Skamieliny: szczątki dwunożnego, bezzębnego dinozaura sprzed 70 milionów lat odkrytego w Brazylii

Badanie wykazało, że skamieniałe szczątki bezzębnego, dwunożnego dinozaura odkryte w Brazylii reprezentują nowy gatunek, który żył 70-80 milionów lat temu.

Naukowcy pod kierunkiem brazylijskiego Muzeum Narodowego nazwali prawie kompletny okaz – który nazwali Berthasaura leopoldinae – „bardzo rzadkim znaleziskiem”.

Został odkryty w kamieniołomie „Cimeterio dos Petrosauros” w gminie Cruzeiro de Oeste w stanie Paraná w południowej Brazylii podczas prac terenowych w latach 2011-2015.

B. leopoldinae byłaby małym mięsożernym dinozaurem o długości do jednego metra i długości 80 centymetrów.

Badanie wykazało, że skamieniałe szczątki bezzębnego, beznogiego dinozaura odkryte w Brazylii reprezentują nowy gatunek, który żył 70 milionów lat temu. Na zdjęciu: wrażenia artysty dotyczące powstania Berthasaura leopoldinae

Naukowcy pod kierunkiem brazylijskiego Muzeum Narodowego nazwali okaz - który nazwali Berthasaura leopoldinae -

Naukowcy pod kierunkiem brazylijskiego Muzeum Narodowego nazwali okaz – który nazwali Berthasaura leopoldinae – „bardzo rzadkim znaleziskiem”. N/z: zdjęcie skamieniałości

B. leopoldinae byłaby małym mięsożernym dinozaurem o długości do jednego metra i długości 80 centymetrów.  Na zdjęciu: ilustracja pojedynczych kości znalezionych w okazie kopalnym, który został odkryty w stanie Paraná

B. leopoldinae byłaby małym mięsożernym dinozaurem o długości do jednego metra i długości 80 centymetrów. Na zdjęciu: ilustracja pojedynczych kości znalezionych w okazie kopalnym, który został odkryty w stanie Paraná

Statystyki Perthasora Leopoldina

Rodzaj: terapod dinozaur

wiek: 70-80 milionów lat

pochodzenie: Cruzeiro do Oeste, Brazylia

Wzrost: 2,5 stopy (0,8 metra)

Długość: 3 stopy (1 metr)

Naukowcy, kierowani przez paleontologa z Brazylijskiego Muzeum Narodowego, Giovanniego Alvesa de Sousa, powiedzieli, że byli zdumieni, gdy odkryli, że B.

„To była prawdziwa niespodzianka” – powiedział zespół w oświadczeniu.

Dodali, że odkrycie okazu gatunku było „jednym z najbardziej kompletnych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono z okresu kredowego w Brazylii”.

„Część bezzębna budzi wątpliwości co do rodzaju diety, jaką stosowało to zwierzę” – wyjaśnił Alves de Sousa.

Ale to nie musi oznaczać, że nie jadła mięsa.

Wiele ptaków, takich jak jastrzębie i jastrzębie, je mięso z dziobami.

READ  Polityka „Co się dzieje w kosmosie” od 7 do 13 listopada 2021 r. – SpacePolicyOnline.com

„Najprawdopodobniej była mięsożercą żyjącym w nieprzyjaznym środowisku, w którym musiała jeść wszystko, co mogła”.

B. leopoldinae jest daleka od pierwszego odkrycia skamieniałości na stanowisku Cemitério dos Pterossauros – jak wskazuje nazwa Kamieniołomu.

W swoim artykule naukowcy wyjaśniają, że „kamieniołom Cimetero dos Pterosaurus jest bardzo interesującym miejscem, najlepiej znanym z tego, że posiada pierwsze złoże kości pterozaurów z Brazylii, przedstawiające dwa zupełnie różne gatunki”.

Dodali, że obecność dinozaurów na tym stanowisku „była znana od początku”.

Naukowcy – kierowani przez paleontologa z Muzeum Narodowego Brazylii Giovanniego Alvesa de Sousa – powiedzieli, że byli zdumieni, gdy odkryli, że B.

Naukowcy – kierowani przez paleontologa z Muzeum Narodowego Brazylii Giovanniego Alvesa de Sousa – powiedzieli, że byli zdumieni, gdy odkryli, że B.

Dodali, że odkrycie próbki gatunku było

Dodali, że odkrycie okazu gatunku było „jednym z najbardziej kompletnych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono z okresu kredowego w Brazylii”. Na zdjęciu: ilustracja szkieletu B. leopoldinae, pokazująca położenie różnych kości ciała odkrytych przez zespół

Nazwa rodzajowa Berthasaura została nadana na pamiątkę wybitnej brazylijskiej zoologa i polityka Berthy Lutz, która zmarła w 1976 roku.

Tymczasem nazwa gatunku B. leopoldinae nawiązuje do XIX-wiecznej brazylijskiej cesarzowej i patronki nauki Marii Leopoldinae.

Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Raporty naukowe.

Pan Alves de Sousa wyjaśnił, że

„Część bezzębna budzi wątpliwości co do rodzaju diety, jaką stosowało to zwierzę” – wyjaśnił Alves de Sousa. Ale to nie musi oznaczać, że nie jadła mięsa. Wiele ptaków, takich jak jastrzębie i owady, żywi się dziobami. Na zdjęciu: ilustracja czaszki B. leopoldinae, pokazująca położenie różnych kości głowy dinozaura odkrytych przez zespół

B. leopoldinae wykryty w kamieniołomie

B. leopoldinae została odkryta w kamieniołomie „Cemitério dos Pterossauros” w Cruzeiro do Oeste, w stanie Paraná, w południowej Brazylii.

Jak dinozaury rozrosły się około 66 milionów lat temu?

Dinozaury rządziły i dominowały na Ziemi około 66 milionów lat temu, zanim nagle wyginęły.

READ  Grupy satelitów ścigają się, by poszerzyć swój zasięg lub stać się kosmicznym śmieciem

Trzecie zdarzenie wymierania kredy to nazwa nadana temu masowemu wymieraniu.

Przez wiele lat uważano, że zmieniający się klimat zniszczył łańcuch pokarmowy megagadów.

W latach 80-tych paleontolodzy odkryli warstwę irydu.

Jest to rzadki pierwiastek na Ziemi, ale występuje w ogromnych ilościach w kosmosie.

Kiedy ta data została datowana, dokładnie zbiegła się ona ze zniknięciem dinozaurów z zapisu kopalnego.

Dziesięć lat później naukowcy odkryli ogromny krater Chicxulub na krańcu meksykańskiego półwyspu Jukatan, który pochodzi z omawianego okresu.

Konsensus naukowy mówi teraz, że te dwa czynniki są ze sobą powiązane i oba mogły być spowodowane przez potężne zderzenie asteroidy z Ziemią.

Przy oczekiwanej wielkości i prędkości uderzenia zderzenie spowodowałoby potężną falę uderzeniową i prawdopodobnie wywołało aktywność sejsmiczną.

Opad stworzyłby pióropusze popiołu, które prawdopodobnie pokryłyby całą planetę i uniemożliwiły przetrwanie dinozaurów.

Zwierzęta i inne gatunki roślin miały krótszy odstęp czasu między pokoleniami, co pozwoliło im przetrwać.

Istnieje kilka innych teorii na temat przyczyny zgonu tych słynnych zwierząt.

Jedna z wczesnych teorii głosiła, że ​​małe ssaki jedzą jaja dinozaurów, a inna sugeruje, że trujące rośliny okrytonasienne (rośliny kwitnące) je zabijają.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top