13 kwietnia, 2021

taniec.org.pl

Informacje o Polsce. Wybierz tematy,

Emerytura dla urodzonych w 1953 r. Wniosek o wyższą emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ​​niektóre osoby, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę, mają czas do poniedziałku na złożenie wniosku o emeryturę na korzystnych warunkach.

Jak czytamy w publikacji, taka możliwość ma zastosowanie Urodził się w 1953 roku i przeszedł na emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Jest to zmiana w obliczaniu nowej emerytury po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Termin składania wniosków upływa w poniedziałek 11 stycznia.

– Do tej pory podstawa obliczania emerytury państwowej została zmniejszona o początkową już otrzymaną emeryturę. Dla osób dotkniętych zmianą przepisów nie ma obecnie takiej redukcji. To otwiera drzwi do większego dobra – powiedział rzecznik ZUS Pave Ebrowski.

Powiedział, że osoba, która nadal pobiera wcześniejszą emeryturę, a nie otrzymała jeszcze emerytury, może się o nią ubiegać w ZUS. – Jeśli zrobi to do 11 stycznia 2021 r., Resort obliczy świadczenie na korzystniejszych warunkach – powiedział rzecznik.

Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sage w połowie ubiegłego roku. Według obliczeń rządu, zmiany te przyniosą korzyści Około 74 tys. Osób Urodzony w 1953 roku. W większości przypadków zostanie osiągnięty średni miesięczny wzrost emerytur 202 P.L.N., A. Odszkodowanie na niższą emeryturę – średnio 12 786 zł.

Zobacz też: Jeszcze 200 zł miesięcznie dla tysięcy emerytów. Sage zaakceptował prawo

Emerytura dla urodzonych w 1953 r. Wniosek o wyższą emeryturę

Zgodnie z informacją ZUS do złożenia wniosku służy standardowy formularz z symbolem PZŚ. Emerytura w nowej kwocie Płatne od miesiąca złożenia wniosku.

Z drugiej strony osoba, która otrzymała już emeryturę publiczną, nie musi nic robić z kwotą potrąconą z początkowej otrzymanej emerytury. Po 11 stycznia 2021 r. ZUS obliczy dawne świadczenie z tytułu zatrudnienia i ogłosi nową emeryturę. Nowa kwota emerytury będzie wypłacana od dnia, w którym ZUS zacznie wypłacać emeryturę globalną.

READ  கசடு. PGE Extralica. Wagniers - Unia: mistrzowie Polski pokonali Jasną Korę! Wagniers przegrał na własną prośbę

W przypadku zawieszenia wypłaty emerytury, świadczenie w nowej wysokości będzie wypłacane od dnia rozpoczęcia jej wypłaty. Jeśli wyliczone świadczenie jest wyższe od poprzedniego, ZUS również wypłaci odszkodowanie.