Sprzęganie, zimowe gwiazdy i kometa!

Jakie są najważniejsze atrakcje skywatchingu w styczniu 2023 roku?

Niektóre z pięknych kombinacji w tym miesiącu obejmują Księżyc z[{” attribute=””>Mars, and later with Jupiter, and a close conjunction of Venus and Saturn. The brilliant stars of the Northern Hemisphere’s winter sky are a dazzling sight all month long. And a comet discovered last March makes its closest approach to Earth in January, gracing pre-dawn skies.

Czego szukasz:

Koniunkcja, zimowe gwiazdy i kometa! Księżyc i kilka planet mają bliskie spotkania, nowa kometa zdobi poranne niebo, a zimowe gwiazdy na półkuli północnej olśniewają.

  • przez cały miesiąc Kometę C/2022 E3 (ZTF) można obserwować przez lornetkę lub mały teleskop na niebie przed świtem dla obserwatorów z półkuli północnej. W ciągu miesiąca szybko przemieszcza się po północnym niebie. (Sprawdź w swojej ulubionej aplikacji do obserwacji nieba lokalizację komety w dniu obserwacji.)
  • przez cały miesiąc – Styczniowe niebo jest wypełnione jasnymi gwiazdami w gwiazdozbiorach Oriona, Byka, Bliźniąt, Wielkiego Psa i Małego Psa. Szukaj tych kosmicznych klejnotów, patrząc na południowy wschód w ciągu pierwszych kilku godzin po zmroku.
  • Styczeń 2 – Po zachodzie słońca szukaj Księżyca i Marsa wysoko na południowym wschodzie, w pięknej grupie z Plejadami i Aldebaranem.
  • Styczeń 6 – pełnia księżyca
  • Styczeń 18-24 – Zobacz skrzyżowanie ścieżek Wenus i Saturna w ciągu kilku dni po zachodzie słońca. Poszukaj pary nisko na południowym zachodzie około 45 minut po tym, jak słońce zanurzy się za horyzontem.
  • Styczeń 21 – Księżyc w nowiu
  • Styczeń 22 – Wenus i Saturn są bardzo blisko siebie na niebie po zachodzie słońca. Pojawi się w odległości zaledwie jednej trzeciej stopnia – czyli jednej trzeciej szerokości palca wskazującego na wyciągnięcie ręki. Poszukaj pary nisko na południowym zachodzie około 45 minut po tym, jak słońce zanurzy się za horyzontem.
  • Styczeń 23 – Wenus i Saturn są oddalone od siebie o jeden stopień na niebie – szerokość palca wskazującego trzymanego na wyciągnięcie ręki. Wąski księżyc wisi nad nimi tej nocy. Szukaj niskiego trójkąta na południowym zachodzie około 45 minut po zejściu słońca za horyzont.
  • Styczeń 25 – Spójrz na południowy zachód 30-45 minut po zachodzie słońca, aby znaleźć księżyc zaledwie jeden stopień od Jowisza, mniej więcej w połowie wysokości na niebie.
  • Styczeń 12 – Nowo odkryta kometa C/2022 E3 (ZTF) znajduje się dziś najbliżej Słońca i 2 lutego minie Ziemię w odległości 26,4 miliona mil (42,5 miliona kilometrów). Mały teleskop na niebie przedświtu.
READ  Wymarłe stworzenia wypełniają zagadkową lukę w zapisie kopalnym

Tekst wideo:

Co słychać w styczniu? Planety mają kilka bliskich spotkań, jasne zimowe gwiazdy i szansę na złapanie komety.

Przez cały miesiąc po zachodzie słońca można zobaczyć cztery planety bez pomocy lornetki lub teleskopu. Znajdziesz Marsa na wschodzie, Jowisza wysoko i Saturna na południowym zachodzie z Wenus. 2 stycznia Księżyc i Mars znajdują się wysoko na południowym wschodzie po zachodzie słońca, w pięknej grupie z Plejadami i Aldebaranem. Następnie od około 18 do 24 stycznia obserwuj, jak ścieżki Wenus przecinają się z Saturnem, gdy zanika blask zachodu słońca. Poszukaj pary nisko na południowym zachodzie około 45 minut po tym, jak słońce zanurzy się za horyzontem. Dwie planety pojawiają się najbliżej 22 stycznia, kiedy na niebie dzieli je zaledwie jedna trzecia stopnia. Będziesz mógł uchwycić oba w tym samym polu widzenia za pomocą lornetki lub małego teleskopu. 23-go obie planety będą nadal oddalone od siebie o jeden stopień i dołączy do nich cienki półksiężyc. A 25 stycznia, patrząc na południowy zachód 30-45 minut po zachodzie słońca, spójrz wysoko ponad Wenus i Saturn, aby znaleźć Księżyc zaledwie jeden stopień od Jowisza, mniej więcej w połowie wysokości na niebie.

Styczniowe noce są wypełnione jasnymi gwiazdami. Patrząc na południe lub południowy wschód w ciągu pierwszych kilku godzin po zmroku, dostrzeżesz jasne konstelacje zimowej półkuli północnej: Oczywiście, jest łowca Oriona; konstelacja Wielkiego Psa; oraz mniej znany mały pies, Canis Minor ze swoją jasną gwiazdą Procyon. Byk w kształcie litery Y, Byk, obejmuje jasne gromady gwiazd Hiady i Plejady. A na wschód od Oriona znajdziesz jasne gwiazdy Kastor i Polluks, które tworzą bliźniacze głowy Bliźniąt. Poświęć trochę czasu, aby docenić piękno styczniowego nieba, które spełnia więcej niż definicję „gwiaździstego”, i ma wiele do podziwiania.

READ  Zegar atomowy Deep Space zmierza w kierunku zwiększenia autonomii statków kosmicznych

Niedawno odkryta kometa przechodzi teraz przez wewnętrzny układ słoneczny i powinna być widoczna przez teleskop i prawdopodobnie przez lornetkę. Kometa, która ma wielką nazwę – C/2022 E3 (ZTF) – została po raz pierwszy zaobserwowana w marcu ubiegłego roku, kiedy znajdowała się już na orbicie Jowisza. Najbliżej Słońca znajdzie się 12 stycznia, a następnie zbliży się do Ziemi 2 lutego.

Komety są notorycznie nieprzewidywalne, ale gdyby kontynuowały swój obecny kierunek jasności, byłyby łatwe do zauważenia przez lornetkę i możliwe, że stałyby się widoczne gołym okiem pod ciemnym niebem.

Obserwatorzy z półkuli północnej zauważą kometę na porannym niebie, gdy w styczniu porusza się ona szybko na północny zachód. (Będzie widoczny na półkuli południowej na początku lutego.) Oczekuje się, że ta kometa nie będzie sceną, w której Kometa NEOWISE powróci w 2020 roku. Ale nadal jest to świetna okazja, aby nawiązać osobisty kontakt z lodowym gościem z odległego zewnętrznego Układu Słonecznego.

Fazy ​​księżyca styczeń 2023 r

Fazy ​​księżyca na styczeń 2023. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Bądź na bieżąco ze wszystkimi[{” attribute=””>NASA’s missions to explore the solar system and beyond at nasa.gov. I’m Preston Dyches from NASA’s Jet Propulsion Laboratory, and that’s What’s Up for this month.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top