Policja w Hongkongu aresztuje redaktora i menedżerów Apple Daily, kwaterę główną ataku | wolność wiadomości prasowych

Setki funkcjonariuszy przeszukało kwaterę główną grupy po tym, jak pięciu z nich zostało aresztowanych zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie narodowym za „zmowę z siłami zagranicznymi”.

Policja w Hongkongu aresztowała redaktora Apple Daily, grupy medialnej założonej przez uwięzionego działacza na rzecz demokracji Jimmy’ego Lai i czterech innych dyrektorów w związku z domniemanymi zarzutami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego w serii porannych nalotów, w których setki policjantów blokowało dostęp do siedziba grupy medialnej w Hongkongu Hongkong szukać wskazówek.

Apple Daily potwierdził, że redaktor naczelny Ryan Lu, dyrektor generalny Cheung Kim Hong, dyrektor operacyjny Chow Tat Koen, zastępca redaktora naczelnego Chan Boiman i redaktor naczelny Chung Chi Wai zostali aresztowani w czwartek.

Policja twierdzi, że ta piątka jest oskarżona o „zmowę z siłami zagranicznymi”, przestępstwo na mocy prawa bezpieczeństwa narodowego, które Chiny nałożyły na terytorium prawie rok temu.

Główny nadinspektor Lee Kwai Wah powiedział na konferencji prasowej przed siedzibą firmy, że przestępstwa zostały popełnione w „ponad 30 artykułach”, które rzekomo wzywały zagraniczne rządy do nałożenia sankcji na Hongkong i Chiny. Powiedział, że pięciu reżyserów „odegrało bardzo ważną rolę” w ich publikacji.

Lay założył Apple Daily w 1995 roku po zdobyciu fortuny na handlu detalicznym, ale zadziorna prodemokratyczna gazeta znajduje się pod coraz większą presją od czasu wejścia w życie ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Jej siedziba została po raz pierwszy napadnięta, gdy obecnie uwięziony Lai został aresztowany w sierpniu zeszłego roku, aw maju władze zastosowały prawo bezpieczeństwa, aby zamrozić aktywa Lai.

Nalot na Apple Daily był pierwszym, który odnosił się konkretnie do treści gazety, chociaż policja nie odpowiedziała na pytania, czy artykuły objęte dochodzeniem były doniesieniami prasowymi czy artykułami redakcyjnymi.

Około 500 funkcjonariuszy zostało wysłanych do Apple Daily, umożliwiając im przechwycenie „materiałów prasowych” [Apple Daily via EPA]

Minister bezpieczeństwa Hongkongu John Lee powiedział na konferencji prasowej, że aresztowania nie mają związku z „normalną” pracą dziennikarską.

READ  Sędzia USA odrzuca akt oskarżenia przeciwko byłemu doradcy Trumpa Bannonowi, powołując się na ułaskawienie

„Musimy odróżnić to, co robili ci podejrzani, od normalnej pracy dziennikarskiej” – powiedział dziennikarzom.

„Normalna praca dziennikarska jest wykonywana w Hongkongu swobodnie i legalnie i nie wyobrażam sobie, by jakikolwiek zawodowy dziennikarz spiskował w celu dokonania jakiegokolwiek czynu zagrażającego bezpieczeństwu narodowemu”.

Lokalne media poinformowały, że policja przybyła do budynku około godziny 7:00 (23:00 GMT w środę) z nakazem przeszukania budynku i skonfiskowania „materiałów prasowych”.

Powiedział mi, że w przeszukaniu budynku wzięło udział 500 funkcjonariuszy, a policja musiała „sprawdzać w komputerach dowody”.

Wejścia i wyjścia z kompleksu zostały zamknięte, a oficjalna strona policji na Facebooku pokazywała transmisję na żywo z wydarzeń, gdy dziennikarze zebrali się na zewnątrz.

Ryan Lu, redaktor naczelny Apple Daily, był wśród aresztowanych w ankiecie w czwartek rano صباح [File: Isaac Lawrence/AFP]

„Policja prowadzi operacje organów ścigania w okręgu przemysłowym Tsung Kwan O” – dodała.

Apple Daily transmitował nalot na żywo, ale powiedział, że wszyscy pracownicy, którzy przybyli do biura, byli zobowiązani do zarejestrowania danych osobowych, takich jak dowody osobiste, karty pracownicze, numery telefonów i adresy na policji, i mogli wejść tylko do stołówki. Grupa medialna poinformowała na swojej stronie na Facebooku, że reporterom uniemożliwiono (redaktorom) powrót do pracy.

Chiny nałożyły prawo bezpieczeństwa narodowego prawie rok temu, po tym, jak półautonomiczne miasto wstrząsnęło miesiącami czasami gwałtownych protestów w 2019 roku.

Szeroko sformułowane prawo kryminalizuje takie czyny jak sabotaż, wywroty, zmowy z siłami zagranicznymi i secesja z możliwością dożywotniego więzienia, ale krytycy twierdzą, że jest ono wykorzystywane do tłumienia legalnej debaty politycznej, podczas której aresztowano dziesiątki prodemokratycznych polityków i aktywistów.

Policja otoczyła kordon kwatery głównej Apple Daily, szukając dowodów „domniemanej zmowy z zagranicznymi mocarstwami” [Anthony Wallace/AFP]

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top