Polskie i słoweńskie filmy na shortliście Oscarów 2023

Los Angeles: Jersey Skolimowski EO I Steki Špela Čadež był nominowany do Oscarów w 2023 roku odpowiednio w kategorii Film Międzynarodowy i Krótkometrażowy Film Animowany.

Filmy z 92 krajów i terytoriów zakwalifikowały się do kategorii International Film, z 15 tytułami na krótkiej liście. W kategorii Krótkometrażowy Film Animowany zakwalifikowało się łącznie 81 filmów, z czego 15 znalazło się na liście finałowej.

Koprodukcja polsko-włoska EO Miał swoją światową premierę w Cannes, gdzie zdobył Nagrodę Jury.

Steki Miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie. Film jest koprodukcją Słowenii, Niemiec i Francji.

Jeden z filmów nominowanych w kategorii International Film Powrót do Seulu Davy Chau, został częściowo nakręcony w Rumunii. Koprodukcja między Francją, Niemcami, Belgią i Kambodżą była obsługiwana w Rumunii przez Visual Walkabout, nową rumuńską firmę produkcyjną założoną przez producentkę wykonawczą filmu, Dianę Baruyu.

Listy kandydatów Akademii ogłoszono 21 grudnia 2022 r., a nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 r. 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku.

Filmy z krajów partnerskich FNE na krótkich listach do Oscarów 2023:

EO Jerzego Skolimowskiego, fot. Warmińsko-Mazurski Fundusz FilmowyEO (Polska, Włochy)
Reżyseria: Jerzy Skolimowski
Producent Scopia Film
Koprodukcja: Alia Films
Wspierany przez Polski Instytut Sztuki FilmowejThe Podkarpacki Regionalny Fundusz FilmowyThe Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Steki (Słowenia, Niemcy, Francja)
Reżyseria Spela Gaddes
Produkcja Film o Phindzie
Wyprodukowany przez RTV SłoweniaFabian & Fred, Miu Dystrybucja
Wspierany przez Słoweńskie Centrum FilmoweFilmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Pctanovo, Films and Hauts-de-France, Re-Act, Filmförderungsanstalt – FFA, Filmförderungsanstalt – FFA, ZDF/Arte Public Broadcaster

READ  Stany Zjednoczone. Największe zwycięstwo Demokratów i Joe Bidena w Gruzji

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top