Akcje spadają wraz ze wzrostem stóp procentowych na rynkach, a sprzedaż detaliczna traci

Amerykańskie akcje spadły w czwartek, gdy Wall Street zatoczyła się Ponowna podwyżka stóp procentowych przez przedstawicieli Fed I oceń podobne ruchy decydentów monetarnych po drugiej stronie Atlantyku. Rozczarowujący odczyt wydatków konsumpcyjnych również wpłynął na nastroje.

The Europejski Bank Centralny i Banku Anglii Rezerwa Federalna USA podąża za podnoszeniem stóp procentowych o 50 punktów bazowych w czwartek rano. Bank Anglii podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od 2008 roku.

Indeks S&P 500 (^ Salaficka Grupa ds. Głoszenia i Walki(spadek o 2%, podczas gdy Dow Jones Industrial Average spadł)Bibliografia) straciła ponad 600 punktów, czyli 1,8%. Nasdaq Technology Heavy Composite (Bibliografia) spadła o 2,3%.

Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadła, a referencyjna 10-latka spadła poniżej 3,5%. Indeks dolara amerykańskiego jest wyższy, a ceny ropy niższe, a kontrakty futures na ropę West Texes Intermediate (WTI) wyceniane są na poziomie około 76 USD za baryłkę.

Tymczasem rządowy raport sprzedaży detalicznej Wydatki na pokazy gwałtownie spadły Listopad to początek głównego sezonu zakupów świątecznych. Najnowszy odczyt sprzedaży detalicznej wykazał spadek o 0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wzrost o 6,5% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

„Czarny piątek i świąteczne zakupy nie wystarczyły, by uratować sprzedaż detaliczną w zeszłym miesiącu, ponieważ spadły one najbardziej w tym roku i znacznie odbiegały od oczekiwań” – powiedział w notatce Mike Lowengart, szef tworzenia portfela modeli w Morgan Stanley.

Dodał: „Konsument był odporny na hiperinflację i rosnące stopy procentowe, ale gwałtownie rosnące ceny i rozmowy o recesji mogą teraz mieć dostęp do ich portfela”. „To był pracowity tydzień dla inwestorów, ponieważ zarówno Rezerwa Federalna, jak i Europejski Bank Centralny podniosły stopy procentowe, więc nie powinno dziwić, że rynek się chwieje”.

I chociaż spowolnienie wydatków detalicznych wskazywało na oznaki słabości gospodarczej, kolejna publikacja gospodarcza opublikowana w czwartek w czwartek potwierdziła utrzymujące się złe samopoczucie na rynku pracy. Roszczenia z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia nieoczekiwanie spadły w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od września. Początkowa liczba nowych bezrobotnych, najnowszy aktualny obraz sytuacji zatrudnienia w USA, wyniosła 211 000 w tygodniu kończącym się 10 grudnia, co oznacza spadek o 11 000 w stosunku do skorygowanego poziomu z poprzedniego tygodnia, na Dane Ministerstwa Pracy.

READ  Gigant aukcyjny z Kolumbii Brytyjskiej, Ritchie Bros., rozszerza swoją obecność dzięki przejęciu o wartości 1,3 miliarda dolarów Nowości

Na froncie korporacyjnym Tesla (TSLAAkcje utrzymywały się na stałym poziomie w czwartek po spadkach przez cały tydzień, nawet gdy dyrektor generalny Elon Musk pokazał zgłoszenie regulacyjne Sprzedał około 21 995 000 akcji spółki, czyli około 3,6 miliarda dolarów, w okresie trzech dni zakończonym 14 grudnia. Akcje Tesli spadły do ​​tej pory o około 20% w grudniu i około 55% od początku roku po tym, jak sprzedaż giganta samochodów elektrycznych przyspieszyła w ostatnich dniach.

Akcje Linnara (elastyczny) również wzrósł po wcześniejszych stratach po pokazaniu zysków firmy budującej domy pod koniec środy 11% wzrost zysku w czwartym kwartale.

Następują czwartkowe poranne ruchy na głównych średnich Na poprzedniej sesji po tym, jak Fed podwyższył swoją referencyjną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Prezes Fed Jerome Powell potwierdził również, że on i jego koledzy będą nadal podnosić stopy procentowe w 2023 r. do oczekiwanej, skorygowanej w górę ostatecznej stopy 5,1%.

Środowa podwyżka o pół punktu procentowego, która sprowadziła stopę funduszy federalnych do przedziału 4,25%-4,5%, stanowiła spowolnienie w porównaniu z podwyżkami o 75 punktów bazowych w Każde z ostatnich czterech spotkań politycznych Rezerwy Federalnej Najbardziej zaciekły wiec od lat 80.

Pomimo spowolnienia tempa i skali wzrostów, Powell konsekwentnie podkreśla, że ​​praca, którą on i jego koledzy wykonali, aby uporać się z uporczywie wysoką inflacją, jest daleka od zakończenia.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, organizuje konferencję prasową po ogłoszeniu, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o pół punktu procentowego, w budynku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, USA, 14 grudnia 2022 r. REUTERS/Evelyn Hochstein

„Teraz, gdy podnieśliśmy stopy procentowe o 425 punktów bazowych w tym roku i znajdujemy się na ograniczonym terytorium, nie jest teraz tak ważne, jak szybko idziemy – bardzo ważne jest, aby pomyśleć, jaki jest wynik końcowy?” — powiedział Powell na środowej konferencji prasowej z dziennikarzami. „W pewnym momencie pojawi się pytanie: Jak długo będziemy związani?”

READ  Elon Musk planuje obciąć 75% pracowników Twittera, jeśli przejmie kierowanie firmą – raport | Elona Muska

Wykres kropkowy Fed, który pokazuje szacunki decydentów dotyczące stóp procentowych, przewidywał, że stopa funduszy federalnych wzrośnie w 2023 r. do poziomu między 5,1% a 5,4%, aw 2024 r. 3,9% – zmiana, którą stratedzy wskazują jako największą niespodziankę rewizji perspektyw banku centralnego.

„Szacunki te są znacznie bardziej jastrzębie niż wcześniej przewidywano i nie są wstępnie śledzone, jak to zwykle ma miejsce w przypadku Rezerwy Federalnej” – powiedział w notatce Richard de Chazal, analityk makroekonomiczny Williama Blaira.

Alexandra Semenova jest korespondentką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze @ćwierkać

Kliknij tutaj, aby zobaczyć najnowsze wskaźniki giełdowe Yahoo Finance

Kliknij tutaj, aby uzyskać najnowsze wiadomości giełdowe i dogłębną analizę, w tym wydarzenia, które zmieniają akcje

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Pobierz aplikację Yahoo Finance dla jabłko lub android

Śledź Yahoo Finance na Twitterze Świergoti Facebooki Instagrami Flipboardi LinkedinI Youtube

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top