Polskie i słoweńskie filmy na shortliście Oscarów 2023

Los Angeles: Jersey Skolimowski EO I Steki Špela Čadež był nominowany do Oscarów w 2023 roku odpowiednio w kategorii Film Międzynarodowy i Krótkometrażowy Film Animowany.

Filmy z 92 krajów i terytoriów zakwalifikowały się do kategorii International Film, z 15 tytułami na krótkiej liście. W kategorii Krótkometrażowy Film Animowany zakwalifikowało się łącznie 81 filmów, z czego 15 znalazło się na liście finałowej.

Koprodukcja polsko-włoska EO Miał swoją światową premierę w Cannes, gdzie zdobył Nagrodę Jury.

Steki Miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie. Film jest koprodukcją Słowenii, Niemiec i Francji.

Jeden z filmów nominowanych w kategorii International Film Powrót do Seulu Davy Chau, został częściowo nakręcony w Rumunii. Koprodukcja między Francją, Niemcami, Belgią i Kambodżą była obsługiwana w Rumunii przez Visual Walkabout, nową rumuńską firmę produkcyjną założoną przez producentkę wykonawczą filmu, Dianę Baruyu.

Listy kandydatów Akademii ogłoszono 21 grudnia 2022 r., a nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 r. 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku.

Filmy z krajów partnerskich FNE na krótkich listach do Oscarów 2023:

EO Jerzego Skolimowskiego, fot. Warmińsko-Mazurski Fundusz FilmowyEO (Polska, Włochy)
Reżyseria: Jerzy Skolimowski
Producent Scopia Film
Koprodukcja: Alia Films
Wspierany przez Polski Instytut Sztuki FilmowejThe Podkarpacki Regionalny Fundusz FilmowyThe Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Steki (Słowenia, Niemcy, Francja)
Reżyseria Spela Gaddes
Produkcja Film o Phindzie
Wyprodukowany przez RTV SłoweniaFabian & Fred, Miu Dystrybucja
Wspierany przez Słoweńskie Centrum FilmoweFilmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Pctanovo, Films and Hauts-de-France, Re-Act, Filmförderungsanstalt – FFA, Filmförderungsanstalt – FFA, ZDF/Arte Public Broadcaster

READ  Korona wirus. Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostały uziemione. Gdy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *