Najbardziej przyjazne miasto na świecie: Kanada zajmuje wysoką pozycję w 2022 r.

Rozważasz duży ruch w tym roku? Możesz rozważyć inne miejsce w Kanadzie lub Europie Zachodniej.

Coroczny ranking najbardziej przyjaznych miast na świecie został niedawno opublikowany przez Economist Intelligence Unit (EIU), a Global Wellbeing Index z 2022 r. wykazuje pewne znaczące różnice w stosunku do w poprzednim roku.

EIU, siostrzana organizacja Ekonomistasklasyfikowano 173 miasta na całym świecie pod kątem różnych czynników, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury i dostępu do terenów zielonych.

Wielcy zwycięzcy

Ogólnie na liście dominowała Europa, z sześcioma miejscami w czołowej jedenastce (był remis na 10. miejscu). Kopenhaga, ogłoszona przez CNN Travel Cudowna stolica Europy W grudniu 2021 r. zajęła drugie miejsce w Global Well-Being Index.

Szwajcaria była jedynym krajem w Europie, który miał uczestników w pierwszej dziesiątce, przy czym Genewa zajęła szóste miejsce, a Zurych trzecie.

Jednak ogólnie zwycięskim krajem była Kanada. Wielka Biała Północ miała reprezentowane trzy miasta – Calgary, Vancouver i Toronto.

„Miasta, które przed pandemią znajdowały się na szczycie naszych rankingów, odbiły się dzięki swojej stabilności, dobrej infrastrukturze i usługom, a także przyjemnemu spędzaniu wolnego czasu” – napisali autorzy indeksu.

duże pociągi

Ubiegłoroczny zwycięzca, nowozelandzkie Auckland, wypadł z pierwszej dziesiątki w 2022 roku i spadł na zaskakujące 34. miejsce.

Sąsiadująca Australia odnotowała najbardziej zauważalny spadek w rankingu w tym roku. Pomimo przebicia w przeszłości, Melbourne spadło na 10. miejsce w 2022 roku.

W 2021 r. Australia Zdominuj Indeks EIUBrisbane, Adelaide i Perth dołączają do Melbourne w pierwszej dziesiątce. W tym roku zajęli odpowiednio 27, 30 i 32 miejsce.

Stolica Nowej Zelandii, Wellington, w 2021 roku zajęła czwarte miejsce, ale w tym roku spadła również z pierwszej dziesiątki.

Chociaż Europa radziła sobie bardzo dobrze w 2022 roku, brakuje dwóch godnych uwagi wpisów – Londynu i Paryża. Rosnące koszty życia odegrały rolę w obu miastach, podobnie jak decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej.

READ  Kim w Korei Północnej na krytycznym rozdrożu dekady u władzy

Trwający globalny konflikt był czynnikiem numer jeden, który decydował o tym, które kraje znalazły się na dole listy. Damaszek, Lagos i Trypolis to trzy najmniej nadające się do życia miasta na świecie.

Tymczasem Kijów nie był w tym roku analizowany ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę.

życie a koszty utrzymania

Na początku tego miesiąca globalna firma mobilna ECA International opublikowała listę Najdroższe miasta na świecie Zamieszkać, z naciskiem na emigrantów.

Hongkong miał wątpliwy zaszczyt zająć pierwsze miejsce, a w pierwszej piątce znalazły się Nowy Jork, Genewa, Londyn i Tokio.

Jedynym miastem, które pojawiło się zarówno w indeksach ECA, jak i EIU, była Genewa.

Ranking najdroższych miast jest określany wyłącznie przez czynniki ekonomiczne – średni czynsz, cena gazu itp. – w przeciwieństwie do listy EIU, która uwzględnia atrakcje kulturalne miasta, takie jak muzea i koncerty, a także infrastrukturę, taką jak transport zbiorowy.

10 najlepszych miast


1. Wiedeń, Austria


2. Kopenhaga, Dania


3. Zurych, Szwajcaria


3. Calgary, Kanada


5. Vancouver, Kanada


6. Genewa, Szwajcaria


7. Frankfurt, Niemcy


8. Toronto Kanada


9. Amsterdam Holandia


10. Osaka, Japonia, Melbourne, Australia (remis)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top