Tajwański urzędnik mówi, że ostrzeżenie Chin skierowane do Vancouver jest „nie do zaakceptowania”

„Mamy nadzieję, że rząd miasta Vancouver rozważnie i właściwie zajmie się kwestiami związanymi z Tajwanem” – mówi konsulat chiński w Vancouver.

Treść artykułu

Tajwański urzędnik rządowy w Vancouver zaatakował Chiny za to, co nazwał „nierozsądną” ingerencją Pekinu w proponowane partnerstwo między Vancouver a miastem na Tajwanie.

Reklamy

Treść artykułu

Na początku tego tygodnia chiński konsulat generalny w Vancouver wydał publiczne ostrzeżenie, mówiąc, że „stanowczo sprzeciwia się” propozycji relacji „miasta przyjaźni” między Vancouver a tajwańskim miastem Kaohsiung.

Oświadczenie chińskiego rządu nastąpiło tydzień temu po spotkaniu burmistrza Vancouver Kennedy’ego Stewarta z członkami społeczności tajwańskiej w Metro Vancouver, podczas którego omawiano propozycję Miasta Przyjaźni.

Autorytarny rząd w Pekinie postrzega Tajwan jako część swojego terytorium, chociaż Chińska Partia Komunistyczna nigdy nie rządziła wyspą. Zgodnie z kanadyjską polityką „jednych Chin”, Kanada nie uznaje Tajwanu za suwerenne państwo i nie utrzymuje z nim oficjalnych stosunków.

Reklamy

Treść artykułu

Angel Liu, dyrektor generalny Biura Ekonomiczno-Kulturalnego Tajpej w Vancouver, które reprezentuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu, powiedział w piątek Postmedia News, że publiczne ostrzeżenie konsulatu było „nieuzasadnione” i „całkowicie nie do przyjęcia”.

Jest to jedynie powtórzenie tego, co rząd Chińskiej Partii Komunistycznej zwykle robi z międzynarodowym udziałem Tajwanu. To jest całkowicie nie do przyjęcia. „Będziemy nadal zaprzyjaźniać się z miastami na całym świecie, w wielu ważnych tematach, takich jak zmiana klimatu, zielona energia, technologia i wszelkiego rodzaju zaangażowanie między miastami, które będą miały znaczenie zarówno dla naszych miast, jak i krajów” – powiedział Liu. „Tajwan jest suwerennym krajem i nigdy nie byliśmy częścią Chińskiej Republiki Ludowej”.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w czwartek

Reklamy

Treść artykułu

Konsulat Chin w Vancouver nie udostępnił nikogo w piątek na wywiad, ale odesłał Postmedia News do Oświadczenie publiczne na swojej stronie internetowej który mówi: „Na świecie są tylko jedne Chiny. Region Tajwanu jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium. … Żadna oficjalna interakcja z władzami Tajwanu w jakiejkolwiek formie nie jest uważana za wymóg nieodłączny od zasady jednych Chin. „

„Jeśli miasto Vancouver ustanowi miasto siostrzane lub miasto przyjaźni z miastami regionu Tajwanu za oficjalnym zezwoleniem lub zgodą Rady Miejskiej lub wymianę oficjalnych dokumentów, będzie to formalna wymiana i formalny mechanizm. w związku z tym stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek oficjalnym stosunkom między miastem Vancouver a miastami regionu Tajwanu.

Reklamy

Treść artykułu

„Mamy nadzieję, że rząd miasta Vancouver mądrze i właściwie zajmie się kwestiami związanymi z Tajwanem” – podsumowano w oświadczeniu.

We wrześniu Rada Vancouver zatwierdziła propozycję Stewarta, mającą na celu stworzenie „Programu Miasta Przyjaźni”, aby pomóc wzmocnić „relacje kulturalne i biznesowe na całym świecie”.

Stewart nie mógł udzielić wywiadu w piątek. Jej dyrektor ds. komunikacji, Alvin Singh, powiedział w liście, że pracownicy miasta wciąż pracują nad wdrożeniem programu Friendship Cities.

„Program Miast Przyjaźni ma być prowadzony przez społeczność” – powiedział Singh. „Na razie nie mamy żadnych wniosków. Ale jeśli któreś z nich się pojawią, będą musiały zostać poddane głosowaniu przez radę.”

Reklamy

Treść artykułu

Carol Pan, współprzewodnicząca Metro Vancouver Taiwanese Overseas Association, powiedziała, że ​​5 listopada uczestniczyła w spotkaniu okrągłego stołu ze Stewartem i około 40 członkami społeczności tajwańskiej. Pan powiedział, że spotkanie poszło dobrze, a Stewart powiedział, że byłby szczęśliwy, widząc partnerstwo Kaohsiung z Vancouver jako miasto przyjaźni i skomentował wspólne wartości demokracji i wolności Tajwanu i Kanady.

READ  Victoria Police wydała dwa rozkazy wykonawcze Covid do 2023 r.

Kaohsiung to drugie co do wielkości miasto na Tajwanie i jeden z najbardziej ruchliwych portów głębinowych w Azji.

„Cała tajwańska społeczność kanadyjska, w całej Kanadzie, naprawdę wpadamy w panikę… w związku z tym oświadczeniem chińskiego konsulatu w Vancouver” – powiedział Ban po przyjeździe w piątek.

„Chiny chcą zastraszać ludzi. Po prostu chcą być bardzo agresywni” – powiedział Pan. „Chcą tylko grozić, chcą po prostu zastraszać”.

Reklamy

Treść artykułu

The Globe and Mail doniósł w czwartek David Mulroney, który wcześniej był ambasadorem Kanady w Chinach i wysłannikiem na Tajwanie, powiedział, że „krytyka konsulatu stanowiła 'eskalację Chin’, że gdyby Kanada odpowiedziała, zachęciłoby Pekin do niekończących się prób ograniczania tego, co Kanadyjczycy mogą zrobić na Tajwanie”.

W kwietniu Stewart powiedział, że zawiesił wszelkie kontakty z chińskimi urzędnikami rządowymi, w tym odmówił zaproszenia na spotkanie z ambasadorem Chin w Kanadzie. Stewart, były członek parlamentu NDP, powiedział: lodowate media Posunięcie to było odpowiedzią na niedawno ogłoszone sankcje wobec kanadyjskich polityków, w tym jego przyjaciela i konserwatywnego posła Michaela Chunga, które nazwał „zastraszaniem”.

Singh powiedział w piątek, że od kwietnia nie nastąpiła żadna zmiana w kwestii zawieszenia kontaktów Stewarta z chińskimi urzędnikami rządowymi.

[email protected]

twitter.com/fumano


Kliknij tutaj, aby zgłosić literówkę.

Czy jest coś więcej w tej historii? Chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie o tej lub innych historiach, które Twoim zdaniem powinniśmy znać. Wyślij e-mail na adres [email protected]

    Reklamy

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania żywego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top