Nowy lider polskiej skrajnej prawicy chce wznowić import węgla z Rosji – EURACTIV.pl

Zakaz rosyjskiego węgla powinien zostać zawieszony – przekonywał Sławomir Mentzen, nowy lider skrajnie prawicowej partii KORWiN, że dla konsumentów nie ma znaczenia, skąd pochodzi.

Rząd zakazał importu rosyjskiego węgla w marcu w ramach sankcji gospodarczych nałożonych po inwazji Moskwy na Ukrainę, co zdaniem Mentzena było błędnym posunięciem Warszawy.

„Powinieneś zapytać jakąś staruszkę, która jest zmarznięta zimą, czy będzie się ogrzać, czy nie [her house] Z węglem z Rosji. Dla tej staruszki, która marznie w swoim małym mieszkaniu, pojawienie się węgla nie zrobi żadnej różnicy – ​​powiedział polityk. Odrzutowiec radiowy.

Metzen to jego; Nie blokowałby importu węgla z Rosji do Polski „z dowolnego miejsca”. Dodał, że kraj nie może czekać na przyjęcie przepisów na szczeblu UE.

Do wiosny ubiegłego roku Rosja była największym eksporterem węgla do Polski. W 2021 r. Import Według Eurostatu na Rosję przypada 65% całkowitego importu węgla do kraju.

Według danych z marca 66% miksu energetycznego Polski pochodzi z węgla. Również prawie połowa (46%) Polaków deklaruje ogrzewanie swoich domów węglem. Badania eksploracyjne Polskie Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS).

Polska boryka się teraz z niedoborami węgla i wysokimi cenami. Aby złagodzić wzrost cen, rząd wprowadził jednorazową dotację w wysokości 3000 zł (627 euro) dla wszystkich gospodarstw domowych, które mogą udowodnić, że posiadają piece węglowe. Samorządy mają 60 dni od złożenia wniosku na dokonanie płatności. Pierwsze rodziny już otrzymały stypendia.

Partia KORWiN została założona w 2015 roku przez grupę prawicowych, eurosceptycznych polskich polityków i nosi imię jednego z jej założycieli, kontrowersyjnego byłego europosła Janusza Korwin-Mike. Mentzen został wybrany na nowego lidera partii w poniedziałek i zastąpił Corwin-Mike.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top