Zwiększają się wysiłki mające na celu zawarcie umowy z zakładnikami i zaprzestanie walk w Gazie, gdy Biden wysyła szefa CIA na kluczowe rozmowy w Europie

Zwiększają się wysiłki mające na celu zawarcie umowy z zakładnikami i zaprzestanie walk w Gazie, gdy Biden wysyła szefa CIA na kluczowe rozmowy w EuropieCNN

Wysiłki, aby Zapewnienie uwolnienia zakładników Rozmowy prowadzone w Gazie i wynegocjowanie długoterminowego zaprzestania walk znajdują się na ważnym etapie prezydentury Joe Bidena Osoba odpowiedzialna za rozmowy w sprawie zakładników została wysłana do Europy w celu przeprowadzenia wielostronnych rozmów na temat zarysu ewentualnego porozumienia.

Spotkania dyrektora CIA Billa Burnsa, które odbędą się w nadchodzących dniach z szefami izraelskiego i egipskiego wywiadu oraz premierem Kataru, uważa się za oznakę ciągłego postępu w czasie, gdy Biały Dom nalega na osiągnięcie porozumienia.

Czas pokaże, czy będą one decydujące w osiągnięciu porozumienia, przy czym urzędnicy wyrazili ostrożność, twierdząc, że dotychczasowe dyskusje były niestabilne i że nadal istnieją przeszkody w osiągnięciu porozumienia, na które wszystkie strony mogą się zgodzić.

Wśród głównych punktów spornych: Izrael stanowczo twierdzi, że nie może zgodzić się na trwałe zawieszenie broni w Gazie, co jest głównym żądaniem Hamasu. Nie jest jasne, w jaki sposób ta zasadnicza różnica zostanie rozwiązana.

Poczyniono jednak postępy w zakresie parametrów umowy w sprawie zakładników, która odbędzie się w trzech etapach i będzie obejmowała uwolnienie ludności cywilnej, żołnierzy i ciał zakładników, którzy zginęli podczas przetrzymywania w niewoli.

Według dwóch poinformowanych źródeł spotkania Burnsa z dyrektorem Mossadu Davidem Parnią, dyrektorem egipskiego wywiadu Abbasem Kamelem i premierem Kataru Mohammedem bin Abdulem Rahmanem Al Thanim odbędą się we Francji w weekend. CIA odmówiła komentarza na temat jego podróży.

Burns i Parnia odegrali kluczową rolę w listopadowym porozumieniu, które doprowadziło do tygodniowego zaprzestania walk w zamian za uwolnienie ponad 100 zakładników.

Rozmowy są ostatnimi z szeregu niedawnych wysiłków dyplomatycznych mających na celu uwolnienie ponad 100 pozostałych zakładników, a jednocześnie zmierzających do długoterminowego zaprzestania działań wojennych. Ta fala działań stanowi najintensywniejszy wysiłek od miesięcy zmierzający do osiągnięcia porozumienia, które mogłoby radykalnie zmienić przebieg wojny w Gazie.

READ  Republikańscy prokuratorzy generalni ostrzegają firmy przed „kwotami opartymi na rasie”

W piątkowe popołudnie w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby określił trwające rozmowy jako produktywne, ale jeszcze nie zakończone sukcesem.

„Jesteśmy optymistami co do postępu, ale nie spodziewam się – ani nie powinniśmy oczekiwać – żadnych bezpośrednich zmian” – powiedziała Kirby.

W piątek powiedział, że Biden rozmawiał z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim oraz emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thani, aby omówić trwające rozmowy w sprawie zakładników.

„Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ułatwić kolejną transakcję z zakładnikami, tak jak zrobiliśmy to w listopadzie” – powiedział Kirby.

W oświadczeniu wydanym w piątek przez Biały Dom stwierdzono, że Biden i Al Thani „potwierdzili, że umowa w sprawie zakładników jest niezbędna do osiągnięcia długoterminowego humanitarnego rozejmu w walkach i zapewnienia, że ​​dodatkowa ratująca życie pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących cywilów w całej Gazie. ”

Z odczytu wynika, że ​​w rozmowie obaj przywódcy „podkreślili powagę sytuacji”.

Kirby powiedział także, że Brett McGurk, koordynator Białego Domu ds. Bliskiego Wschodu, powróci w piątek do Waszyngtonu ze spotkań w regionie.

Opisał te rozmowy jako „dobry zestaw dyskusji”.

„Na każdym szczeblu, od prezydenta w dół, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprowadzić te matki, ojców, synów, córki, braci i siostry do domu, do ich rodzin” – powiedziała Kirby. Nasze serca są z nimi i oczywiście z ich bliskimi, a także ze wszystkimi niewinnymi Palestyńczykami, którzy wciąż są uwięzieni w tej wojnie”.

Źródło dyplomatyczne poinformowało CNN, że premier Kataru ma udać się do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu. Katar pełnił rolę głównego mediatora w rozmowach z Hamasem.

Urzędnicy amerykańscy mają obecnie nadzieję na wstrzymanie walk na znacznie dłuższy okres, wierząc, że mogłoby to stworzyć przestrzeń dla napływu większej pomocy humanitarnej do Gazy, a także kontynuować dyskusje na temat przyszłości izraelskiej kampanii przeciwko Hamasowi i przyszłości Gazy.

