Vancouver Whitecaps pokonali Montreal i zdobyli mistrzostwo Kanady

VANCOUVER — Trenerka Whitecaps, Fanny Sartini, zaczęła skandować przed kibicami, gdy zawodnicy i trenerzy wlewali się na kort BC Place, rozdzierając koszulki i obejmując się, by świętować zdobycie kolejnych mistrzostw Kanady.

Ryan Gould strzelił zwycięskiego rzutu karnego w 65. minucie, kiedy Vancouver pokonało Montreal 2: 1, aby zapewnić, że Puchar Mistrzostw Kanady pozostanie na Zachodnim Wybrzeżu przez kolejny rok.

Gould powiedział po meczu, że rutynowo decyduje dzień przed meczem, w którym wykona rzut karny.

„Kiedy sędzia wykona rzut karny, kiedy dostanę piłkę, wiem, dokąd zmierzam” – powiedział.

Trener nie mógł być bardziej zadowolony po meczu.

„Jesteśmy w siódmym niebie” – powiedział Sartini, który zdjął koszulkę w telewizji po tym, jak został oblany Gatorade przez członka jego sztabu szkoleniowego. „Jestem bardzo zadowolony ze wszystkich. Powiedziałem im przed meczem, że jestem dumny, że mogę z nimi pracować.”

Montreal strzelił swojego jedynego gola w 83. minucie po tym, jak obrońca Vancouver Tristan Blackmon nie zdołał wybić piłki z pola karnego swojej drużyny, pozwalając napastnikowi Montrealu Sonosiowi Ibrahimowi przetoczyć ją obok bramkarza Yohei Takaoki.

Whitecaps otworzyli wynik w 57. minucie, po błędzie bramkarza Montrealu Jonathana Serwy, który pozwolił napastnikowi Brianowi White’owi strzelić piłkę do siatki.

To drugi rok z rzędu, kiedy Whitecaps zdobyli mistrzostwo Kanady i trzeci raz w historii klubu, kiedy zdobyli ten tytuł.

„To bardzo satysfakcjonujące dla trenera” – powiedział Sartini o występie swojego zespołu. „To bardziej satysfakcjonujące niż zdobycie pucharu. Ponieważ oznacza to, że ci ludzie wierzą w ten proces i wierzą w to, co robimy”.

Sartini zrobił sobie tatuaż przedstawiający trofeum po swoim zwycięstwie w zeszłym roku i powiedział, że dołoży do tego trofeum po swoim ostatnim zwycięstwie.

Aż do przełomowego gola Vancouver był powstrzymywany przez kilka akrobatycznych interwencji Serwy, w tym jedną, w której zatrzymał coś, co wyglądało na pewnego gola, nogami w połowie skoku.

READ  Aktualizacje na żywo z Juanem Soto kontrolującym plotki, Obywatele i Cubs kluczem do działania

Trener Montrealu, Hernán Losada, pochwalił klub przed meczem i powiedział, że było to dobre doświadczenie edukacyjne dla jego młodego zespołu.

„Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy” – powiedział Lasorda. „To piękne doświadczenie dla wielu młodych graczy w naszym składzie. Być częścią takiej gry, niewielu graczy ma szansę zagrać w finale. Niektórzy gracze mają karierę trwającą 10 lub 15 lat i nigdy nie znalazł się w takiej sytuacji”.

Whitecaps prowadzą w Montrealu 20:9, a drużyna z Quebecu do późna zagraża bramce Takaoki.

„Graliśmy bardzo dobrze i powiedziałem (zawodnikom), że za każdym razem, gdy mamy szansę, to dlatego, że prowadzimy piłkę” – powiedział Sartini o tym, co powiedział swojemu zespołowi w pierwszej połowie.

Główny trener reprezentacji Kanady, John Herdman, wręczył nagrodę Kanadyjskiego Młodego Zawodnika Roku rozgrywającemu Ali Ahmedowi, który opuścił mecz, kontynuując rekonwalescencję po wstrząśnieniu mózgu.

Tymczasowy sekretarz generalny Team Canada i były zawodnik reprezentacji narodowej, Jason de Vos, wręczył nagrodę George’a Grossa dla najbardziej wartościowego gracza Julienowi Griselle, który zanotował asystę w otwierającym meczu White’a.

Sartini podpisał kontrakt jako główny trener w 2021 roku i powiedział po meczu, że chce kontynuować tę rolę.

Po godzinie gry pracownicy Whitecaps, zawodnicy i ich rodziny wyszli na boisko, aby zrobić ostatnie zdjęcie dokumentujące zwycięstwo.

Ten raport The Canadian Press został opublikowany po raz pierwszy 7 czerwca 2023 r.