Marsjański statek kosmiczny rejestruje uderzenia meteorytów, które spowodowały, że kratery mają setki stóp szerokości | Mars

dwa NASA Sonda marsjańska – jedna na powierzchni, a druga na orbicie – zarejestrowała największe do tej pory uderzenia meteorów i kratery uderzeniowe.

Zeszłoroczne bomby o dużej prędkości spowodowały fale sejsmiczne rozciągające się na tysiące mil MarsJest to pierwsze w historii odkrycie w pobliżu powierzchni innej planety, które wywierciło kratery o średnicy około 150 metrów, poinformowali naukowcy w czwartek w czasopiśmie Science.

Dwa większe trafienia wytworzyły pokrywy lodowe wielkości głazów, co może pomóc naukowcom w poszukiwaniu sposobów, w jakie przyszli astronauci mogą wykorzystać zasoby naturalne Marsa.

Lądownik InSight zmierzył wstrząsy sejsmiczne, podczas gdy łazik eksploracyjny Mars dostarczył niesamowitych obrazów powstałych kraterów.

Sfotografowanie kraterów „mogło być naprawdę ogromne”, powiedziała Lilia Pociulova z Malin, ale dopasowanie go do fal sejsmicznych było dodatkowym atutem. przestrzeń Science Systems w San Diego i współautor badania. „Byliśmy bardzo szczęśliwi”.

Sonda Insight NASA zmierzyła wstrząsy sejsmiczne, po raz pierwszy wykryte w pobliżu powierzchni innej planety. Zdjęcie: Mike Blake/Reuters

Atmosfera Marsa jest cienka w przeciwieństwie do Ziemi, gdzie gęsta atmosfera uniemożliwia dotarcie większości skał kosmicznych do Ziemi, zamiast tego powoduje ich pękanie i spalanie.

Oddzielne badanie w zeszłym miesiącu powiązało niedawną serię zderzeń mniejszych meteorytów marsjańskich z mniejszymi kraterami bliżej InSight, wykorzystując dane z tej samej sondy i orbitera.

Obserwacje kolizji pojawiają się, gdy Insight zbliża się do końca swojej misji z powodu słabnącej mocy, a panele słoneczne pokryte są burzami pyłowymi. InSight wylądował na tropikalnych równinach Marsa w 2018 roku i od tego czasu zarejestrował ponad 1300 trzęsień ziemi.

„Będzie to bolesne, kiedy w końcu stracimy kontakt z Insight” – powiedział Bruce Banerdt z Jet Propulsion Laboratory NASA, główny naukowiec zajmujący się sondą, który był zaangażowany w badania. – Ale dane, które nam przesłałeś, z pewnością zajmą nas przez wiele lat.

Bannerdt oszacował, że sonda miała jeszcze cztery do ośmiu tygodni, zanim zabraknie jej prądu.

Nadlatujące skały kosmiczne mają od 5 do 12 metrów średnicy, mówi Busiulova. Efekty zostały zarejestrowane w okolicach rozmiaru 4.

Dwie największe rakiety uderzyły w grudniu ubiegłego roku około 2200 mil (3500 kilometrów) z Insight, pozostawiając krater o głębokości prawie 70 stóp (21 metrów). Kamery orbitera pokazały szczątki spadające 25 mil (40 kilometrów) od uderzenia, a także białe plamy lodu wokół krateru, powiedziała Pociulova, najbardziej zamarzniętej wody zaobserwowanej na niskich szerokościach geograficznych.

Czarno-białe zdjęcia pokazują położenie Marsa przed i po uderzeniu meteorytu.  Na poniższym obrazku widać wyraźny krater.
Skała kosmiczna, która uderzyła w powierzchnię Marsa w grudniu ubiegłego roku, utworzyła krater o głębokości prawie 70 stóp. Zdjęcie: AP

Busiulova zauważył krater na początku tego roku po wykonaniu dodatkowych zdjęć obszaru z orbity. Na poprzednich zdjęciach brakowało krateru, a po przejrzeniu archiwum zidentyfikowałem uderzenie dopiero w grudniu. Przypomniało mi się duże zdarzenie sejsmiczne, które InSight zarejestrował w tym czasie i z pomocą tego zespołu dopasowałem nowy krater do czegoś, co było niewątpliwie uderzeniem meteorytu. Fala uderzeniowa była wyraźnie widoczna.

Odczyty sejsmiczne z dwóch zderzeń wskazują na gęstszą marsjańską skorupę poza terenem InSight.

„Nadal przed nami długa droga, aby zrozumieć wewnętrzną strukturę i dynamikę Marsa, co pozostaje w dużej mierze tajemnicą” – powiedział Doyeon Kim z Instytutu Geofizyki ETH w Zurychu w Szwajcarii, który brał udział w badaniach.

Naukowcy z zagranicy powiedzieli, że przyszłe lądowniki z Europy i Chin będą wyposażone w bardziej zaawansowane sejsmografy. Przyszłe misje stworzą „wyraźniejszy obraz” ewolucji Marsa, napisali w towarzyszącym artykule redakcyjnym Yingjie Yang i Xiaofei Chen z Południowochińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen.

READ  SpaceX Dragon opuszcza stację kosmiczną w celu naukowego doładowania z powrotem na Ziemię

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top