Zegarki z epoki kosmicznej narodziły się z przyszłości w latach 60. XX wieku

Zegarki z epoki kosmicznej narodziły się z przyszłości w latach 60. XX wieku

Poza małą grupą niezależnych zegarmistrzów, współczesne projekty zegarków wydają się być bezpieczne, przynajmniej w porównaniu z falą kreatywności, której doświadczyła branża pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych. Zainspirowany tym samym źródłem futurystycznej inspiracji, które dało nam lampę lawową (obecnie obchodzącą 60. rocznicę powstania) i lampę Rogera Vadima BarbarellaW ofercie zegarków Space Race znajdują się zegarki nie z tego świata od projektantów, od Pierre’a Cardina po Andrew Grimę.

W przeciwieństwie do surowej technologicznej prostoty programu Apollo i „właściwych” zegarków kosmicznych, takich jak Speedmaster i Rolex Cosmograph firmy Omega z certyfikatem NASA, te efektowne zegarki zostały zainspirowane BarbarellaFascynująca alternatywna wizja, tworząca ekscytujący wymiar przestrzeni, który stanowił wyraźny kontrast w stosunku do oryginalnego horroru Stanleya Kubricka. 2001: Podróż kosmiczna.

Zegary ery kosmicznej

Szkice zegarka Grima Pulsar

(Zdjęcie: Grima)

Przykłady tego kosmicznego zegarka mogą być trudne do odkrycia, a niektóre projekty nigdy się nie sprawdziły, ale inne zmieniły to, czym mógłby być zegarek dzięki nowym materiałom, nowym pomysłom, a nawet nowym technologiom.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *