Partia rządząca w Gruzji awansuje w głosowaniu, cień w sprawie aresztowania Saakaszwilego | Aktualności

Partia Gruzińskie Marzenie awansowała w wyborach samorządowych, które odbyły się po aresztowaniu byłego prezydenta i lidera opozycji po powrocie z emigracji.

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie objęła prowadzenie w uważnie obserwowanych wyborach samorządowych w Gruzji dzień po aresztowaniu byłego prezydenta i lidera opozycji Micheila Saakaszwilego po powrocie z wygnania.

Według rosyjskich agencji prasowych, powołując się na sondaż w sondażach zleconych przez telewizję Imedi w sobotę, partia rządząca zdobyła 47,6 proc. głosów. Wynik mógłby uniknąć niespodziewanego głosowania w parlamencie i politycznej konfrontacji między partią rządzącą a opozycją.

Założona przez Saakaszwilego główna partia opozycyjna, Zjednoczony Ruch Narodowy, uzyskała 27,1 proc. głosów.

„Gruzja potrzebuje pokojowego przejścia do prawdziwej demokracji, w której przeciwnicy polityczni nie są więzieni na podstawie fałszywych zarzutów ani zmuszani do emigracji” – powiedział Saakaszwili AFP za pośrednictwem przedstawiciela, który odwiedził go w więzieniu.

„Nie szukam żadnego stanowiska politycznego, jestem tylko zdeterminowany, by walczyć do końca przeciwko rządom oligarchii, która zabija gruzińską demokrację” – powiedział.

53-letni Saakaszwili powiedział w piątek, że wrócił z Ukrainy, gdzie kieruje ukraińskim rządowym organem nadzorującym reformy.

Saakaszwili eskortowany przez funkcjonariuszy policji po przybyciu do więzienia w Rustavi [Georgian Interior Ministry/Handout via Reuters]

Niedługo potem prozachodni reformator został aresztowany z powodu skazania zaocznie w 2018 r. za nadużycie zarzutów biurowych. Zaprzecza występkom i potępia swój sześcioletni wyrok pozbawienia wolności jako motywowany politycznie.

Robin Forester Walker z Al Jazeery, relacjonujący ze stolicy Tbilisi, powiedział, że „nagły” powrót Saakaszwilego z wygnania i późniejsze aresztowanie przyćmiły wybory.

„Chcę prosić was wszystkich, aby poszli na wybory, aby ani jeden głos nie został utracony”, powiedział Saakaszwili w sobotnim tweecie, któremu towarzyszyło zdjęcie wiadomości do kibiców z więzienia.

READ  Burmistrz Moskwy prosi niezaszczepione osoby starsze o pozostanie w domu przez najbliższe cztery miesiące w ramach nowych ograniczeń

„Moja wolność, a co najważniejsze, wolność Gruzji zależy wyłącznie od twoich działań i umiejętności bojowych” – dodał.

Przed aresztowaniem zamieścił na Facebooku wiadomość wideo wzywającą swoich zwolenników do wyjścia na ulice przeciwko rządowi.

Gruziński Sen został założony przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego i jest partią rządzącą od 2012 roku.

Krytycy oskarżyli ją o wykorzystywanie postępowań karnych do karania przeciwników politycznych i dziennikarzy.

Interpol odrzucił prośby Tbilisi o wydanie czerwonego zawiadomienia przeciwko Saakaszwilemu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top