PoultryWorld – Polska pokonuje epidemię AI

Polska musiała w tym roku wytępić 11 milionów ptaków w wyniku epidemii ptasiej grypy (AI), ale najgorsze wydaje się już za nami.

Epidemia wyraźnie spada, a liczba epidemii zmniejszyła się o połowę do 10 między 13 a 16 maja w ostatnich tygodniach, powiedział główny lekarz weterynarii Miroswa Wells podczas niedawnej konferencji prasowej. Powiedział, że w najbliższych tygodniach choroba zostanie w Polsce całkowicie zwalczona.

Polska musiała w tym roku wytępić 11 milionów ptaków w wyniku epidemii ptasiej grypy (AI), ale najgorsze wydaje się już za nami.  Zdjęcie: Peter Rock

Polska musiała w tym roku wytępić 11 milionów ptaków w wyniku epidemii ptasiej grypy (AI), ale najgorsze wydaje się już za nami. Zdjęcie: Peter Rock

Dzikie ptaki nie szukają już cieplejszych miejsc, gdzie gromadzą się w dużych skupiskach i zarażają się, a następnie – poprzez migrację – rozprzestrzeniając wirusa na ptaki hodowlane, zmieniające się warunki pogodowe wydają się być główną zmianą gry, wyjaśnił Wells.

W tym roku Polska ogłosiła 326 eksplozji AI. Z prawie 500 erupcjami Francja była jedynym krajem w Europie, który mocno uderzył w przemysł drobiarski AI.

Nie ma jeszcze dokładnych danych, ale można założyć, że straty są duże. Mogą być warte setki milionów – powiedziała lokalnej gazecie Katargina Gavroska, dyrektor Krajowej Rady Producentów Drobiu i Pasz.

Upadek AI

Jednak ptasia grypa wpływa na branżę na różne sposoby. Obecnie średnia cena hurtowa brojlerów w kraju osiągnęła rekordowo wysoki poziom od 4,30 do 4,60 zł (1,16 USD – 1,24 USD) za kg. Uczestnicy rynku powiedzieli, że była o co najmniej 20% wyższa niż średnia zeszłoroczna, która w rzeczywistości jest regularną ceną mięsa indyczego.

„Tegoroczny wirus ptasiej grypy miał długofalowy wpływ na całe fermy drobiu. Nigdy nie widzieliśmy tak dużej liczby ognisk, a więc przy tak dużej utracie drobiu. Szacuje się, że 2 miliony ptaków od rodziców z pewnością wpłynie na cenę jaj” – powiedział Bresmisa Kralikovsky, kierownik regionalny w De Hughes Broiler Department. Powiedział, że ceny również wzrosną.

READ  Premier mówi, że polskie wydatki na dopłaty do energii przekroczą 1 mld dolarów do 2022 roku

„Obecna sytuacja w polskim przemyśle drobiarskim jest dramatyczna z powodu ptasiej grypy. Masowy rozpad stad zrywa wiele ogniw w łańcuchu dostaw. Szczególnie niepokojąca jest niezdolność ferm hodowlanych i brojlerów do normalnego funkcjonowania. możliwe na dłuższą metę” – dodał Gavroska.

Mali i średni hodowcy drobiu zmuszeni są do opuszczenia rynku. Są one poważnie dotknięte epidemią sztucznej inteligencji, a krajowi producenci drobiu i pasz poszukują obecnie rozszerzenia pomocy państwa, aby chronić krajowy przemysł drobiarski przed licznymi bankructwami, powiedział Gavroskas.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top