Le Pen honoruje Żydów i Polaków dotkniętych II wojną światową w Warszawie

Marine Le Pen, francuska skrajnie prawicowa liderka, złożyła w piątek hołd Żydom i Polakom dotkniętym II wojną światową przed warszawskim spotkaniem europejskich liderów prawicowych partii w Warszawie.

Sobotnie spotkanie poprowadzi Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, konserwatywnej nacjonalistycznej partii rządzącej w Polsce. Wśród planowanych uczestników jest premier Węgier Viktor Orban, a polskie media twierdzą, że rozmowy będą dotyczyły przyszłości Unii Europejskiej.

Spotkanie trwa Wizyta w Le Pen Pojechała do Budapesztu w październiku w ramach jej i Urbana wysiłków na rzecz konsolidacji praw europejskich. Rządy Polski i Węgier są butikiem w zaciekłym konflikcie z Unią Europejską, która nie zapewniła finansowania obu krajom ze względu na demokratyczny sprzeciw w Warszawie i Budapeszcie.

Powitanie Le Pen Kaczyńskiego oznacza niedawną transformację rządzących w Polsce konserwatystów, którzy od dawna odmawiają współpracy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze względu na jego bliskie więzy, co jest ważnym tematem w kraju, który od dawna dominuje w rosyjskich i sowieckich reżimach.

W 2019 roku partia Le Pena powiedziała w Europie, że jest „otwarcie sprzymierzona z Moskwą i zyskuje jej poparcie”.

Jednak polski premier Mateusz Morawiecki spotkał się w październiku z Le Penem w Brukseli. Gościnność na jej imprezie Piątkowy wieczór w Warszawie.

Wcześniej Le Pen nosił wieniec pod pomnikiem polskich Żydów zmasakrowanych po chwyceniu za broń przeciwko nazistowskim niemieckim siłom okupacyjnym podczas powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Odwiedził także pojedyncze pomniki w stolicy Polski dla państw polskich poległych w czasie wojny przez Związek Radziecki.

Le Pen przez wiele lat starał się zdystansować od antysemickiej tradycji swojej grupy politycznej i odniósł mieszany sukces. W 2017 roku Le Pen spotkała się z krytyką za zaprzeczanie, jakoby Francja była odpowiedzialna za swoją rolę w łapaniu francuskich Żydów do deportacji do nazistowskich obozów śmierci.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top