Putin ujawnia obawy Chin o Ukrainę, a sojusznicy Kijowa deklarują wsparcie zbrojeń

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że rozumie, iż Xi Jinping ma obawy dotyczące sytuacji na Ukrainie, co jest zaskakującym potwierdzeniem rozłamu z Pekinem w sprawie wojny po tygodniu oszałamiających strat Rosji w terenie.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, Chiny podeszły ostrożnie, krytykując zachodnie sankcje wobec Rosji, ale powstrzymały się od poparcia lub pomocy w kampanii wojskowej.

„Wysoce doceniamy zrównoważoną pozycję naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie” – powiedział Putin na ich pierwszym spotkaniu od początku wojny.

„Rozumiemy Twoje pytania i obawy dotyczące tego. Podczas dzisiejszego spotkania wyjaśnimy oczywiście nasze stanowisko.”

Xi nie wspomniał o Ukrainie w swoich wystąpieniach publicznych, ani nie wspomniał o tym w chińskim czytaniu ich spotkania, które odbyło się w Uzbekistanie na marginesie szczytu regionalnego.

nacisk na Putina?

Poparcie Pekinu jest powszechnie postrzegane jako niezbędne dla Moskwy, która potrzebuje rynków na eksport energii i źródeł importu towarów zaawansowanych technologii, jednocześnie stawiając czoła sankcjom nałożonym przez Zachód.

Oglądaj | Były ambasador Kanady w Chinach na spotkaniu Xi Putina:

Pierwsze bezpośrednie spotkanie Xi z Putinem od czasu inwazji na Ukrainę

Przed pierwszym spotkaniem twarzą w twarz obu przywódców Putin przyznał, że Xi ma „obawy” i „pytania” o wojnę na Ukrainie. Guy Saint-Jacques, były ambasador Kanady w Chinach, analizuje, co to oznacza i jaka jest stawka dla Chin w trakcie trwającej wojny na Ukrainie.

Wypowiedzi rosyjskiego prezydenta wskazywały na zmianę chińskiego stanowiska w kierunku bardziej krytycznego stanowiska, przynajmniej prywatnie. To była „pierwsza publiczna oznaka uznania przez Putina presji, by się wycofać” – powiedział Ian Bremer, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

„Rosja stała się pariasem G7 z powodu swojej inwazji. Chiny nie chcą żadnej części tego” – napisał na Twitterze, odnosząc się do Grupy Siedmiu krajów uprzemysłowionych.

READ  Jak wycofanie się Rosji wpłynie na Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że Chiny powinny odrzucić rosyjską inwazję: „Cały świat powinien sprzeciwić się temu, co robi Putin”, powiedział Kirby CNN.

Ukraińscy członkowie artylerii wystrzelili w czwartek z dział samobieżnych wzdłuż części południowej linii frontu toczącej się wojny przeciwko rosyjskiej inwazji. (Ihor Tkachev/AFP/Getty Images)

Później rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział dziennikarzom, że rozmowy za zamkniętymi drzwiami z Chinami były doskonałe.

Ostatnim razem, gdy Putin i Xi spotkali się, podpisali porozumienie o przyjaźni „bez granic” między tymi dwoma krajami. Trzy tygodnie później Rosja zaatakowała Ukrainę.

Ukraina oskarża siły rosyjskie o atakowanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych, czemu Moskwa zaprzecza.

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział dzień po niespodziewanej wizycie w odzyskanym północno-wschodnim mieście Izyum. Władze ukraińskie znalazły tam masowy grób. Powiedział, że więcej informacji powinno być dostępnych w piątek.

Wsparcie sojuszników

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że jest moralnie uzasadnione, aby kraje dostarczały Ukrainie broń, aby pomóc temu krajowi w obronie przed rosyjską agresją.

„To jest decyzja polityczna, która może być moralnie i moralnie akceptowalna, jeśli zostanie podjęta w warunkach moralnych” – powiedział Francis na konferencji prasowej podczas podróży z lotu do Kazachstanu.

