Korona wirus. Szczepionki w Polsce. Szczegóły dotyczące funduszu kompensacyjnego

  • Nidzielski podkreślił, że osobom przebywającym w szpitalu co najmniej 14 dni lub cierpiącym na wstrząs anafilaktyczny przysługuje odszkodowanie.
  • Minister zaznaczył, że niepożądane reakcje szczepionek były „bardzo rzadkimi zdarzeniami”
  • – Jak dotąd w sprawie szczepionkowej przeciwko COVID-19 tylko 37 niepożądanych reakcji poszczepiennych, z czego 32 są łagodne, cztery ciężkie, a jedna ciężka – dodał minister.
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Minister Zdrowia podkreślił, że szczepionki przeciwko COVID dopuszczone do użytku w UE muszą spełniać te same kryteria, co inne leki i szczepionki.

– Jedyne, co się zmieniło w tej sytuacji, to to, że badania te nie były tak naprawdę po złożeniu wniosku przez konkretną firmę, ale Europejski Instytut Farmaceutyczny (EMA) uczestniczył w badaniu i nadal otrzymuje wyniki – zaznaczył.

„Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę z tej ochrony i zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych reakcji szczepień i podejrzeń opinii publicznej” – powiedział szef resortu zdrowia.

– Ta zmiana polega na utworzeniu funduszu kompensacyjnego, ale nie chodzi o finansowanie, ale o proces. Procedura ma na celu usunięcie skarg (…) związanych z postępowaniem sądowym, czyli przede wszystkim związanych z okresem takiego dochodzenia odszkodowania, ale oczywiście uproszczenie procedury i uczynienie jej tańszą dla osoby potrzebującej takiego odszkodowania lub ubiegającej się o nie – powiedział.

Nidgeilsky zauważył, że takie NOP są „bardzo rzadkimi zdarzeniami”.

Minister zaznaczył, że do tej pory w Polsce odnotowano 37 najgorszych reakcji poszczepiennych, z czego 32 są łagodne, cztery ciężkie, a jedna ciężka. Nidzielski powiedział, że początkowo korzyści z funduszu obejmą osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 od 26 grudnia 2020 r.

READ  Ponownie otwórz niebieski kaktus | Europiltsi

– Osoby uprawnione do takiego odszkodowania w tak prostej procedurze muszą być przyjmowane do szpitala na co najmniej 14 dni – to bardzo ważny warunek – albo podkreślam „albo„ nie ”i„ osoby ”, które doświadczyły obserwacji lub wstrząsu anafilaktycznego, które muszą przebywać w szpitalu na co najmniej 14 dni – powiedział minister .

Odnosząc się do tego stanu, obecne szczepionki mówią: „Po tych 250 000 szczepień osoba w kraju kwalifikuje się do takiej rekompensaty.

Poszkodowany, w zależności od czasu trwania leczenia, może otrzymać sumę do 10 000 zł – powiedział Nitzilsky. Do 100 tys. Zł. P.L.N. Środki na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie ze środków przeciwstawnych wobec COVID-19.

Korona wirus. Ile Polaków zostało już zaszczepionych?

Z danych graficznych Kanclerza Prezesa Rady Ministrów wynika we wtorek 10,45 257 tys. 834 szczepionek, a liczba dawek przekazanych Polsce – 1 mln 51 tys. 830. Dawki chronione dla drugiej szczepionki to 587 tys. 085, a przyznawanych za punkty – 456 tys. 915,660 szczepionek zostało usuniętych. Działania niepożądane wystąpiły w przypadku 37 szczepionek.

Źródło: Onet, BAP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top