Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja zdyskredytowała Organizację Narodów Zjednoczonych i z zadowoleniem przyjmuje użycie jej weta

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że Rosja ma kłopoty z planami przeprowadzenia w środę referendum w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy.

Ukraina poinformowała, że ​​Rosja planuje przeprowadzić głosowanie w regionie, aby zdobyć powszechne poparcie dla utworzenia nowego podmiotu o nazwie Chersońska Republika Ludowa, który miałby odzwierciedlać podobne podmioty na dalekowschodniej Ukrainie, wokół Doniecka i Ługańska, z czego osiem zostały stworzone. Od lat.

Uznanie w lutym przez prezydenta Rosji Władimira Putina niepodległości tych dwóch podmiotów było jednym z głównych zapowiedzi prezydenta Rosji w dniach poprzedzających jego atak na Ukrainę dwa miesiące wcześniej.

Jednak we wtorek rano doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wadim Denisenko powiedział, że prorosyjscy urzędnicy starają się znaleźć wystarczającą liczbę ludzi, aby ułatwić głosowanie powszechne w Chersoniu.

„Nie mogą nawet przeprowadzić udawanego referendum, jak to zrobili w 2014 roku w Ługańsku i Doniecku, ponieważ zdają sobie sprawę, że nie mają masy krytycznej ludzi [to support them]„Ponadto nie ma ludzi, którzy byliby chętni do pracy w lokalach wyborczych”, powiedział Denisenko, nawet po to, by zrobić zdjęcie dla telewizji, dodając:

Dwóch urzędników w regionie powiedziało także CNN, że siły prorosyjskie mają trudności z zaplanowaniem planowanego referendum.

Jurij Sobolewski, wiceprzewodniczący Rady Obwodowej Chersonia, powiedział CNN, że kiedy w 2014 roku odbyły się wybory w Doniecku i Ługańsku, a także w referendum niepodległościowym Krymu w tym samym roku, wielu lokalnych urzędników poparło inicjatywę prorosyjską.

To znacznie ułatwiło zadanie przeprowadzenia referendum i wchłonięcia regionów [so they came under Russia’s influence]. Powiedział.

Inny lokalny urzędnik powiedział, że brak poparcia wśród radnych prowincji utrudnia przygotowywanie list uprawnionych do głosowania i drukowanie kart do głosowania, ale przyznał, że w pewnym momencie głosowanie może się jeszcze odbyć.

„Teoretycznie będą w stanie go zatrzymać, ale przygotowanie zajmie trochę czasu” – powiedział Helan Serhi, zastępca rady miasta Chersoniu.

READ  USS Bonhomme Richard: Dochodzenie marynarki wojennej wykazało, że pożar, który zniszczył amerykański okręt wojenny, był spowodowany serią błędów i „oczywiście można mu było zapobiec”

We wtorek ukraiński gubernator regionu powiedział, że rosyjskie siły utworzyły nowy samorząd lokalny.

Hanadi Luhota, regionalny urzędnik w Chersoniu, ogłosił to w filmie zamieszczonym na swoich kontach w mediach społecznościowych. Nowy rząd został zainstalowany niecałe 24 godziny po tym, jak siły rosyjskie przejęły kontrolę nad budynkiem Rady Miejskiej Chersoniu, usuwając wybrany rząd i zastępując rosyjskie wojsko jego ochroną.

Jak poinformował Lahota, we wtorek w budynku Rady Miejskiej Chersonia odbyło się spotkanie „na inaugurację tzw. „mera chersońskiej administracji regionalnej” Wołodymyra Saldo i „szefa chersońskiej administracji miejskiej” Ołeksandra Kubitsa.

Saldo, były burmistrz Chersoniu, został w przeszłości oskarżony o współpracę z rosyjskim KGB, ale nigdy nie został postawiony w stan oskarżenia. W stanie wojennym Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zdelegalizowała jego partię, blok Wołodymyra Saldo, ze względu na jej rzekome powiązania z Rosją.

CNN skontaktowało się z Saldo w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało odpowiedzi. CNN nie było w stanie skontaktować się z Kubits w celu uzyskania komentarza.

Nowy rząd zainstalowany przez Rosję w Chersoniu odzwierciedla podobne środki w Melitopolu, innym okupowanym przez Rosję mieście na południu Ukrainy. W tym mieście wybrany burmistrz został aresztowany przez bojowników, gdy wojska rosyjskie zainstalowały własnego burmistrza, który wkrótce zaczął podejmować prorosyjskie kroki, takie jak nakaz transmisji rosyjskich kanałów telewizyjnych.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top