Papież w Wigilię Paschalną: Z Jezusem grób nie przeszkodzi radości życia

Papież w Wigilię Paschalną: Z Jezusem grób nie przeszkodzi radości życia

Podczas Mszy Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra Papież Franciszek zachęca nas, byśmy „spojrzeli” na Jezusa, Boga życia, i przypomina, że ​​przyjęcie Go żadne niepowodzenie nie skazuje nas na rozpacz.

Napisane przez Lisę Zingarini

W sobotni wieczór Jego Świątobliwość Papież Franciszek przewodniczył tradycyjnej Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra. Uroczystość rozpoczęła się przy wejściu do Bazyliki od Rytuału Błogosławieństwa Ognia, po którym nastąpiła procesja ze świecami, podczas której odśpiewano Światło Chrystusa i zapalono światła Bazyliki w całej okazałości. W ramach uroczystości ochrzczono i bierzmowano ośmiu katechumenów z Włoch (4), Korei Południowej (2), Japonii (1) i Albanii (1).

„Kto odsunie kamień od grobu?”

W homilii papież Franciszek nawiązał do ewangelicznej relacji kobiet, które odwiedziły pusty grób Jezusa, i zwrócił uwagę na dwa kluczowe momenty tego wydarzenia.

W pierwszej chwili pogrążone w żałobie kobiety niepokoi pytanie: „Kto odsunie kamień z grobu?”

„Ten kamień, który był wielką przeszkodą, symbolizował to, co kobiety czuły w swoich sercach” – powiedział Papież. Oznaczało to koniec ich nadziei, teraz zniszczonych przez mroczną i smutną tajemnicę, która położyła kres ich marzeniom.

Nagrobki, które spotykamy w naszym życiu

Papież zauważył, że czasami w naszym życiu doświadczamy tego uczucia smutku i rozpaczy: „Spotykamy te nagrobki w pustce, jaka pozostała po śmierci naszych bliskich, w niepowodzeniach i lękach, które nie pozwalają nam osiągnąć tego, czego chcemy”. Dobro, które zamierzamy czynić”, ale także „we wszelkich formach zaabsorbowania sobą, które tłumią nasze impulsy do hojności i prawdziwej miłości, w gumowych ścianach egoizmu i obojętności, które utrudniają nam wysiłki na rzecz budowania bardziej sprawiedliwych i humanitarnych miast i społeczeństw , we wszystkich naszych dążeniach do pokoju, zniszczonych przez okrutną nienawiść i brutalność wojny.

READ  Najnowsze wiadomości przed prawyborami w New Hampshire

Zwycięstwo życia nad śmiercią

Papież Franciszek zwrócił jednak uwagę, że te same kobiety, które niosły tę ciemność w swoich sercach, mówią nam coś zupełnie niezwykłego: kiedy podniosły wzrok, zobaczyły, że ten ciężki kamień został już odsunięty, ukazując moc Bożą: „zwycięstwo życie ponad śmierć.” Zwycięstwo światła nad ciemnością i odrodzenie nadziei pośród ruin porażki.

Spójrzmy na Jezusa, naszą Paschę

Dlatego Papież Franciszek wezwał wiernych, aby „spojrzeli” na niego: „Jeśli pozwolimy Jezusowi trzymać nas za rękę, doświadczenie porażki czy smutku, niezależnie od tego, jak bolesne, nie będzie miało ostatniego słowa w kwestii znaczenia”. I losy naszego życia.

„Jeśli pozwolimy, aby Zmartwychwstały Pan nas podniósł, żadne niepowodzenie, cierpienie ani śmierć nie będą w stanie zatrzymać naszego postępu w kierunku pełni życia”.

Papież dodał: Przyjmując Jezusa, „naszą Paschę”, „Boga życia” do naszego życia i mówiąc Mu „tak”, „żaden kamień nie będzie blokował drogi do naszych serc i żaden grób nie przeszkodzi naszej radości. ” Życie i porażka nie skażą nas na rozpacz.”

Zakończył słowami: „Podnieśmy wzrok na Niego, na Zmartwychwstałego Pana i idźmy naprzód z ufnością, że na tajemniczym tle naszych zawiedzionych nadziei i naszej śmierci życie wieczne, które On przyszedł, aby nam przynieść, istnieje nawet teraz. ” Wśród nas.”

„Mąż boleści nie jest już w więzieniu: otworzył wyłom w murze; Spieszy się z tobą spotkać. W ciemności rozległ się niespodziewany krzyk radości: On żyje; Zmartwychwstał!”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *