Grupy opozycyjne nazwały korzystanie przez polski rząd z oprogramowania szpiegującego „kryzysem demokracji” Polska

Lider polskiej opozycji Donald Tusk powiedział we wtorek, że rząd szpieguje swoich przeciwników, reprezentujących największy „kryzys demokracji” w kraju od końca komunizmu.

W zeszłym tygodniu organ nadzoru bezpieczeństwa cybernetycznego stwierdził, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus było wykorzystywane do atakowania kluczowych postaci opozycji, a polskie media nazwały skandal „polskim Watergate”.

– To bezprecedensowa sytuacja w naszej historii – powiedział Tusk, były przywódca UE, który obecnie kieruje Platformą Obywatelską. „To największy, najgłębszy kryzys demokracji od 1989 roku”.

Dusk wezwał do sejmowego śledztwa w sprawie zarzutów wykorzystania Pegaza przeciwko Krzysztofowi Brejzie, członkowi jego partii koordynującej kampanię wyborczą w 2019 roku.

Citizens’ Lab, kanadyjski organ nadzorujący cyberbezpieczeństwo, powiedział, że Pegasus został również wykorzystany przeciwko prawnikowi Romanowi Kierdichowi oraz prawnikowi i liderce opozycji Evie Vrsochek w sprawach przeciwko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Smartfony na celowniku Pegasusa są w zasadzie przekształcane w kieszonkowe urządzenia szpiegowskie, które umożliwiają użytkownikowi odczytywanie wiadomości docelowych, przeglądanie ich zdjęć, śledzenie ich lokalizacji i obsługę aparatu bez jego wiedzy.

Złośliwe oprogramowanie, stworzone NSO Group, izraelska firma technologiczna, Pogrążony w kontrowersji po wspólnym śledztwie przeprowadzonym przez kilka mediów na początku tego roku Rządy wykorzystywały Pegaza do szpiegowania Działacze, dziennikarze, prawnicy i politycy.

Polskie media porównały zarzuty do „polskiego watergate” – co odnosi się do korupcji w najgorszej taktyce propagandy politycznej, która doprowadziła do dymisji byłego prezydenta USA Richarda Nixona w 1974 roku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „nie wie” o jakimkolwiek podsłuchu, ale powiedział, że jeśli zostanie on potwierdzony, to „potencjalnie” może stać się dziełem zagranicznych służb specjalnych.

Rzecznik resortu odpowiedzialnego za służby specjalne Stanislav Żary stwierdził, że zarzuty, iż polskie służby „wykorzystują te metody w pracy operacyjnej do celów politycznych”, są fałszywe.

READ  Mecz Polski został przesunięty z powodu uszkodzenia dachu na Stadionie Narodowym

On tego nie potwierdził ani nie zaprzeczył Polska Posługiwał się Pegasusem, ale powiedział, że „praca operacyjna” w Polsce będzie wykonywana tylko na wniosek prawnika i po postanowieniu sądu.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *