Papież Franciszek mówi, że były papież Benedykt jest „bardzo chory” i prosi o modlitwę

Jego następca, papież Franciszek, powiedział w środę, że były papież Benedykt XVI, orędownik konserwatywnych katolików, który w 2013 roku został pierwszym papieżem od 600 lat, który ustąpił, jest „bardzo chory” i poprosił członków Kościoła katolickiego o modlitwę za jego.

Biskupi z Europy, Stanów Zjednoczonych i zagranicy zaapelowali do wiernych, aby pamiętali o Benedykcie, po tym jak Watykan po ogłoszeniu Franciszka wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Benedykt doznał nagłego „pogorszenia” stanu zdrowia.

„Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który po cichu wspiera Kościół” – powiedział Franciszek w niespodziewanym ogłoszeniu w środę na zakończenie cotygodniowej audiencji publicznej.

Przemawiając po włosku, Franciszek powiedział: „Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory i prośmy Pana, aby go pocieszał i wspierał w tym świadectwie miłości do Kościoła, aż do końca”.

W oświadczeniu Watykanu stwierdzono, że Benedykt otrzymuje stałą opiekę medyczną, a jego stan jest pod kontrolą.

Franciszek, który odwiedził byłego papieża po jego proklamacji, często chwalił Benedykta, mówiąc, że to tak, jakby mieć dziadka w domu. Ale obecność dwóch mężczyzn w bieli w Watykanie była czasem irytująca.

Papież Franciszek, po lewej, obejmuje Benedykta XVI w Watykanie, 28 czerwca 2017 r. (L’Osservatore Romano / Associated Press)

Konserwatyści postrzegali byłego papieża jako swojego chorążego, a niektórzy radykalni fundamentaliści odmówili nawet uznania Franciszka jako prawowitego papieża.

Krytykowali Franciszka za jego bardziej przyjazne podejście do homoseksualistów i katolików, którzy rozwiedli się i zawarli nowe związki poza Kościołem, twierdząc, że jedno i drugie podważa tradycyjne wartości.

Przywódcy Kościoła katolickiego z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i innych krajów wzywają wiernych w mediach społecznościowych do przyłączenia się do modlitwy za papieża Benedykta przez prawie osiem lat, zanim przejdzie na emeryturę.

Niemiecki kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium, powiedział odwiedzającym kościół: „Dziś rano otrzymałem wiadomość, że w Rzymie istnieje wielkie zaniepokojenie stanem zdrowia papieża emeryta. Dlatego szczególnie chcemy włączyć go do naszych modlitw”.

Kardynał Matteo Zubi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, poprosił Włochów, aby pamiętali o Benedykcie „w tej chwili cierpienia i nieszczęścia”.

Jeszcze kilka tygodni temu ci, którzy widzieli Benedykta, mówili, że jego ciało było bardzo słabe, ale jego umysł wciąż był bystry.

Zgłoszenia problemów z oddychaniem

Włoskie doniesienia prasowe mówiły, że w okresie świątecznym cierpiał na problemy z oddychaniem.

Watykan nie podał żadnych szczegółów na temat jego stanu. Nie było natychmiastowej odpowiedzi na prośbę prywatnego sekretarza Benedykta o komentarz.

Jedno z najnowszych znanych zdjęć Benedykta zostało zrobione 1 grudnia, kiedy spotkał się z laureatami nagrody dla teologów jego imienia. Siedział i wyglądał na wyjątkowo słabego.

Były papież Benedykt spotyka się z uczonym i dwoma urzędnikami kościelnymi.
Papież emeryt Benedykt, widziany na tym kadrze z filmu, patrzy na Josepha H. H. Wheelera, amerykańskiego naukowca i zdobywcę nagrody Ratzingera, w Watykanie, 1 grudnia. Badania. (Reuters)

Od swojej rezygnacji Benedykt mieszka w byłym klasztorze w Ogrodach Watykańskich ze swoim sekretarzem, arcybiskupem Georgiem Gansweinem oraz kilkoma innymi pomocnikami i personelem medycznym.

Benedykt ogłosił swój zamiar rezygnacji 11 lutego 2013 r., szokując spotkanie kardynałów. Powiedział, że nie ma już sił fizycznych i psychicznych, by kierować kościołem.

Formalnie złożył rezygnację 28 lutego tego roku, przenosząc się tymczasowo do papieskiej letniej rezydencji na południe od Rzymu, podczas gdy kardynałowie z całego świata przybywali do Rzymu, aby wybrać jego następcę.

Franciszek, pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, został wybrany na jego następcę 13 marca 2013 roku.

Benedykt, pierwszy niemiecki papież od 1000 lat, został wybrany 19 kwietnia 2005 roku, zastępując niezwykle popularnego papieża Jana Pawła II, który rządził przez 27 lat.

Kardynałowie wybrali spośród siebie benedyktów, którzy szukali ciągłości i czegoś, co nazywano „parą bezpiecznych rąk”.

Przez prawie 25 lat, jako kardynał Joseph Ratzinger, był potężnym szefem watykańskiego urzędu doktrynalnego, znanego wówczas jako Kongregacja Nauki Wiary (CDF).

READ  W obliczu dramatycznych zdobyczy terytorialnych Ukrainy Rosja mówi niewiele

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top