Czym są asteroidy i dlaczego są tak przerażająco blisko Ziemi? NASA mówi nam

Ponieważ 27 maja nad Ziemią przeleciała największa asteroida 2022 roku, pojawia się pytanie: czym są asteroidy, jak powstają i dlaczego tak wiele z nich jest przerażająco blisko naszej planety? NASA ujawnia prawdę.

W zeszłym tygodniu widzieliśmy, jak największa asteroida 2022 roku zbliża się do Ziemi, a następnie odlatuje. Asteroida zbliża się do Ziemi mniej więcej co dwa tygodnie. W rzeczywistości, w pewnym momencie drogę Ziemi przecina około 20 000 asteroid. Świat asteroid to dziwny świat, ale nigdy tak naprawdę nie zagłębiamy się w niego. Ale ponieważ coraz więcej słyszymy o tych asteroidach, trzeba odpowiedzieć na kilka bardzo podstawowych pytań. I kto pomaga nam lepiej zrozumieć te kosmiczne skały niż sama NASA. Dowiedzmy się więc, czym są asteroidy, dlaczego jest ich tak wiele i co sprawia, że ​​są niesamowicie blisko Ziemi. Przeczytaj także: Czym jest meteoryt i czym różni się meteoryt od meteorytów od meteorytów? NASA odpowiada

Czym są asteroidy

Według NASA asteroidy, zwane również mniejszymi planetami, to pozbawione powietrza, skaliste pozostałości pozostałe po wczesnej formacji naszego Układu Słonecznego około 4,6 miliarda lat temu. Asteroidy krążą wokół Słońca, podobnie jak planety, dlatego określa się je mianem mniejszych planet. Niektóre ze znanych asteroid to Ceres, Vesta, Pallas, Hygeia, Europa, Davia, Sylvia i inne.

Przeczytaj także: Szukasz smartfona? Aby sprawdzić mobilną wyszukiwarkę, kliknij tutaj.

Jak powstają asteroidy?

Jak wspomniano powyżej, asteroidy to wczesne formacje naszego Układu Słonecznego. Zgodnie z naszą obecną wiedzą, asteroidy powstają w wyniku dwóch różnych procesów. Po pierwsze, duża ilość cząstek pyłu we wszechświecie może zbijać się razem i ze względu na wysokie obszary grawitacyjne sklejają się, tworząc skaliste struktury. Po drugie, wczesne asteroidy często zderzają się z różnymi planetami i księżycami i odcinają część planety. Te rozbite fragmenty również staną się asteroidami. Przeczytaj także: wstrząsający! NASA twierdzi, że w naszej galaktyce czai się supermasywna czarna dziura

READ  NASA planuje dwie nowe misje na Wenus, pierwszą od dziesięcioleci | przestrzeń

Czym jest pas asteroid?

Pas planetoid to obszar przestrzeni między orbitami Marsa i Jowisza, gdzie większość asteroid w naszym Układzie Słonecznym krąży wokół Słońca. Szacuje się, że pas planetoid zawiera od 1,1 do 1,9 miliona asteroid o średnicy ponad 1 km oraz miliony mniejszych asteroid. Chociaż dokładny powód obecności tak wielu asteroid w pasie asteroid jest nieznany, istnieją na to hipotezy. Jedna z popularnych teorii sugeruje, że obszar ten był obszarem mgławicy, w którym obłok międzygwiazdowego pyłu i gazu zapadł się pod wpływem grawitacyjnego przyciągania Jowisza i Słońca. Przy dużej gęstości masy pył nadal się zlewał i wielokrotnie niszczył, co doprowadziło do powstania obecnego pasa asteroid.

Dlaczego tak wiele asteroid zbliża się do Ziemi?

Według NASA większość NEO pochodzi z wewnętrznej części pasa asteroid. Często grawitacja Jowisza i Słońca nie jest zsynchronizowana, co powoduje, że asteroidy wskakują na nową orbitę, która przecina się z Ziemią. Co jakiś czas te asteroidy i Ziemia podczas mijania są umieszczone blisko siebie i dlatego czujemy, że asteroida zbliża się do Ziemi.

Ale kiedy asteroidy zbliżają się do Ziemi, istnieje ryzyko, że siła grawitacyjna Ziemi może pokonać chmury Słońca i Jowisza i spowodować zderzenie asteroidy z powierzchnią Ziemi. Według raportu NASA małe asteroidy uderzają w Ziemię każdego dnia, ale są tak małe, że nigdy nie docierają do powierzchni i nie spalają się w tej samej atmosferze.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top