Indeks cen domów wzrósł o 26% w 2021 r., najszybsze tempo w historii

Indeks cen domów Canadian Real Estate Association wzrósł o 26,6 procent w ciągu dwunastu miesięcy do grudnia, co jest najszybszym rocznym tempem wzrostu w historii.

Grupa, która reprezentuje ponad 100 000 pośredników w handlu nieruchomościami i zestawia dane dotyczące sprzedaży domów, które zostały wystawione i sprzedane za pośrednictwem usługi wielu ofert, stwierdziła, że ​​podaż domów na sprzedaż pod koniec miesiąca była najniższa w historii.

Po kilkutygodniowym przestoju w pierwszych dniach pandemii, kanadyjski rynek mieszkaniowy jest w całkowitym załamaniu przez ostatnie dwa lata, ponieważ szalony popyt ze strony nabywców, którzy chcą skorzystać z drastycznie niższych stóp procentowych, przewyższył podaż domów do Kup.

Ta nierównowaga jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wyższych cen, ponieważ kupujący muszą płacić coraz więcej, aby licytować w stosunku do innych z powodu braku alternatyw.

Wielu ekspertów sugeruje, że niektóre części kraju wykazują oznaki bańki spekulacyjnej, a CREA twierdzi, że największym powodem gwałtownych wzrostów cen jest brak wystarczającej liczby domów na sprzedaż.

„Obecnie w Kanadzie jest mniej nieruchomości na sprzedaż niż kiedykolwiek wcześniej”, powiedział główny ekonomista CREA Sean Cathcart. „Niestety, problem z przystępnością cen mieszkań, z którym boryka się ten kraj, prawdopodobnie się pogorszy, zanim stanie się lepszy”.

Wyższe ceny nie wpływają na popyt

CREA twierdzi, że mediana ceny kanadyjskiego domu sprzedanego w MLS w grudniu wyniosła 713 500 USD. To właściwie mniej niż Rekordowy poziom ponad 720.000 USD w listopadzie, ale wciąż dobry rok do roku.


Jednak wydaje się, że wyższe ceny nie spowalniają popytu, ponieważ 2021 był najgorętszym rokiem w historii sprzedaży domów. W zeszłym roku MLS sprzedało około 666.995 nieruchomości mieszkalnych, bijąc poprzedni roczny rekord o 20 procent.

W ciągu miesiąca sprzedano domy za mniej niż dwa miesiące, powiedział Rishi Sundi, ekonomista w TD Bank, co oznacza, że ​​obecne tempo sprzedaży zniknie za mniej niż dwa miesiące. W normalnych warunkach podaż domów na sprzedaż wynosi pięć miesięcy, a Sundi twierdzi, że brak równowagi między podażą a popytem jest głównym czynnikiem wywołującym nagły wzrost cen.

READ  Rynki ropy były zdziwione, gdy MAE wzywa do zwiększenia produkcji

„W sytuacji, gdy stopy procentowe ciągną się do przodu, utrzymując silny popyt, a podaż stara się nadążyć, nic dziwnego, że ceny kontynuują nieustanny marsz w górę” – powiedział. „Kupujący ciągnący popyt do przodu przed zbliżającą się podwyżką stóp procentowych utrzymali sprzedaż na niezrównoważonym poziomie w zeszłym miesiącu. Jak długo ten efekt będzie się utrzymywał, nie jest pewne, ale w końcu powinien zniknąć.”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top