Prezydent RPA obwinia zmiany klimatyczne za „katastrofę powodziową”, w której zginęło co najmniej 259 osób

Prezydent Cyril Ramaphosa powiedział w środę, że powodzie w regionie Durban w Afryce Południowej zabiły co najmniej 259 osób, co jest „katastrofą o gigantycznych rozmiarach”.

„Ta katastrofa jest częścią zmian klimatycznych. Mówi nam, że zmiany klimatyczne są niebezpieczne, są tutaj” – powiedział Ramaphosa, który odwiedza zalane obszary Durbanu i otaczającej go metropolitalnej dzielnicy Ethekwini.

„Nie możemy już dłużej odkładać tego, co mamy do zrobienia i środków, które musimy podjąć, aby poradzić sobie ze zmianami klimatu” – powiedział.

Urzędnicy powiedzieli, że liczba ofiar śmiertelnych będzie nadal rosła, ponieważ operacje poszukiwawcze i ratownicze trwają w prowincji KwaZulu-Natal. Ramaphosa powiedział, że prowincja zostanie ogłoszona obszarem klęski przez rząd krajowy.

„KwaZulu-Natal zostanie uznany za regionalny obszar katastrofy, dzięki czemu będziemy mogli szybko załatwić sprawę. Zawaliły się mosty, zawaliły się drogi, ludzie zginęli, ludzie zostali ranni” – powiedział Ramaphosa.

Mieszkańcy ratują w środę pozostałości po południowoafrykańskim Zjednoczonym Kościele Metodystycznym w Claremont, niedaleko Durbanu. (Phil Magakwe/AFP/Getty Images)

Powiedział, że jedna rodzina straciła 10 członków w niszczycielskich powodziach.

Mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów po tym, jak zostali porwani przez wodę, zawalone budynki i poważnie uszkodzoną infrastrukturę drogową. Port w Durbanie został zalany, a kontenery morskie spłukane w mieszanym stosie.

Władze starają się także o przywrócenie energii elektrycznej w dużej części województwa po ciężkich powodziach w różnych elektrowniach.

Generał Rodzani Mafwanya powiedział, że akcje ratunkowe SANF zostały opóźnione, ponieważ skrzydło powietrzne armii zostało uszkodzone przez powodzie. Dodał, że w środę armia mogła rozmieścić personel i helikoptery w całej prowincji.

Służby meteorologiczne RPA ostrzegły przed ciągłym wiatrem, deszczem i ryzykiem kontynuacji powodzi w KwaZulu-Natal i innych prowincjach w nadchodzące święta wielkanocne. Dodał, że może to mieć wpływ na Przylądek Wschodni, Wolne Państwo i północno-zachodnią RPA.

READ  Koronawirus: WHO monitoruje teraz zainteresowanie typu „Mu”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top