Po raz pierwszy możemy mierzyć grubość arktycznego lodu morskiego przez cały rok

Topniejący lód morski w Arktyce został sfotografowany z przeglądu lodu morskiego przeprowadzonego przez Alfred Wegener IceBird Institute. Źródło: Instytut Alfreda Wegenera/Esther Horvath

Za pomocą satelitów możemy teraz mierzyć grubość lodu w Arktyce – nawet latem. Ma to ogromne znaczenie dla żeglugi arktycznej oraz przyszłych prognoz pogody i klimatu. Rozwiązanie zostało opracowane przez międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z UiT The Arctic University of Norway i University of Bristol.


„Lód w Arktyce topnieje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi kierownik zespołu Jack Landy. „Musimy wiedzieć o grubości lodu morskiego, aby zmniejszyć ryzyko dla firm i żeglugi w Arktyce, ale także po to, by prognozować przyszłe zmiany klimatyczne”. na Wydziale Fizyki i Technologii UiT, który rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Bristolu.

Zespół badawczy opracował pierwszy zestaw danych pokazujących grubość lodu morskiego w całej Arktyce i na przestrzeni całego roku. Wyniki publikowane są w czasopiśmie charakter temperamentu.

Satelity fascynują topniejący lód

Satelity są wykorzystywane do pomiaru grubości lodu w Arktyce od lat 80. XX wieku. Ale ta technika działa tylko zimą, od października do marca, kiedy śnieg i lód są zimne i suche.

„W miesiącach letnich satelity są oślepiane kałużami śniegu i lodowatej wody roztopowej, które gromadzą się na powierzchni lodu morskiego. Wtedy nie można było odróżnić roztopów od wody” – mówi Landy.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozwiązania problemu

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy zastosowali sztuczną inteligencję (AI) i przeanalizowali wcześniejsze dane z satelitów. Teraz wiedzą, kiedy satelity rejestrują lód, a kiedy ocean.

Po raz pierwszy możemy mierzyć grubość lodu morskiego w Arktyce przez cały rok

Pomiar grubości lodu morskiego Arktyki. Źródło: Christian Zuli/Norweski Instytut Polarny

Ponadto zespół zbudował nowy model komputerowy czujnika satelity, aby upewnić się, że mierzy on prawidłową wysokość i grubość.

To dobra wiadomość dla branży żeglugowej.

Bezpieczniej żegluje się po wodach arktycznych

W ostatnich latach żegluga arktyczna gwałtownie wzrosła z powodu topnienia lodu. Szczególnie na Morzu Barentsa iw pobliżu Svalbardu aktywność żeglugowa jest wysoka w okresie letnim. Aby bezpiecznie pływać, łodzie potrzebują z wyprzedzeniem informacji o tym, gdzie znajduje się lód i jaka jest jego grubość.

Norweski Instytut Meteorologiczny podaje prognozy dotyczące lodu morskiego w Arktyce, ale brakuje mu bezpieczeństwa Grubość lodu dane miesiące letnie.

Po raz pierwszy możemy mierzyć grubość lodu morskiego w Arktyce przez cały rok

Topniejący lód morski w Arktyce został sfotografowany z przeglądu lodu morskiego przeprowadzonego przez Alfred Wegener IceBird Institute. Źródło: Instytut Alfreda Wegenera/Esther Horvath

„Korzystanie z nowego Satelity Dzięki danym możemy w końcu dokonać prognoz dotyczących lodu morskiego na podstawie grubości lodu, nie tylko na zimę, ale także na lato. Zmniejszy to zagrożenia bezpieczeństwa na statkach i łodzie rybackie– mówi Landy.

„Możemy również przewidzieć, czy we wrześniu w danym miejscu pojawi się lód, mierząc grubość lodu w maju” – mówi.

Lepsze zrozumienie klimatu

Według profesora nadzwyczajnego dr Michaela Tsamados z University College London odkrycia są również bardzo interesujące dla naszego zrozumienia pogody i klimatu.

Po raz pierwszy możemy mierzyć grubość lodu morskiego w Arktyce przez cały rok

Badacze Polona Itkin i Jack Landy z UiT rozmieszczają boję równoważącą masę lodu morskiego w Arktyce, aby zarejestrować grubość lodu. Źródło: Christian Zuli/Norweski Instytut Polarny

Jest jednym z badaczy stojących za badaniem i wyjaśnia, że ​​nowe dane można wykorzystać w zaawansowanych modelach klimatycznych do poprawy pogody i Prognoza klimatu.

„Kiedy wykorzystamy nowe dane o grubości lodu w zaawansowanych modelach klimatycznych, poprawi to nasze krótkoterminowe prognozy pogody na średnich szerokościach geograficznych i prognozy długoterminowe, które pokazują klimat, jaki będziemy mieć w przyszłości” – mówi.


Nowe obserwacje z ICESat-2 pokazują niezwykłe przerzedzenie lodu morskiego Arktyki w ciągu zaledwie trzech lat


więcej informacji:
Jack Landy, całoroczny rekord grubości lodu morskiego z satelity CryoSat-2, charakter temperamentu (2022). DOI: 10.1038 / s41586-022-05058-5. www.nature.com/articles/s41586-022-05058-5

Oferowane przez UiT The Arctic University of Norway

cytat: Po raz pierwszy możemy mierzyć grubość arktycznego lodu morskiego przez cały rok (2022, 14 września) Pobrano 14 września 2022 z https://phys.org/news/2022-09-grubość-arctic-sea-ice – rok.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  W Szpitalu Dziecięcym w Winnipeg planowana jest nowa przestrzeń zabiegowa dla społeczności aborygeńskiej

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top