Rosja rozważa szybki powrót załogi stacji kosmicznej po wycieku kapsuły Sojuz

Treść artykułu

Rosyjska agencja kosmiczna poinformowała, że ​​rozważa plan ratunkowy polegający na wysłaniu pustego statku kosmicznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w celu sprowadzenia do domu trzech członków załogi przed terminem, po tym, jak w ich kapsule Sojuz wystąpił wyciek płynu chłodzącego podczas zadokowania na orbicie. placówka.

Nadal badają, w jaki sposób przewód chłodzący w zewnętrznym grzejniku kapsuły doznał w zeszłym tygodniu małej dziury, podczas gdy dwóch astronautów przygotowywało się do rutynowego spaceru kosmicznego, poinformowali przedstawiciele Roskosmosu i NASA na czwartkowej konferencji prasowej.

Reklama 2

Treść artykułu

Treść artykułu

Nie podjęto ostatecznej decyzji co do dokładnego sposobu powrotu trzech członków załogi kapsuły na Ziemię – czy to poprzez wystrzelenie kolejnego Sojuza w celu ich odzyskania, czy mniej prawdopodobną opcję wysłania ich do domu w nieszczelnej kapsule bez większości chłodziwa.

W zeszłym tygodniu Siergiej Krikalow, szef rosyjskich programów kosmicznych załogowych, powiedział, że wyciek mógł być spowodowany uderzeniem mikrometeoru. Ale on i jego koledzy z NASA pozostawili otwartą możliwość innych winowajców, takich jak awaria sprzętu lub zderzenie małego kawałka kosmicznego śmiecia.

READ  „Deep Space Nine” opuszcza Netflix USA; Star Trek jest teraz transmitowany wyłącznie na Paramount + - TrekMovie.com

Wyciek z 14 grudnia skłonił kontrolerów misji w Moskwie do odwołania spaceru kosmicznego, ponieważ transmisja na żywo NASA pokazała coś, co wyglądało na falę przypominających śnieg cząstek wyrzucanych z tyłu statku kosmicznego Sojuz.

Reklama 3

Treść artykułu

Wyciek trwał godzinami i opróżnił chłodziwo z chłodnicy używanej do regulacji temperatury w kabinie załogi statku kosmicznego.

NASA poinformowała, że ​​żadnemu z członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie grozi wyciek.

Kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petlin, którzy byli wówczas zdolni do spacerów kosmicznych, udali się we wrześniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie nieistniejącej już kapsuły Sojuz MS-22 z amerykańskim astronautą Frankiem Rubio.

Pierwotnie mieli wrócić do domu tym samym statkiem kosmicznym w marcu, ale Krikalow i kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, Joel Montalbano, powiedzieli, że rosyjska agencja kosmiczna zwróci ich na Ziemię dwa lub trzy tygodnie wcześniej, jeśli rosyjscy urzędnicy kosmiczni zdecydują się wystrzelić pustą kapsułę dla załogi, aby go odzyskać.

Czterech innych członków załogi ISS – dwóch kolejnych NASA, trzeci rosyjski astronauta i japoński astronauta – poleciało na ISS w październiku za pośrednictwem zakontraktowanego przez NASA statku SpaceX Crew Dragon, który również wciąż znajduje się na pokładzie, z zadokowaną kapsułą na stacji.

Reklama 4

Treść artykułu

deszcz meteorytów

Wyciek zakłócił procedury Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w Rosji na nadchodzące tygodnie, zawieszając wszystkie przyszłe spacery kosmiczne w Roscosmos, ponieważ urzędnicy w Moskwie skupili się na przeciekającej MS-22, łodzi ratunkowej przeznaczonej dla trzech członków załogi, gdyby coś poszło nie tak na pokładzie. stacja kosmiczna. .

READ  Meteoryt marsjański kwestionuje teorię powstawania planet

Amerykańscy astronauci Rubio i Josh Casada przeprowadzili w czwartek siedmiogodzinny spacer kosmiczny bez incydentów, aby zainstalować nowy panel słoneczny na zewnątrz stacji, poinformowała NASA.

Jeśli MS-22 zostanie uznany za niebezpieczny do transportu członków załogi na Ziemię, kolejna kapsuła Sojuza w kolejce do przewiezienia następnej rosyjskiej załogi na stację w marcu „zostanie wysłana bezzałogowa, aby mieć (a) pojazd medyczny na pokładzie stacji do obsługi ”- powiedział Krikalev, dyrektor wykonawczy. Za ludzkie loty kosmiczne w Roscosmos do reporterów.

Reklama 5

Treść artykułu

Nie wspomniano o możliwości wysłania przez SpaceX zapasowego Smoka w celu odzyskania załogi.

Ustalenie przyczyny wycieku może doprowadzić do podjęcia decyzji o najlepszym sposobie sprowadzenia załogi z powrotem.

Niedawny deszcz meteorytów Geminidów początkowo zwiększa możliwości uderzenia mikrometeorów jako źródła, powiedział Montalbano, ale wyciek był skierowany w niewłaściwy sposób, aby tak się stało, mimo że kosmiczna skała mogła pochodzić z innego kierunku.

Wysłanie dotkniętego MS-22 z powrotem na Ziemię bez instalacji z ludźmi na pokładzie wydawało się mało prawdopodobną opcją, biorąc pod uwagę istotną rolę, jaką system chłodzenia odgrywa w zapobieganiu przegrzaniu przedziału załogi kapsuły, który według Montalbano i Krikalev jest obecnie wentylowany, umożliwiając przepływ powietrza przez otwarty właz . właz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Reklama 6

Treść artykułu

NASA wcześniej informowała, że ​​temperatura kapsuły pozostaje „w akceptowalnych granicach”, a ostatnie testy silników kapsuły przebiegły bez żadnych problemów. Ale Krikalow dodał, że temperatura gwałtownie wzrośnie, jeśli właz stacji zostanie zamknięty.

Orbitując 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią, ISS, laboratorium naukowe, które rozciąga się na długość boiska do piłki nożnej, jest nieprzerwanie zajęte przez dwie dekady i jest obsługiwane przez amerykańsko-rosyjskie partnerstwo, które obejmuje Kanadę, Japonię i inne kraje. 11 krajów europejskich. (Reportaż Joy Roulette w Waszyngtonie; montaż: Steve Gorman i Aurora Ellis)

READ  Lipiec 2022 Pełnia księżyca: największy super księżyc roku w Vancouver

Reklama

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderacja komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się na stronie. Prosimy o merytoryczne i pełne szacunku komentarze. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — teraz otrzymasz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja wątku komentarzy, który obserwujesz, lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. Odwiedź nasze Wytyczne dla społeczności, aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat dostosowywania ustawień poczty e-mail.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top