WHO zmienia nazwy wariantów COVID-19 na greckie litery, aby uniknąć stygmatyzacji | Wiadomości o pandemii koronawirusa

Agencja zdrowia ONZ twierdzi, że jednym z celów tego posunięcia jest uniknięcie stygmatyzacji krajów, w których po raz pierwszy odkryto warianty koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ​​odmiany koronawirusa będą rozpoznawane za pomocą liter alfabetu greckiego, aby uniknąć błędnego zgłaszania i piętnowania krajów, w których zostały odkryte po raz pierwszy.

Nowy system ma zastosowanie do zmiennych budzących obawy – z których najbardziej niepokojące są cztery z nich są aktualne – oraz do śledzonych zmiennych poziomu drugiego.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w oświadczeniu: „Chociaż te naukowe nazwy mają swoje zalety, trudno je powiedzieć i odzyskać, a ponadto są przedmiotem fałszywych raportów”.

„W rezultacie ludzie często uciekają się do przywoływania wariantów w zależności od miejsc, w których się znajdują, co jest piętnowaniem i dyskryminacją”.

Cztery warianty koronawirusa, które agencja ONZ uważa za niepokojące i ogólnie znane jako Wielka Brytania, RPA, Brazylia i Indie, otrzymały teraz litery Alpha, Beta, Gamma i Delta w kolejności ich wykrycia. .

Inne interesujące warianty są kontynuowane w alfabecie.

Maria Van Kerkhove, dyrektor techniczny Światowej Organizacji Zdrowia, napisała na Twitterze: „Znaki nie zastępują obecnych nazw naukowych, które zawierają ważne informacje naukowe i będą nadal wykorzystywane w badaniach”.

„Te plakaty pomogą w ogólnej dyskusji na temat VOC / VOI, ponieważ system numeracji może być trudny do przestrzegania”.

Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła w oświadczeniu, że zachęciła media i władze krajowe do przyjęcia nowych oznaczeń.

READ  Porządek obrad Justina Trudeau na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Na początku tego miesiąca prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o przestępstwach z nienawiści, której celem jest ochrona Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, którzy ucierpieli z powodu nasilenia ataków podczas pandemii COVID-19.

Amerykańskie grupy anty-ekstremistyczne twierdzą, że liczba ataków i przestępstw z nienawiści wobec Amerykanów pochodzenia azjatyckiego wzrosła od początku kryzysu.

Część winy zrzucili na byłego prezydenta Donalda Trumpa, który wielokrotnie nazywał COVID-19 „wirusem Chin”.

Miesiące rozważań

Wybór greckiego alfabetu nastąpił po miesiącach rozważań, podczas których eksperci rozważali inne możliwości, takie jak greckie bóstwa, wymyślne nazwy i pseudoklasyki, według bakteriologa Marka Palina, który brał udział w rozmowach.

Ale wiele z nich było w rzeczywistości egzotycznymi markami, firmami lub nazwami.

Inna koncepcja wskazywania zmiennych budzących obawy, takich jak VOC1, VOC2 itp., Została anulowana po tym, jak wskazał, że przypomina słowo z sekcji angielskiej.

W przeszłości wirusy często kojarzono z miejscami, z których przypuszcza się, że pochodzą, takimi jak Ebola, której nazwa pochodzi od rzeki Kongo.

Ale może to być szkodliwe dla miejsc i często jest nieprecyzyjne, jak tak zwana pandemia „hiszpańskiej grypy” z 1918 r., Której pochodzenie jest nieznane.

Przed nowym planem WHO niektórzy naukowcy przyjęli uproszczone oznaczenia wariantów, takie jak w lutowym artykule używającym nazw ptaków. Jednak została skrytykowana ze względu na to, że może to zagrozić ptakom i matce dziewczynki o imieniu Robin.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *