Wojna na Ukrainie: Główna elektrownia pod Kijowem zostaje zniszczona w wyniku rosyjskich strajków

Wojna na Ukrainie: Główna elektrownia pod Kijowem zostaje zniszczona w wyniku rosyjskich strajków
  • Autor: Sarah Rainsford w Charkowie i Laura Josey
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo, Obejrzyj: Elektrownia Trebilia była największym dostawcą energii elektrycznej dla trzech regionów

Jak poinformowała firma energetyczna Centernergo, główna elektrownia pod Kijowem została całkowicie zniszczona w wyniku rosyjskich strajków w czwartek rano.

Według urzędników elektrownia Trebylia jest największym dostawcą energii elektrycznej w trzech regionach, w tym w Kijowie.

„Skala zniszczeń jest przerażająca” – powiedział prezes Centernergo Andre Hota.

Rosja od dawna celowo i systematycznie atakuje system energetyczny Ukrainy.

Hota powiedziała BBC, że naloty, które miały miejsce w czwartek rano, zniszczyły „transformatory, turbiny i generatory. Zostały zniszczone w 100%.”.

Pożar w fabryce turbin w Trebylii, położonej 50 kilometrów (31 mil) na południe od Kijowa, wybuchł po czwartkowym zakrojonym na szeroką skalę ataku powietrznym.

Szef Centernergo powiedział, że fabryka była celem kilku rakiet. Powiedział, że dyżurującym pracownikom udało się uciec, ponieważ gdy tylko spadł pierwszy dron, uciekli do schronienia.

Zaapelował do mieszkańców, aby zamknęli okna, naładowali wszystkie urządzenia i magazynowali wodę.

We wczesnych godzinach czwartkowych w czwartek ponad 80 rakiet i dronów wycelowało w obiekty na całej Ukrainie. Wiele z nich atakowało infrastrukturę energetyczną, a niemal jednej trzeciej udało się przedostać przez ukraińską obronę powietrzną.

Kilka godzin później Centrenergo potwierdziło, że jego fabryka w Trebelii jest nieczynna. Hota powiedział, że cała zdolność produkcyjna jego firmy na Ukrainie została zniszczona.

Była jednym z największych dostawców energii elektrycznej i ciepła na Ukrainie. Obsługuje jeszcze dwie elektrownie – zdewastowaną pod koniec marca w obwodzie charkowskim i zajętą ​​przez Rosję w 2022 roku w obwodzie donieckim.

Według Hoty elektrownie w Charkowie i Trebelji wytwarzają około 8% energii elektrycznej w kraju. Elektrociepłownia Trebeliya dostarczała energię do trzech centralnych obwodów: Żytomierskiego, Czerkaskiego i Kijowskiego.

Uważa się, że zniszczenie stacji Trebelia nie będzie dla Ukrainy sprawą krytyczną latem, choć zimą stanie się „dużym problemem”.

Chociaż stację można odbudować przy pomocy części zamiennych z Europy, twierdzi, że pozostanie ona narażona na ataki, jeśli sojusznicy Ukrainy nie zapewnią silnej obrony powietrznej.

„Możemy naprawić. Możemy dokonać niemożliwego. Ale musimy być chronieni. „

Co najmniej dwie kolejne elektrownie cieplne poniosły w ciągu nocy „poważne szkody” na zachodniej Ukrainie, co spowodowało dalszą presję na dostawy energii elektrycznej w całym kraju.

Po powtarzających się atakach w marcu moce produkcyjne DTEK Energy spadły już do 20%.

Firma powiedziała BBC, że niedawny atak rakietowy i dronów na „czysto cywilne elektrownie” utrudni zadanie dostarczania niezbędnej energii do sieci.

„Rosja jednym atakiem po drugim próbuje zdusić system energetyczny Ukrainy, a wraz z nim naszą ciężko wypracowaną wolność” – stwierdził DTEK.

Region Charkowa na północnym wschodzie ponownie ucierpiał po poważnych uszkodzeniach elektrowni pod koniec marca.

Burmistrz miasta określił sytuację jako „bardzo trudną” i zapowiedział kolejne przerwy w dostawie prądu w domach i firmach.

W czwartek metro w Charkowie zatrzymało się na chwilę, aby oszczędzać energię. Od tego czasu wznowiono kursowanie, ale zasilanie jest raz w górę, raz w dół, więc pociągi kursują bardzo sporadycznie.

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja jest „obowiązkowa odpowiedzieć” na ataki na ukraińskie zakłady energetyczne po atakach Kijowa na rosyjskie cele, mimo że była to wojna, którą rozpętał bez powodu dwa lata temu.

Powiedział: „Niestety, ostatnio wykryliśmy serię ataków na nasze zakłady energetyczne i byliśmy zmuszeni zareagować”.

„Chcę podkreślić, że nawet ze względów humanitarnych nie przeprowadziliśmy zimą żadnych nalotów. Chodzi mi o to, że nie chcieliśmy zostawiać instytucji społecznych bez prądu – szpitali itp. Ale po serii ataków w odniesieniu do naszych obiektów energetycznych musieliśmy zareagować”.

Dodał, że „strajki energetyczne” wpisują się w cel Rosji, jakim jest „rozbrojenie” Ukrainy – jeden z celów określonych przez Rosję na początku inwazji w lutym 2022 roku.

W ramach osobnego wydarzenia w czwartkowej rzadkiej serii dziennych strajków w Mikołajowie na południu zginęły cztery osoby, a kilka innych zostało rannych.

Ukraińskie Południowe Dowództwo Wojskowe poinformowało w Telegramie, że w „złośliwym” ataku uszkodzone zostały domy prywatne, samochody i obiekty przemysłowe.

READ  Odwołanie autobusu szkolnego GTA na 15 grudnia 2022 r

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *