Łazik Curiosity robi niesamowitą panoramę, aby uczcić 9 lat na Marsie

Ta strona może zarabiać prowizje partnerskie za linki na tej stronie. Instrukcja użycia.

Nowy łazik NASA nie był na czerwonej planecie wystarczająco długo, by się zapylić, więc cokolwiek robi, to wciąż ważna wiadomość. Jednak łazik Curiosity również jest w pobliżu, podłączony po stronie Mount Sharp. NASA opublikowała niedawno nowe zdjęcie panoramiczne z Curiosity, aby uczcić dziewiąty rok eksploracji łazika na Marsie. W powiększonym ujęciu widać, gdzie znajduje się robot, a także dokąd zmierza.

Słynny łazik Curiosity wylądował w kraterze Gale 5 sierpnia 2012 roku. Używał imponujących sań rakietowych, aby delikatnie wylądować na powierzchni, technikę, którą Perseverance wykorzystał osiem i pół roku później, aby rozpocząć misję na kraterze Jezero. Rozpoczęła swoje badania na dnie krateru, ale spędziła większość ostatnich dziewięciu lat wspinając się na szczyt centralnego krateru znanego jako Mount Sharp.

Z 1500 stóp nad miejscem lądowania, ciekawość Można go zobaczyć aż do krawędzi krateru, który jest oddalony o około 20 mil. Jest to możliwe, ponieważ obecnie na Marsie jest zima, kiedy w powietrzu jest mniej pyłu. Patrząc na zbocze góry po jednej stronie panoramy, można zobaczyć gładsze, zawierające glinę osady, które łazik wykonał większość swoich zadań analitycznych. Materiały te mogły mieć wodnistą przeszłość, ale teraz robot porusza się w obszarze określonym przez słone minerały zwane siarczanami. Badanie próbek z tego regionu może pomóc naukowcom zrozumieć, jak i dlaczego Mars wyschł w odległej przeszłości. Zanim Mars utracił wody powierzchniowe i atmosferę, mógł mieć niezbędne warunki do promowania ewolucji życia.

Panorama szczególnie dobrze pokazuje postrzępioną teksturę materiału siarczanowego wokół łazika. Naukowcy uważają, że te guzki i zmarszczki są wynikiem wód gruntowych we wczesnej historii planety. Curiosity zebrał próbkę z tego regionu, trzydziesty drugi odcinek misji. Dalsza analiza może pomóc w weryfikacji mechanizmów formacji.

Robot przebył 16 mil (26 kilometrów) od lądowania i to jeszcze nie koniec. W nadchodzących miesiącach Curiosity wejdzie do wąskiej doliny między wybitną górą zwaną Mount Rafael Navarro a wzgórzem wielkości czterechbędę cień. Zespół spodziewa się zobaczyć więcej formacji geologicznych, które rzucą światło na sposób utraty wody przez Marsa. Będą one napędzać trwające odkrycia determinacja Misja, która właśnie rozpoczęła się w innej części Czerwonej Planety.

Czytaj teraz:

READ  Rada zatwierdza zalecenie powiększenia przestrzeni bibliotecznej

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top