Demonstranci klimatyczni rzucają tłuczonymi ziemniakami w obraz Moneta

Demonstranci klimatyczni rzucali w niedzielę tłuczonymi ziemniakami w obraz Claude’a Moneta w niemieckim muzeum protestującym przeciwko wydobyciu paliw kopalnych, ale nie zaszkodzili dziełu sztuki.

Dwóch aktywistów z grupy Last Generation, która wezwała niemiecki rząd do podjęcia drastycznych kroków w celu ochrony klimatu i zaprzestania używania paliw kopalnych, podeszło do „Les Meules” Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie i obrzuciło obraz grubą substancją i jego złoto. rama.

Grupa potwierdziła później za pośrednictwem posta na Twitterze, że mieszanką były tłuczone ziemniaki. Dwóch aktywistów, ubranych w pomarańczowe, odblaskowe kurtki, również przykleiło się do ściany pod obrazem.

„Jeśli trzeba będzie rysować – z #MashedPotatoes lub #TomatoSoup – aby społeczeństwo pamiętało, że cykl paliw kopalnych zabija nas wszystkich: wtedy damy Ci #MashedPotatoes na talerzu!” Grupa napisała na Twitterze wideo z incydentu.

Niemiecka agencja informacyjna (dpa) poinformowała, że ​​w wypadku uczestniczyły cztery osoby.

Muzeum Barberini powiedział później w niedzielę, że ponieważ obraz był zamknięty w szkle, tłuczone ziemniaki nie zaszkodziły. Oczekuje się, że obraz, który jest częścią serii „Siana” Moneta, powróci na wystawę w środę.

„Chociaż rozumiem pilną troskę aktywistów w obliczu katastrofy klimatycznej, jestem zszokowany środkami, za pomocą których próbują zwiększyć swoje żądania” – powiedział w oświadczeniu dyrektor muzeum Ortrud Westheider.

Policja poinformowała dpa, że ​​zareagowała na incydent, ale żadne dodatkowe informacje nie były od razu dostępne na temat aresztowań ani zarzutów.

Obraz Moneta jest najnowszym dziełem sztuki w muzeum działającym na rzecz klimatu, którego celem jest zwrócenie uwagi na globalne ocieplenie.

Brytyjska grupa Just Stop Oil wrzuciła zupę pomidorową na wystawę Vincenta van Gogha „Słoneczniki” w National Gallery w Londynie na początku tego miesiąca.

Aktywiści Just Stop Oil umieścili się również w ramie wczesnej kopii „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci w Royal Academy of Art w Londynie oraz „The Hay Wain” Johna Constable’a w Galerii Narodowej.

READ  Eddie Monson i 23 inne postacie z horroru przeznaczone do życia

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top