READ  Jack Dorsey twierdzi, że podczas protestu rolników rząd Indii powiedział: „Zamkniemy Twittera i dokonamy nalotu na domy twoich pracowników, jeśli…”

Według urzędnika zaznajomionego z toczącymi się dyskusjami Katar, Egipt i Stany Zjednoczone pracują nad znalezieniem wspólnej płaszczyzny w propozycjach przedstawionych kilka tygodni temu przez Hamas i Izrael. W zeszłym tygodniu Katar przesłał im obojgu swoje pomysły, w tym dwumiesięczne zawieszenie broni, w ramach którego zakładnicy będą stopniowo uwalniani.

W pierwszej kolejności zostaną uwolnione pozostałe kobiety, dzieci i osoby starsze, po czym nastąpi kolejny etap, obejmujący izraelskich żołnierzy i ciała zmarłych zakładników.

W zamian Palestyńczycy przetrzymywani w izraelskich więzieniach zostaną zwolnieni w ramach umowy zamiany trzy za jednego, podobnej do porozumienia osiągniętego w zeszłym roku, podało drugie źródło zaznajomione ze sprawą i podało, że proces ten zajmie około miesiąca.

Każdej fazie będzie towarzyszyć przerwa w walkach i dostarczanie pomocy do północnej i południowej Gazy.

Nadal istnieją przeszkody

Głównym punktem spornym dla Hamasu była odmowa Izraela dyskusji na temat zakończenia wojny po tymczasowym zawieszeniu broni. Urzędnik powiedział, że Izrael skupiał się na próbach negocjacji etap po etapie – z towarzyszącymi im przerwami i uwalnianiem więźniów – podczas gdy Hamas nalegał na kompleksowy plan, który obejmowałby zgodę Izraela na zakończenie wojny z Hamasem.

W ramach obecnie omawianych propozycji zakończenie uwolnienia zakładników wiązałoby się z trwałym zawieszeniem broni, na co Izrael nie był gotowy się zgodzić.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i jego minister obrony Yoav Gallant powiedzieli, że wojna może trwać do końca roku, jeśli nie do 2025 r. Netanjahu coraz głośniej sprzeciwia się utworzeniu państwa palestyńskiego, co jest sprawą priorytetową dla Bidena. I Stany Zjednoczone.

Administracja Bidena otwarcie naciska na Izrael, aby przeszedł do mniej intensywnej fazy operacji, w tym za pośrednictwem rozmów telefonicznych między Bidenem a Netanjahu.

Oprócz własnego interesu administracji Bidena w uwolnieniu sześciu izraelsko-amerykańskich zakładników, urzędnicy amerykańscy uważają porozumienie o zawieszeniu broni i uwolnienie zakładników za klucz do osiągnięcia znaczącej przerwy w walkach, która ułatwiłaby przepływ pomocy humanitarnej i umożliwiłaby Palestyńczykom powrót do ich zniszczonych domów. Mnóstwo tego.

Jednak w przypadku dwóch głównych partii mających własne priorytety oraz co najmniej trzech kluczowych mediatorów wysuwany jest złożony zestaw pomysłów, propozycji i inicjatyw.

„Te rzeczy są bardzo płynne i zmieniają się co minutę” – powiedział urzędnik.

Czas pokaże, czy wszystkim stronom uda się osiągnąć porozumienie, a rozmowy będą odbywać się w kontekście odnowionych napięć między Izraelem a Katarem, wywołanych nagraniem, które wyciekło, rzekomo pokazującym Netanjahu krytykującego państwo Zatoki Perskiej.

Rozmowy Burnsa i McGurka z podmiotami regionalnymi toczą się w atmosferze napięć między Izraelem a Katarem w związku z wyciekiem nagrania, na którym podobno izraelski premier Benjamin Netanjahu krytykuje Katar.

W nagraniu, które wyemitowano w izraelskiej telewizji, głos rzekomo pochodzący od Netanjahu opisuje Katar jako „problematyczny”. Rzecznik mówi również, że jest „bardzo zły na Amerykanów” za przedłużenie dzierżawy ich bazy wojskowej w Katarze bez uzyskania koncesji na przetrzymywanie zakładników z tego kraju. CNN nie było w stanie zweryfikować, czy głos w nagraniu, które wyciekło, należy do Benjamina Netanjahu.

W odpowiedzi na taśmę Katar oświadczył, że Netanjahu podważa wysiłki mediacyjne w wojnie między Izraelem a Hamasem.

W czwartek Biały Dom ponownie wyraził swoją wdzięczność Katarowi, który był kluczowym mediatorem w rozmowach w sprawie zakładników, w odpowiedzi na nagranie, które wyciekło.

Katar jest głównym partnerem w regionie. „Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie w naszych nieustających wysiłkach mających na celu wydostanie zakładników z Gazy i ponowne połączenie ich z rodzinami” – stwierdził Kirby w czwartkowym wieczorem oświadczeniu.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Betsy Klein i Katie Beau Lillis z CNN wniosły swój wkład w reportaże.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *