Talibowie krytykują 12 osób na stadionie w Afganistanie

Islamabad –

Talibowie pobili w środę trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn na oczach setek widzów na prowincjonalnym stadionie sportowym, sygnalizując wznowienie przez radykalną grupę religijną formy brutalnej kary, która była znakiem rozpoznawczym jej rządów w latach 90.

Biuro gubernatora prowincji Logar, na południe od stolicy Kabulu, zaprosiło „ulama, mudżahedinów, szejków, przywódców plemiennych i lokalnych mieszkańców” na stadion w miejscowości Pul Alam w Logar. Zaproszenia na wydarzenie o godzinie 9:00 zostały rozesłane za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Ukarani otrzymali od 21 do 39 batów po tym, jak zostali skazani w lokalnym sądzie za kradzież i cudzołóstwo, powiedział urzędnik w biurze gubernatora, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości i nie mógł dzielić się szczegółami z mediami.

Urzędnik powiedział, że w chłoście uczestniczyły setki osób i że obowiązuje zakaz robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Wznowienie tej praktyki potwierdziło zamiar talibów utrzymania ścisłej interpretacji prawa islamskiego.

Później zastępca gubernatora Logar, Inayatullah Shuja, w oświadczeniu dotyczącym chłosty powiedział, że „szariat jest jedynym rozwiązaniem problemów w Afganistanie i musi zostać wdrożony”.

Takie publiczne chłosty, jak również publiczne egzekucje i kamienowanie za domniemane przestępstwa były powszechne we wczesnym okresie rządów talibów, od 1996 do 2001 r., kiedy bojownicy zostali wypędzeni podczas inwazji kierowanej przez Stany Zjednoczone.

Po 20-letniej rebelii talibowie powrócili do władzy w sierpniu 2021 r., co zbiegło się z wycofaniem z kraju sił USA i innych obcych sił.

W następstwie drugiego przejęcia kraju talibowie obiecali być bardziej umiarkowani i przyznać prawa kobietom i mniejszościom. Zamiast tego ograniczyli prawa i wolności, w tym zakazując edukacji dziewcząt powyżej szóstej klasy.

Pierwsza potwierdzona publiczna chłosta od czasu przejęcia władzy przez talibów w zeszłym roku miała miejsce 11 listopada, kiedy to 19 mężczyzn i kobiet otrzymało po 39 batów za kradzież, cudzołóstwo i ucieczkę z domu.

READ  Ministrowie Skarbu USA i inni ministrowie finansów wycofali się ze spotkania G20 z Rosją

Byli rebelianci zmagali się z przejściem od wojny do rządzenia w obliczu upadku gospodarczego i odmowy oficjalnego uznania przez społeczność międzynarodową.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top