Druga delegacja Kongresu USA z wizytą na Tajwanie

Rzecznik Markeya powiedział w oświadczeniu, że nowa, pięcioosobowa delegacja odwiedza samorządną wyspę w celu „potwierdzenia poparcia USA dla Tajwanu” i „promowania stabilności i pokoju w Cieśninie Tajwańskiej”.

W oświadczeniu dodano, że w skład delegacji wchodzą przedstawiciele Demokratów John Garamendi, Alan Lowenthal i Don Baer oraz przedstawiciel Republikanów Omua Amata Coleman Radiowagen.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało, że grupa kierowana przez Markeya spotka się podczas wizyty z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wenem i ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu, a także przeprowadzi rozmowy z Komitetem Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej parlamentu Tajwanu na temat bezpieczeństwa i handlu zagadnienia. .

Departament Stanu dodał, że szczerze wita delegację i podziękował za okazanie silnego poparcia USA dla Tajwanu pomimo rosnących napięć z Pekinem.

Rzeczniczka senatora powiedziała, że ​​delegacja „spotka się z wybranymi przywódcami i członkami sektora prywatnego w celu omówienia wspólnych interesów, w tym zmniejszenia napięć w Cieśninie Tajwańskiej i rozszerzenia współpracy gospodarczej, w tym inwestycji w półprzewodniki”.

Chiny nie skomentowały jeszcze wizyty w Kongresie.

Rządząca Chińska Partia Komunistyczna postrzega Tajwan jako część swojego terytorium, chociaż nigdy go nie kontrolowała i od dawna przysięgała, że ​​w razie potrzeby „ponownie zjednoczy” wyspę z Chinami kontynentalnymi. Przed wizytą Pelosiego Pekin wielokrotnie ostrzegał przed straszliwymi konsekwencjami, jeśli podróż będzie kontynuowana – nawet jeśli posunęła się do ostrzeżenia prezydenta USA Joe Bidena, że ​​ci, którzy bawią się ogniem, „umrą” przez niego.

Podczas swojej podróży na Tajwan Pelosi, kalifornijska demokratka, powiedziała, że ​​wizyta miała na celu „jednoznacznie”, że Stany Zjednoczone „nie poddadzą się” na demokratycznie rządzonej wyspie.

Chiny odpowiedziały na wizytę rzecznika, rozpoczynając ćwiczenia wojskowe, które według chińskiego Ministerstwa Obrony rozpoczęły się ćwiczeniami zarówno na morzach, jak iw przestrzeni powietrznej otaczającej Tajwan. Oprócz ćwiczeń Pekin odwołał przyszłe rozmowy telefoniczne między chińskimi i amerykańskimi przywódcami obrony, zawiesił dwustronne rozmowy klimatyczne i nałożył sankcje na Pelosi i jej najbliższą rodzinę.

biały Dom wezwany Ambasador Chin potępia działania militarne i podkreśla dążenie Stanów Zjednoczonych do uniknięcia kryzysu w regionie. Biały Dom powiedział, że nie ma żadnych zmian w amerykańskiej polityce „jednych Chin” i że Waszyngton uznaje Chińską Republikę Ludową za jedyny legalny rząd Chin.

Stany Zjednoczone utrzymują bliskie nieformalne stosunki z Tajwanem i są prawnie zobowiązane do zapewnienia Tajwanowi broni obronnej. Pozostaje jednak celowo niejasne, czy będzie bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, polityki znanej jako „strategiczna niejednoznaczność”.

READ  Została skazana na dwa lata więzienia i zapłaciła 170 000 dolarów za defraudację firmy produkującej rowery górskie

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Daniela Diaz z CNN, Jeremy Herb, Wayne Chang i Rhea Mogul z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top