W Waszyngtonie urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Stany Zjednoczone wkrótce ogłoszą nowy pakiet zbrojeniowy o wartości 600 milionów dolarów dla ukraińskiego wojska.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie przed czwartkową konferencją prasową. (Sergey Sobinsky/AFP/Getty Images)

Również w czwartek Niemcy zapowiedziały, że zapewnią Ukrainie dwie wyrzutnie rakietowe, a przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Europa powinna wspierać Ukrainę czołgami bojowymi, ponieważ Ukraińcy demonstrują, że mogą się bronić, jeśli mają odpowiedni sprzęt wojskowy.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​jakakolwiek decyzja Stanów Zjednoczonych o zaopatrzeniu Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu amerykańskiego systemu HIMARS przekroczy „czerwoną linię” i uczyni Stany Zjednoczone „bezpośrednią stroną konfliktu”.

W Kijowie von der Leyen rozmawiała z Zełenskim, mówiąc mu, że proces akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej jest na dobrej drodze.

„To imponujące zobaczyć szybkość, determinację i dokładność, z jaką idziesz” – powiedziała.

Samochody zniszczone podczas rosyjskich ataków na Ukrainę leżą w czwartek na ulicy w pobliżu budynków mieszkalnych w dzielnicy Sałówka w Charkowie. (Liu Korea/Associated Press)

Ukraina kandydowała do członkostwa w Unii Europejskiej w czerwcu.

„Masz swoich europejskich przyjaciół u boku tak długo, jak to będzie potrzebne”, powiedział Von der Leyen.

Po tygodniu szybkich ukraińskich zdobyczy ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że siły rosyjskie wzmacniają obronę i że trudno będzie utrzymać tempo postępu.

Putin jeszcze nie skomentował publicznie porażek, jakie jego siły poniosły w tym miesiącu na północno-wschodniej Ukrainie. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że 9000 kilometrów kwadratowych, mniej więcej wielkości wyspy Cypr, zostało przywróconych. Siły rosyjskie pośpiesznie porzuciły dziesiątki czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

Materiał filmowy nakręcony przez Reuters w czwartek we wschodnim mieście Kobiansk, który w zeszłym tygodniu odbiły siły ukraińskie, pokazał, że wiele budynków zostało uszkodzonych lub spalonych.

Jeden z mężczyzn powiedział: „Brak elektryczności, brak komunikacji… Gdyby była komunikacja, nie moglibyśmy rozmawiać z rodziną. Gdyby nie było tych wszystkich bombardowań ze wszystkimi w ich piwnicach”.

Czekają nas kolejne wyzwania

Tempo postępów budziło nadzieje na dalsze wzrosty przed nadejściem zimy.

Ale Serhiy Gaidai, gubernator wschodniego regionu Ługańska na Ukrainie, powiedział, że wyrwanie kontroli nad jego regionem Rosji, którą uznaje za niepodległe państwo kontrolowane przez separatystów, pozostanie zaciętą walką.

Resztki eksplodującego pocisku widoczne są w miejscowości Verbivka na Ukrainie, gdy rowerzysta przejeżdża w tle w czwartek. (Sergey Popock/AFP/Getty Images)

Gubernator stanu Ołeh Senhopow powiedział w Telegramie, że przez cały czwartek siły rosyjskie bombardowały miasta w obwodach charkowskim, kubiańskim i izyumskim w obwodzie charkowskim. Powiedział, że domy zostały zniszczone i ranne.

Dmytro Chivitsky, gubernator regionu Sumy, powiedział, że ponad 90 rakiet i pocisków artyleryjskich wycelowało w obszar na granicy z Rosją od godziny 21:00 czasu lokalnego w czwartek.

Po stronie rosyjskiej gubernator obwodu biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow powiedział, że armia ukraińska zbombardowała miasto Waloiki w pobliżu granicy.

„Ochrona przeciwlotnicza zaczęła działać, ale na ziemi jest trochę zniszczeń” – powiedział w Telegramie. Obejmowało to podstację energetyczną, która została zgaszona, a domy prywatne i pojazdy spalone.

Reuters nie był w stanie zweryfikować raportów z pola bitwy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top