Evo Morales odmówił wjazdu do Peru za obwinianie zagranicznych interesów za śmiertelne protesty | Peru

Peru zakazało wjazdu do kraju byłemu prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi, oskarżając zagraniczne interesy o podżeganie do śmiertelnych protestów w obronie uwięzionego byłego prezydenta Pedro Castillo.

Peru doświadczyło tygodni gwałtownych niepokojów po obaleniu Castillo w zeszłym miesiącu, który został aresztowany 7 grudnia po tym, jak próbował rozwiązać Kongres, próbując uniknąć procesu o impeachment.

Wtorek, Siły bezpieczeństwa zabiły 17 innych demonstrantówzwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do prawie 40.

Morales głośno opowiadał się za Castillo, kimś innym lewicowiec, który się pojawił Za pośrednictwem organizacji wiejskich potępił swoje aresztowanie jako nielegalne, zarówno na Twitterze, jak i podczas podróży do Peru.

W oświadczeniu wydanym przez nowy rząd w Peru kierowany przez prezydent Dinę Boloart Morales i ośmiu innych Boliwijczyków zostało w poniedziałek oskarżonych o prowadzenie działalności politycznej w kraju, z naruszeniem przepisów imigracyjnych.

Ale Morales opisał wydarzenia w Peru jako ostatni z serii „przewrotów” dokonywanych przez prawicowe siły na całym kontynencie, w tym m.in. Niedawne skazanie Cristiny Fernandez de Kirchner za korupcję W Argentynie jego obalenie w 2019 r., kiedy podał się do dymisji po spornych wyborach, masowych protestach opozycji i sugestii armii, by to zrobił.

Niektóre lewicowe rządy, w tym Boliwia, Meksyk, Argentyna i Kolumbia, również to zrobiły Skrytykował aresztowanie Castillo Oddzwonił.

morale Na zakaz podróżowania odpowiedziała na Twitterzemówiąc, że celem było odwrócenie uwagi od „naruszeń praw człowieka popełnianych wobec naszych peruwiańskich braci”.

To nie pierwszy raz, kiedy Morales budzi kontrowersje swoją działalnością w południowym Peru, które odwiedzał wraz z byłymi ministrami po dojściu Castillo do władzy w lipcu 2021 r.

W regionie Peru, który graniczy z Boliwią i leży nad jeziorem Titicaca, większość ludności to rdzenni mieszkańcy, którzy posługują się językiem keczua. Pod pewnymi względami ma więcej wspólnego z sąsiednimi wyżynami Boliwii niż z obszarami metropolitalnymi, takimi jak Lima, stolica Peru.

Tak jak Morales pozostaje wpływową postacią wśród organizacji wiejskich w Boliwii, tak jest obecny w tych częściach Peru.

Kiedy Castillo był u władzy, Morales odbywał różne podróże do Cusco, niegdyś stolicy imperium Inków, najwyraźniej w celu promowania Runasur, nowej organizacji ruchów społecznych w Ameryce Łacińskiej, którą niedawno założył.

Spotkanie Runasora Planowano na grudzień 2021 r w Cusco, z Moralesem zaproszonym jako gość specjalny.

Jednak Wydarzenie zostało zawieszone Wśród rosnącej fali zakażeń koronawirusem i po tym, jak Kongres Peruwiański uznał Moralesa za persona non grata za jego rzekomą ingerencję polityczną.

W ostatnich dniach peruwiańscy politycy ponownie oskarżyli Moralesa Używanie Runasur do promowania separatyzmu w południowym Peru.

Ostatni śmiertelny protest miał miejsce w mieście Juliaca, na skraju jeziora Titicaca. Protestujący domagają się rezygnacji Boulwarta, uwolnienia Castillo i zamknięcia Kongresu.

Powrót je w tweecieMorales napisał: „Obudziłem serce Peru”.

READ  Ogłoszenie programu wybaczania pożyczek studenckich w Stanach Zjednoczonych

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top