Polska: CBI załamuje się na najwyższym poziomie od 10 lat

Według szacunków Flash inflacja CPI wzrosła do 5,0% z 4,4% w lipcu, najwyższego od maja 2011 roku. Wynika to z rosnących cen we wszystkich kategoriach: paliw (+30% r/r), żywności (+3,1%) i energii (+5,3%). Inflację szacujemy na 3,5-3,6% w lipcu, blisko 3,5% odczytu w czerwcu. Szczegóły zostaną opublikowane 13 sierpnia. Naszym zdaniem niższa inflacja bazowa w porównaniu do maja (4,0% r/r) jest spowodowana wysoką platformą z 2020 roku, co odzwierciedla przede wszystkim efekt ponownego otwarcia cen zeszłego lata, podczas gdy w tym roku nastąpiły pewne obniżki cen RTV i multimediów na Euro 2020. Dlatego punkt odniesienia dla rocznych stóp wzrostu jest teraz wyższy i zmniejsza odczyty w ujęciu rok do roku. Nie oznacza to jednak, że inflacja bazowa znacząco spada. W ujęciu miesięcznym wzrosła z 0% do 0,4% w czerwcu.

Spodziewamy się również, że w najbliższych miesiącach wskaźnik będzie wyższy. Na przykład nie widzieliśmy jeszcze przejścia dużej presji cenowej na PPI. Spodziewamy się również większej presji popytowej od końca 2021 do początku 2022 roku. Powinna być ona napędzana ciągłym odzyskiwaniem i bodźcem dwufunduszowym (zmiany podatkowe w ramach Funduszu Odzyskiwania Unii Europejskiej i umowy polskiej). Ponadto przewidujemy, że nowe wydatki socjalne mogą pojawić się w 2022 roku. Nasze długoterminowe prognozy inflacji (nieco wyższe niż najnowszy plan NBP) wskazują, że wysoka inflacja bazowa powinna się utrzymać.

W lipcu NBP popełnił ostrożny błąd co do podwyżki. Uważamy jednak, że wysoki odczyt CBI w lipcu ponownie wspiera nasz konsensus na listopadową podwyżkę stóp. Po pierwsze, Rada musi znać wpływ czwartej fali Govt-19 (naszym zdaniem nie powinien być silny) oraz konsekwencje ostatecznej wersji proponowanych przepisów podatkowych w ramach polskiej konwencji. Konsultacje społeczne w sprawie proponowanych zmian mają zakończyć się do końca sierpnia. Naszym zdaniem zmiany podatkowe powinny sprzyjać inflacji. Choć CBI wskazuje, że do 2023 r. inflacja wyniesie 3,5%, lipcowy plan NBP nie uwzględnia tego – maksymalnej granicy dopuszczalnego odchylenia. Listopadowy plan NBP powinien pokazać więcej dowodów na rosnącą presję popytową, wraz z odczytem CPI o 5% r/r, który mógłby wywołać podwyżkę stóp. Wysoki lipcowy odczyt inflacji wspiera nasz scenariusz podwyżki stóp do końca roku.

READ  Korona wirus. Szczepionki we wszystkich krajach UE. Trzy kraje rozpoczęły szczepienia

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top