Novak Djokovic prezentuje swój rekordowy 23. tytuł Wielkiego Szlema w Paryżu

Zwycięstwo Djokovicia nad Ruudem przerwało remis z Rafaelem Nadalem, który zdobył 22 tytuły Wielkiego Szlema

Dzień po wygraniu French Open Novak Djokovic ponownie podniósł trofeum muszkieterów w poniedziałek, aby zrobić zdjęcie nad Sekwaną w Paryżu.

Serb, trzymając w górze trofeum French Open z wieżą Eiffla w tle, promieniał.

Novak Djokovic wygrał w niedzielę swój 23. tytuł Wielkiego Szlema, pokonując 7:6(1), 6:3, 7:5 nad Casperem Ruddem w finale French Open.

Ciężki kielich, osadzony na marmurowej podstawie, to srebrna misa otoczona liśćmi winogron i ozdobiona dwoma uchwytami w kształcie łabędzia.

Tłum pieszych szybko zebrał się na pobliskim moście Bir Hakeim, by kibicować i klaskać bohaterowi.

36-letni Djokovic zrównał się z rywalem Rafaelem Nadalem, zdobywając najwięcej tytułów w grze pojedynczej w historii męskiego tenisa.

Nadal, 14-krotny mistrz Roland Garros, opuścił tegoroczny turniej z powodu kontuzji.

Zwycięstwo zbiega się z tytułami French Open Djokovica w 2016 i 2021 roku, co czyni go jedynym człowiekiem, który ma co najmniej trzy z każdego dużego wydarzenia. Odkąd zdobył swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema na Australian Open 2008, zebrał tam 10 razy, siedem na Wimbledonie i trzy na US Open.

Djokovic po raz kolejny jest w połowie drogi do turnieju Wielkiego Szlema na rok kalendarzowy – wygrywając wszystkie cztery Wielkie Szlemy w jednym sezonie – coś, czego żaden człowiek nie osiągnął od czasów Roda Lavera w 1969 roku.

Djokovic był bliski osiągnięcia tego wyczynu w 2021 roku, kiedy wygrał Australian Open, French Open, Wimbledon i osiągnął tytuł US Open, zanim przegrał z Daniilem Miedwiediewem.

Djokovic wznowi to ogromne przedsięwzięcie na Wimbledonie, które rozpocznie się na trawie w All England Club 3 lipca.