przywódców UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała w zeszłym tygodniu, że władza wykonawcza koalicji wykorzysta „wszystkie dostępne uprawnienia”, aby zmusić Węgry do uchylenia lub zmiany prawa.

„Europa nigdy nie pozwoli, aby niektóre grupy naszego społeczeństwa zostały splamione: każdy, kogo kocha, może być ze względu na wiek, rasę, poglądy polityczne lub przekonania religijne” – powiedział eurodeputowanym.

Węgierskie prawo zostało oskarżone o ochronę dzieci, ale przeciwnicy twierdzą, że łączy ono pedofilię z homoseksualizmem i stygmatyzuje społeczność LGBTQ.

W Polsce prawie 100 miast i wsi przyjęło rezolucję „anty-LGBT”, którą niektórzy określają jako „kartę praw rodziny”. Zajmują one jedną trzecią terytorium Polski i są zlokalizowane głównie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, tradycyjnie bardzo katolickie.

Komisja uważa, że ​​polskie władze nie odpowiedziały w pełni i właściwie na jej dochodzenie w sprawie charakteru i wpływu tak zwanych „ideologicznych stref wolnocłowych LGBT”.

READ  Govt-19: 400 tys. Całodziennych infekcji w Indiach

Polska dla reformy sądownictwa jest już w najgorszych książkach Brukseli, które kilkakrotnie były wykluczane jako sprzeczne z unijnymi standardami niezawisłości sądownictwa.

Oba państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do argumentów Komisji przed przejściem do kolejnego etapu procesu.

W czerwcu polski rząd zaprzeczył istnieniu prawa dyskryminującego ludzi ze względu na ich orientację seksualną.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top